ЗАЯВА — Антикорупційні організації закликають ВККС забезпечити прозорий конкурс до Антикорупційного суду

Центр протидії корупції, ВО “Автомайдан”, Фундація “ДЕЮРЕ”, Трансперенсі Інтернешнл Україна закликають Вищу кваліфікаційну комісію суддів негайно забезпечити належні умови роботи для міжнародних експертів та ухвалити правила щодо прозорості конкурсу до Вищого антикорупційного суду.

Без цього існує загроза позбавлення міжнародних експертів реального впливу на конкурс та повторення помилок, які мали місце при доборі суддів Верховного Суду.

Зокрема, ВККС мала призначити шість членів Громадської ради міжнародних експертів до кінця жовтня, але затягнула цей процес, позбавивши експертів значної частини часу для аналізу кандидатів до Антикорсуду.

Проте ключова роль міжнародних експертів у доборі антикорупційних суддів залишається під загрозою.

Умови для повноцінної участі міжнародних експертів у конкурсі не створені. Невідомо, чи матимуть міжнародні експерти доступ до практичних завдань кандидатів. Порядок доступу міжнародних експертів та їхніх перекладачів до повних досьє кандидатів відсутній”, – йдеться у заяві.

Громадські експерти також звертають увагу на наступні можливості для маніпуляцій із результатами конкурсу до Антикорупційного суду:

  • Методологія оцінки кандидатів ВККС передбачає, що 79%  максимального балу кандидата складається із cуб’єктивних оціночних суджень членів ВККС. Це дозволило ВККС рекомендувати до Верховного Суду кандидатів, які не змогли  переконливо пояснити походження власних статків та кандидатів, у діях яких Європейський суд з прав людини визнав порушення базових прав на доступ до правосуддя;
  • ВККС не запровадила зрозумілих критеріїв оцінки доброчесності кандидатів. У результаті ВККС може визнати доброчесними кандидатів, які не можуть спростувати сумнівів суспільства у походженні їхнього коштовного майна,  просто через відсутність обвинувального вироку суду щодо таких кандидатів. Утім, при призначенні на посади ВККС має оцінювати репутацію, а не встановлювати вину;
  • ВККС не оприлюднює індивідуальні оцінки, виставлені членами ВККС кожному із кандидатів. Таким чином, члени ВККС уникають індивідуальної відповідальності перед суспільством.

Антикорупційні організації вимагають від ВККС:

  1. Забезпечити повноцінний доступ членів ГРМЕ та її секретаріату до матеріалів щодо кандидатів, включно із персональними даними з досьє кандидатів та даними державних реєстрів.
  2. Забезпечити доступ ГРМЕ та її секретаріату до практичних завдань, виконаних кандидатами в рамках іспиту.
  3. Визначити чіткі критерії доброчесності кандидатів та встановити стандарти доказування відповідності чи невідповідності кандидатів цим критеріям.
  4. Змінити методологію оцінювання кандидатів на користь об’єктивних показників.
  5. Передбачити оприлюднення балів, виставлених кандидатам кожним із членів ВККС за кожним із показників оцінювання, а також оприлюднення обґрунтування виставлених балів для кожного із кандидатів.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”
Третій день співбесід на посаду директора НАБУ: російські паспорти родичів кандидата та сумнівне походження готівки

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності