Одним з найвпливовіших агентів Кремля в Україні є Віктор Медведчук, який очолює проросійську партію «Опозиційна платформа - За Життя». Віктор Медведчук має родинні зв'язки з Володимиром Путіним та виконує волю російського президента в Україні.

Віктор Медведчук контролює принаймні 3 загальнодержавні українські телеканали, які він використовує для поширення країною дезінформації та антизахідних закликів, зокрема адресуючи їх населенню південно-східної України. Такі телеканали, як «112 Канал», "News One", "Zik" просувають проросійську пропаганду, дискредитують незалежні антикорупційні установи, атакують громадських активістів та реформаторів в уряді, звинувачують МВФ та Захід у зовнішньому управлінні Україною. Віктор Медведчук також використовує фабрики тролів у соціальних мережах для поширення своєї антизахідної риторики.

Віктор Медведчук отримує значні прибутки від нафтового бізнесу з Росією, з якого він фінансує ці телеканали, а також свою проросійську політичну партію та громадську організацію «Український вибір», що підтримує федералізацію та російську окупацію України.

В той самий час як Віктор Медведчук просуває антиєвропейські та антизахідні наративи в Україні, він використовує більше 50 компаній у країнах-членах ЄС та 2 компанії у Великій Британії для ведення свого нафтового бізнесу з Росією в обхід санкцій США. Зокрема, Віктор Медведчук через свою дружину Оксану Марченко контролює 44 компанії на Кіпрі, 5 компаній в Болгарії, 1 компанію на Мальті. Деструктивний антизахідний вплив Віктора Медведчука в Україні був би неможливий без фінансування з російського нафтового бізнесу, який в свою чергу був би неможливим без зареєстрованих в ЄС компаній.
Продаж російської нафти американській компанії через мережу компаній в ЄС
17 березня 2014 року США ввели санкції проти Віктора Медведчука через «його роль у діяльності та політиці, яка підриває мир, безпеку, стабільність, суверенітет та територіальну цілісність України», а також його роль у «діяльності та політиці, яка підриває демократичні процеси та інституції в Україні». «Медведчука також піддано санкціям через те, що він матеріально допомагав, спонсорував або надавав фінансову, матеріальну або технологічну підтримку Януковичу, а також через те, що він є керівником організації, яка або члени якої беруть участь у діях та проводять політику, що підриває демократичні процеси чи інституції в Україні, та вчиняють дії чи політику, що загрожують миру, безпеці, стабільності, суверенітету чи територіальній цілісності України». Віктор Медведчук є лідером "Українського вибору", групи, через яку він провокував конфлікт у Херсоні (області на північ від Криму), за допомогою рекламних кампаній, спрямованих на те, щоб зіткнути прихильників та противників російських анексії Криму один проти одного. Будучи довіреною особою та близьким другом президента Росії Володимира Путіна протягом довгого часу, Медведчук виступав посередником між Януковичем та Путіним. Медведчук та Андрій Клюєв, колишній секретар Ради національної безпеки і оборони України, брали участь у розробці сценарію, що призвів до сутичок біля Адміністрації Президента в Києві 1 грудня 2013 року».
У березні 2016 року Віктор Медвечук переписав усі свої компанії на дружину Оксану Марченко. Серед таких підприємств є мережа компаній, зареєстрованих на Кіпрі, Мальті, у Великій Британії, Болгарії, Росії та Україні. 18 вересня 2018 року Віктор Медведчук у своєму коментарі Радіо «Свобода» заявив: «Оксана Марченко, моя дружина, не займається бізнесом, вона володіє бізнесом, а керую бізнесом я. Чому я не можу володіти бізнесом? Тому що мої улюблені в лапках американці в березні 2014 року ввели у відношенні мене санкції. З цим пов'язані всі особливості бізнесу, який належить сьогодні моїй родині». Цей коментар прозвучав після журналістського розслідування "Нафта для куми Путіна Оксани Марченко" , опублікованого проектом «Схеми» 6 вересня 2018 року.

Оксана Марченко має тривалу кар'єру телеведучої. Зокрема, у 2009-2014 роках вона була ведучою телешоу «Україна має талант» на каналі СТБ, у 2010-2016 роках працювала ведучою телепроекту «Х-фактор», з грудня 2017 року стала ведучою та керівником команди реаліті шоу "Час будувати" на телеканалі «Інтер». Таким чином, Оксана Марченко не має професійних навичок керувати та/або контролювати складним нафтовим бізнесом з Росією.

20 липня 2017 року Оксана Марченко стала єдиним акціонером кіпрської компанії ТОВ "ТУМІЛЛОН ІНВЕСТМЕНТС ЛТД", яка через іншу кіпрську компанію ТОВ "ВЕНТОЛОР ХОЛДІНГ ЛІМІТЕД" контролює 50,1% акцій російської юридичної особи ТОВ "НЗНП Трейд" з 16 серпня 2016 року.

03 червня 2015 року ТОВ «НЗНП Трейд» стало переможцем державного конкурсу на право видобування нафти на Гавриківському нафтовому родовищі Ханти-Мансійського округу в Росії. Гавриківське родовище - одне з найбільших родовищ району з запасами близько 40 млн. тонн нафти. ТОВ «НЗНП Трейд» заплатило 6,692 млрд рублів за право видобутку, що було лише на 2 мільйони вище, ніж очікувана ціна аукціону.

Конкурсна процедура містила дивне дискримінаційне застереження, яке вимагало від потенційного переможця переробляти видобуту нафту з родовища Гавриківське на російських нафтопереробних заводах, розташованих у Ростовській області. Ця область знаходиться на південному заході Росії, приблизно за 2500 кілометрів від родовища Гавриківське (північний схід Російського Сибіру). Єдиною компанією в Росії, яка мала право на перемогу в конкурсі, стала ТОВ «НЗНП Трейд», яка володіла Новошахтинським заводом нафтопродуктів, єдиним таким заводом у Ростовській області.

Новошахтинський завод нафтопродуктів розташований в Новошахтинську, за 18 кілометрів від українських територій, окупованих Росією (так звана Донецька народна республіка та Луганська народна республіка - ДНР / ЛНР). Експерти Росії та України припускають, що нафтопродукти Новошахтинського заводу, можливо, незаконно продаються на окупованій території.

«РН-Уватнєфтєгаз», дочірнє підприємство «Роснєфть», російської державної компанії-гіганта, якою керує Ігор Сечин, близький соратник Володимира Путіна, спочатку оскаржило конкуренцію через дискримінаційні вимоги, однак, як не дивно, пізніше відкликало свої претензії.

ТОВ «НЗНП Трейд» розпочало активні розвідувальні та видобувні роботи на Гавриківському родовищі наприкінці 2017 року, відразу після зміни структури власності компанії, а саме - коли Оксана Марченко стала акціонером кіпрської компанії ТОВ «ТУМІЛЛОН ІНВЕСТМЕНТС ЛТД» (розділ вище).

Оксана Марченко через мережу компаній також отримала контроль над ТОВ «ТД НЗНП», дочірньою компанією ТОВ «НЗНП Трейд», що працює в Ростовській області. ТОВ «ТД НЗНП» має ліцензію на торгівлю нафтопродуктами. Це 100% дочірня компанія іншої російської компанії ТОВ «Південь Енерго». З 25 грудня 2017 р. 60% акцій ТОВ «Південь Енерго» належать кіпрській компанії ТОВ «ВЕНТОЛОР ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД», яка повністю належить кіпрському ТОВ «Вентолор Холдінг Лімітед», згаданому вище у розділі 4.
Візуалізація корпоративної структури ключових активів Віктора Медведчука.
У серпні 2019 року Віктор Медведчук став народним депутатом України, представляючи проросійську партію «Опозиційна платформа - За життя».

У травні 2020 року Медведчук подав електронну декларацію за 2019 рік, де серед інших активів вказав мільйони готівкою та на банківських рахунках, майже 20 земельних ділянок, колекції картин та ікони, десятки антикварних книг. У декларації Віктор Медведчук також зазначив, що Оксана Марченко є бенефіціарним власником майже ста компаній, зареєстрованих у різних частинах світу, а саме в Україні, Росії, Кіпрі та Болгарії, а також в офшорах на Мальті, Маршаллових островах та Сент-Кітс і Невісі .

Згідно з декларацією активів Віктора Медведчука, Оксана Марченко є кінцевим бенефіціарним власником ВАТ «Новошахтинський завод нафтопродуктів». Журналісти повідомляють, що протягом 2020 року нафтопродукти (такі як ароматичне нафтове масло), вироблені ВАТ «Новошахтинський завод нафтопродуктів», були поставлені компанії «ExxonMobil Sales & Supply», яка є дочірньою компанією американської корпорації ExxonMobil. Нафтопродукти доставлялися безпосередньо з чорноморських нейтральних вод до порту Х'юстон.

Згідно з наявними митними даними, лише за період з січня по квітень 2020 року шість танкерів (Калахарі, Артеміда, Капітан Нової Армії, Патмос Воїн, Кліо та Нордорхід) доставили до Х'юстона щонайменше 443 000 тонн нафтопродуктів з «Новошахтинського заводу нафтопродуктів». Нафтопродукти завантажувались у нейтральних водах Чорного моря з трьох танкерів (Санар-7, Санар-8 та Борей), які належать російській компанії ТОВ «Роузвуд Шиппінг», одноособовою власницею якої є Оксана Марченко.

ТОВ «ExxonMobil Sales & Supply» придбало нафтопродукти у швейцарської компанії «Newcoal Trading AG», дані про кінцевих власників якої не розголошуються. Однак, за повідомленнями журналістів, широко поширена думка, що швейцарська компанія пов'язана з родиною Гліба Хора, члена російської Державної Думи від партії «Єдина Росія» через холдинг «Рутек».

Журналісти підрахували, що нафтопродукти, вироблені ВАТ «Новошахтинський завод нафтопродуктів», складають третину всієї нафти, що була експортована російськими компаніями до США з листопада 2019 року до червня 2020 року. Орієнтовний дохід, отриманий Віктором Медведчуком за ці операції, становить 150 млн доларів.
Сумнівні активи
Віктор Медведчук задекларував значний дохід в 2019 році від компаній, де Оксана Марченко вказана як бенефіціарний власник, зокрема:
 • 1
  4768967 грн
  (≈180 тис. $)

  ТОВ «Інвестиційна компанія «Гармонія», Україна
  зарплата (мабуть, це було офіційне місце роботи Віктора Медведчука до його вступу до парламенту в серпні 2019 року)
 • 2
  21 942 076 грн
  (≈848 тис. $)

  ТОВ «ВЕНТОЛОР ХОЛДІНГ ЛІМІТЕД», Кіпр
  оплата Віктору Медведчуку згідно договору про надання послуг
 • 3
  33 417 861 грн
  (≈1 292 млн. $)

  ТОВ «ВЕНТОЛОР ХОЛДІНГ ЛІМІТЕД», Кіпр
  бонуси, виплачені Віктору Медведчуку (незрозуміло, які бонуси отримав Медведчук від компанії, оскільки він там не працював)
 • 4
  258 665 375 грн
  (≈10 008 млн. $)

  ТОВ «ТУМІЛЛОН ІНВЕСТМЕНТС ЛТД» Кіпр
  дивіденди виплачені Оксані Марченко. ТОВ «ТУМІЛЛОН ІНВЕСТМЕНТС ЛТД» та ТОВ «ВЕНТОЛОР ХОЛДІНГ ЛІМІТЕД» є двома кіпрськими материнськими компаніями для російського нафтового бізнесу Віктора Медведчука, зокрема згаданої вище Новошахтинської нафтопереробної компанії.
60 128 904 грн
(≈2 325 000 $)
Загальний дохід, отриманий Віктором Медведчуком від компаній «Гармонія» та «Вентолор» у 2019 році
1 719 885 грн
(≈ 66 500 $)
Загальний дохід, який Віктор Медведчук задекларував з усіх інших джерел, включаючи свою офіційну зарплату в якості члена парламенту, у 34 рази менший
Віктор Медведчук володіє значними активами за межами України через свою мережу офшорних компаній. Ці активи не розкриваються в його офіційній декларації про майно. Серед них - яхта Royal Romance орієнтовною вартістю 200 млн. євро (у власності через ТОВ «Фрегата Марін ЛТД», зареєстровану на Маршаллових островах), нерухомість у Болгарії орієнтовною вартістю 20 млн. євро, та маєток площею 6 тис. кв.м. в окупованому Криму.
3 776 768 грн
(≈146 000 $)
Задекларував у 2019 році Віктор Медведчук прямі витрати на свою громадську організацію «Український Вибір»
2 301 600 грн
(≈89 000 $)
Задекларував у 2019 році Віктор Медведчук прямі витрати на свою політичну партію "Опозиційна платформа - За життя"
ГО «Український Вибір», а також політична партія «Опозиційна платформа - За життя» підтримують федералізацію України, виступають проти Євроатлантичного курсу України, дискредитують прозахідних українських політиків та громадських активістів, виступають за те, щоб Україна потрапила під повний геополітичний контроль та вплив Росії, маючи на меті завдати шкоди українській співпраці з МВФ та ЄС.

Існує велика ймовірність того, що дохід, який Віктор Медведчук отримує від продажу російської нафти на американський ринок через мережу записаних на Оксану Марченко компаній в ЄС безпосередньо інвестується в деструктивну антиєвропейську та антизахідну діяльності ГО «Український Вибір» та політичної партії «Опозиційна платформа - За життя».
Телеканали, які контролює Віктор Медведчук
В рамках проекту UkraineWorld InfoWatch незалежними медіа здійснюється регулярний аналіз антизахідних наративів в Україні. Найбільш поширені такі:
 • Джордж Сорос має багато слуг в Україні, так званих «соросят»
 • «Україна під зовнішнім управлінням»
 • «Українські землі буде розпродано»
 • «МВФ бере Україну під повний контроль»
 • «Америка управляє українськими медіа, активістами та політиками»
Ці ідеї активно поширюються медіа ресурсами, які контролює Віктор Медведчук, такі як: NewsOne, ZikTV, 112 Канал та Канал «1+1». Іронічним є факт, що Віктор Медведчук та його довірена особа Тарас Козак отримують значні доходи з західних компаній, зокрема заснованих на Кіпрі.
Є вагомі докази, що ці доходи західного походження реінвестуються у потужну антизахідну пропаганду в Україні.
NewsOne (Ньюс Ван) транслюється ТОВ «Новини «24 Години», яке належить кіпрській компанії ТОВ "ТУРУЛ ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД". Бенефіціарним власником є Тарас Козак, народний депутат від політичної партії «Опозиційна платформа- За життя» та близький соратник Віктора Медведчука.

Брат Тараса Козака Богдан є співвласником низки компаній разом із Сергієм Медведчуком, - братом Віктора Медведчука. Це - компанії ТОВ «Експонент» (35252103), ТОВ «Керамбуд» (31829585) та ТОВ «Укрінвестлімітед» (35208997). Крім того, Тарас Козак є заступником голови ГО «Центр правової держави», де Віктор Медведчук - керівник. Існують вагомі підстави вважати, що Тарас Козак – довірена особа Віктора Медведчука.

Канал Zik транслює телерадіокомпанія ТОВ «Нові Телекомунікації», що належить ТОВ «Про Радіо». Останнє також належить ТОВ "ТУРУЛ ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД".

Тарас Козак задекларував отримання в 2019 році доходу в розмірі 237 445 075 грн дивідендів від кіпрської компанії ТОВ «ТУРУЛ ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД». Тарас Козак є одним із ключових спонсорів політичної партії «Опозиційний блок - За життя».

Канал 112 Україна транслює ТОВ "Телерадіокомпанія 112-ТВ" (38590676). Ця компанія належить ТОВ «Аріадна ТВ» (37771216), яке безпосередньо належить Тарасу Козаку з грудня 2018 року.

Володіння акціями телеканалу «1+1»

У травні 2020 року Віктор Медведчук подав щорічну декларацію про активи, де вказав, що Оксана Марченко є бенефіціарним власником ТОВ «БОЛВІК ВЕНЧЕРЗ ЛТД», зареєстрованої на Британських Віргінських островах. ТОВ «БОЛВІК ВЕНЧЕРЗ ЛТД» контролює 33% кіпрської «Кеддоа Лімітед» (Caddoa Limited). Остання володіє 22,5% української ТРК «Студія 1+1», яка транслює канал "1+1". Бенефіціарним власником ТРК «Студія 1+1» є Ігор Коломойський.

Згідно з інформацією у ЗМІ, компанія ТОВ «БОЛВІК ВЕНЧЕРЗ ЛТД» належить Оксані Марченко, Леоніду Ашкеназі, який є віце-президентом ФК «Динамо», та Ігорю Суркісу.

Однак канал "1+1" подав інформацію про те, що ТОВ «БОЛВІК ВЕНЧУРС ЛТД» повністю контролюється Ігорем Суркісом. Ці зміни, можливо, зроблені для того, щоб приховати докази зв'язків між Суркісом та Коломойським та отримати від ПриватБанку 350 мільйонів доларів родиною Суркісів.
Задекларовані компанії
Компанії, задекларовані Віктором Медведчуком як бенефіціарна власність дружини, Оксани Марченко.
Кіпр
 • BERECYNTHIO INVESTMENTS LTDINTERMAY MANAGEMENT LTD
 • TOMINERSA INVESTMENTS
 • LENDRINO COMMERCIAL LIMITED
 • BENTIANO INVESTMENTS LTD
 • INTORIAN ENTERPRISES LTD
 • MILOSER INVESTMENTS LTD
 • SALTENIO HOLDINGS LTD
 • LERONZOR TRADING LTD
 • STAPRELA HOLDINGS LTD
 • BREVISA HOLDINGS LTD
 • GERTIZ VENTURES LTD
 • RUBRUM COMMERCIAL
 • PERMERIS INVESTMENTS LIMITED
 • DYNALOM ENTERPRISES LIMITED
 • MIOSARIA COMMERCIAL LTD
 • ZOCATINI ENTERPRISES LTD
 • GENRETO COMMERCIAL LIMITED
 • VICTOREX LIMITED
 • DORMOON TRADING LIMITED
 • KERELIO COMMERCIAL LIMITED
 • VARDCOM TRADING LIMITED
 • MARGAROZA COMMERCIAL LIMITED
 • LEX PERFECTA LIMITED
 • CRASCODA HOLDINGS LIMITED
 • VISTORMIA HOLDINGS LTD
 • GAZARO LTD
 • LEDISALIO HOLDINGS LTD
 • BOUNDRYCO LTD
 • TUMILLON INVESTMENTS LTD
 • ORMELON DEVELOPMENT LTD
 • WALLTRON LIMITED
 • SOLTEX LIMITED
 • MATRIMAX LIMITED
 • TAPESTA LIMITED
 • BROSTA ENTERPRISES LIMITED
 • THESPESIO INVESTMENTS LTD
 • SOURCAL DEVELOPMENT LTD
 • VENTOLOR HOLDING LIMITED
 • VENTOLOR INVESTMENTS LIMITED
 • CHERIVO DEVELOPMENT LTD
 • FELIANES ENTERPRISES LTD
 • PROTOGEMS INVESTMENTS LIMITED
 • SUNFOL COMMERCIAL LIMITED
 • KIRENA HOLDINGS LTD
Велика Британія
 • LARIDGE INVESTMENTS LIMITED
 • INTERMAY MANAGEMENT LTD

Болгарія
 • ANAPTIKSIS DEVELOPMENT EOOD
 • ESKAFEAS CONSTRUCTIONS EOOD
 • POLITIMI GI PROPERTIES
 • PERFECT LAND PROPERTIES EOOD
 • CHR. ATHANASIOU CONSTRUCTIONS & DEVELOPMENTS
Мальта
 • SUNOR LTD
Британські Віргінські Острови
 • NASENTIA INVESTMENTS LTD
 • MELBON INVESTMENTS LTD
 • LAROMA VENTURES LTD
 • BOLVIK VENTURES LTD
 • CRIMARE INVESTMENTS LTD
 • ATTOLAM VENTURES LTD
 • SELDON VENTURES LTD
 • GEIORA MANAGEMENT LTD
 • Salaminia Commercial Limited
 • CELKORIVIA VENTURES LTD
 • BAIKEENS INVESTMENTS LTD
Об'єднані Арабські Емірати
 • FOILS OVERSEAS LTD
Україна
 • Limited Liability Company "Investment Company "Harmony"
 • Private agricultural enterprise "Oscar"
 • Private enterprise "Galychyna-Organik"
 • Private Agricultural Enterprise KOLOS
 • LLC Landras-Agro
 • OKSANA MARCHENKO CHARITABLE FOUNDATION CHARITABLE ORGANIZATION
 • Private enterprise "Omega-tv"
 • Limited Liability Company "Investment company "Sport-Tour"
 • Limited Liability Company "mbk agrotehnika"
 • Limited Liability Company "Investment Company "Ukrcapital"
 • Limited Liability Company "Scientific and Production Firm "Geophysics-21"
 • Limited Liability Company "Forpostinvest"
 • LLC Geophysics-777
 • Limited Liability Company "Investment company "Terra-Invest"
 • UKRAINIAN INVESTMENT AND CONSTRUCTION COMPANY UKRSPORTBUDINVEST LIMITED LIABILITY COMPANY
Росія та окупований Крим
 • LIMITED LIABILITY COMPANY TAVRIA-INVEST
 • FIRM UKRSNAB LIMITED LIABILITY COMPANY
 • RENAISSANCE Joint-stock company
 • SOUTH ENERGY LIMITED LIABILITY COMPANY
 • Novoshakhtink Oil Refinery JOINT STOCK COMPANY
 • ROSWOOD SHIPPING LIMITED LIABILITY COMPANY
 • TAVRIYA-NORTH INVESTMENT COMPANY LIMITED LIABILITY COMPANY
 • NRNP TRADE LIMITED LIABILITY COMPANY
 • INVESTMENT PROPOSALS JOINT STOCK COMPANY
 • TREND OPTIMA LIMITED LIABILITY COMPANY
 • NRNP TRADING HOUSE LIMITED LIABILITY COMPANY
 • THE BASICS OF INVESTMENT JOINT STOCK COMPANY
Маршалові острови
 • FREGATA MARINE
Сент-Кіттс і Невіс

 • FOILS OVERSEAS LTD
 • TRUSTCORE OVERSEAS LTD
Беліз
 • BILLCAST HOLDINGS
 • PERPLEX INVESTMENTS LTD
Аруба
 • AQUILA AVIATION A.V.V.
Made on
Tilda