Зеленському запропонували призначити недоброчесних кандидатів до КСУ: що про них відомо

У п’ятницю, 22 жовтня, Конкурсна комісія завершила співбесіди з кандидатами на посади суддів Конституційного Суду та затвердила фінальний рейтинг. В списку рекомендованих кандидатів опинилися недоброчесний суддя, який раніше вилетів з конкурсу до Верховного Суду, членкиня ЦВК від “Слуг народу”  та науковці з сумнівними статками. 

Всього конкурсна комісія рекомендувала президенту до призначення 7 кандидатів з 18: Водяннікова Олександра Юрійовича, Петришина Олександра Віталійовича, Сибігу Олександра Миколайовича, Щербанюк Оксану Володимирівну, Савчина Мизайла Васильовича, Грищук Оксану Вікторівну, Кармазу Олександру Олександрівну. 

У списку до призначення опинились шестеро кандидатів, до яких громадськість озвучувала претензії. 

Так, на третьому місці в рейтингу опинився суддя Вищого господарського суду України Олександр Сибіга. Майже чотири роки суддя не здійснює правосуддя, однак продовжує отримувати заробітну плату. У 2017 році він подався на конкурс до Верховного Суду, однак кваліфкомісія суддів визнала суддю недоброчесним та припинила його участь в конкурсі. 

Сибіга володіє чималою кількістю елітного майна, яке неможливо пояснити офіційними доходами: два квартири і будинок на понад 700 кв. м у Києві, 7 земельних ділянок, автівки Tesla X, Porsсhe Cayenne і Toyota Camry. Також суддя декларує годинники Breitling, Rolex та Breguet. 

На посаді судді ВГСУ суддя відзначився скандальними рішеннями щодо культурної спадщини. Так, він відмовився скасовувати рішення Київради, яким землі Софійського собору було віддано під забудову. 

Конкурсна комісія рекомендувала до КСУ також чинну членкиню ЦВК Олександру Кармазу. До ЦВК Кармаза потрапила за квотою “Слуг народу”. Також саме від “Слуг народу” Кармаза балотувалась до Парламенту у 2019 році. Тож політична нейтральність кандидатки під великим сумнівом. 

Інший рекомендований конкурсною комісією кандидат, Олександр Петришин, очолює Національну академію правових наук. У 2016 році Петришин придбав автівку, вартість якої, схоже, занизив задля уникнення фінансового моніторингу. Крім того, громадські організації звернули увагу на стрімке зростання заощаджень кандидата у 2017 році. 

Детально із інформацією про кандидатів можна ознайомитись за посиланням

Конкурсна комісія проігнорувала всі факти ймовірної недоброчесної поведінки кандидатів. Під час співбесід члени комісії не поставили кандидатам ЖОДНОГО питання щодо їх сумнівних статків чи поведінки в минулому. Примітно, що в засіданнях комісії не брав участь суддя федерального суду США Богдан Футей.  Раніше Футей висловлював сумніви з приводу конституційності конкурсу. 

“Те, що конкурсна комісія комісія рекомендувала до призначення недоброчесних кандидатів, є ще одним аргументом на користь неконституційності конкурсу. Адже наразі в Конституційному Суді немає вакантних посад, тому про жодні призначення не може бути й мови. Єдине рішення зараз – це проведення нового конкурсу. Втім, такий конкурс має стартувати лише після того, як парламент запровадить нові єдині правила відбору суддів КСУ всіма суб’єктами призначення”, – коментує експертка Центру протидії корупції Галина Чижик. 

Вакантні місця у КСУ за квотою президента з’являться лише у травні та вересні наступного року, коли закінчаться повноваження в суддів Олександра Тупицького та Олександра Касмініна. До того моменту президент не може призначити жодного суддю.

Нагадаємо, що Конституція вимагає, щоб суддя КС був правником із визнаним рівнем компетентності та мати високі моральні якості. Тому громадські експерти закликали членів конкурсної комісії не ухвалювати рішення про завершення конкурсу на посади суддів КС  до публічного запевнення Президентом України, що він здійснить призначення суддів КС лише після появи відповідних вакансій у встановлений Конституцією спосіб. Також експерти зверталися до президента із закликом публічно запевнити, що він здійснить призначення суддів КС лише після появи відповідних вакансій у встановлений Конституцією спосіб.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Закликаємо не розглядати питання відставки Євгенія Аблова та інших суддів до розгляду скарг на них
Закликаємо Венеційську комісію і ЄС не штовхати Україну в бік надмірної концентрації влади
​Верховний Суд підіграв Ахметову, допомагаючи йому поховати перший епізод справи Роттердам+ на 18,9 млрд грн

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності