Законопроєкт 3711-д у чинній редакції — катастрофа для судової реформи — заява громадських організацій

Громадські організації закликають парламент не ухвалювати законопроєкт 3711-д про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів у нинішньому варіанті, оскільки добір на вакантні посади понад 2000 суддів та перевірка ще близько 2 000 діючих суддів по всій Україні опиниться під керівництвом нереформованої, наскрізь корумпованої Вищої ради правосуддя, підконтрольної одіозному Павлу Вовку. 

У березні 2021 року парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт № 3711-д про правила формування ВККС — органу, що буде відповідальним за добір понад 2000 суддів на вакантні посади в судах по всій Україні. Стільки ж діючих суддів чекають перевірки на доброчесність. На погоджувальній раді 31 травня голова профільного комітету Андрій Костін заявив, що законопроєкт №3711-д “готовий до голосування в залі”.

У чинній редакції ключовий вплив на формування складу ВККС де-факто відводиться нереформованій, корумпованій Вищій раді правосуддя: передбачається, що саме за ВРП буде фінальне рішення щодо того, хто увійде до складу ВККС. Проєктом № 3711-д повністю нівелюється роль у доборі складу ВККС міжнародних експертів. Це суперечить і рекомендації Венеційської комісії, і домовленостям України з міжнародними партнерами — ЄС та США, ставить під ризик фінансування від МВФ.

Врятувати ситуацію може підтримка народними депутатами двох поправок — № 451 та № 453. 

Поправка № 451 передбачає, що остаточний склад ВККС визначатиме конкурсна комісія, а не досі не реформована Вища рада правосуддя (ВРП). Таким чином, у нас з’явиться шанс отримати доброчесну, незалежну ВККС, яка зможе добрати 2000 доброчесних суддів.

Поправка № 453 регламентує, що незалежні міжнародні експерти у конкурсній комісії матимуть вирішальний голос при відборі кандидата до ВККС. Такий механізм вдало спрацював під час добору суддів ВАКС. 

У разі ухвалення обох поправок Україна отримає реальний шанс на справжню судову реформу. Провал поправок та голосування за чинну редакцію законопроєкту №3711-д означатиме повний крах судової реформи, ініційованої президентом Зеленським.

З огляду на це, громадські організації закликають депутатів підтримати поправки №447 та №449 до законопроєкту 3711-д та забезпечити старт реальної судової реформи замість підпорядкування залишків судової системи України недоброчесній суддівській корпорації.

Фундація DEJURE

Центр протидії корупції 

ВО “Автомайдан”

Довідково:

  1. Щодо чинного варіанту законопроєкту 3711-д:

Членів ВККС добиратиме конкурсна комісія. Комісія складатиметься з 6 членів: троє — чинні судді або судді у відставці, троє — незалежні міжнародні експерти. Для перемоги у конкурсі кандидат до ВККС повинен отримати схвалення щонайменше двох суддів-членів конкурсної комісії. Це дасть можливість суддям заблокувати призначення реальних агентів змін до ВККС. Разом з тим, міжнародні експерти не мають переважного голосу у конкурсній комісії до ВККС, що було головною вимогою громадських організацій та однією з передвиборчих обіцянок партії більшості. Фінальне рішення щодо складу ВККС залишиться за нереформованою Вищою радою правосуддя, оскільки Конкурсна комісія повинна буде подати по 2 кандидатури на кожну вакансію у ВККС. Навіть якщо доброчесні кандидати пройдуть відбір у Конкурсній комісії, їх зможе відсіяти вже недоброчесна Вища рада правосуддя.

  1. Щодо ставлення українців до судової реформи:

Березневе опитування соцгрупи “Рейтинг” свідчить, що 63% респондентів вважають судову реформу частково чи повністю провальною і лише 5% – частково чи повністю успішною. 40% українців виступають за накладення міжнародними партнерами санкцій на українських політиків, якщо не буде перезапущено Вищу раду правосуддя (ВРП) – один із найважливіших органів суддівського врядування, відповідальний за призначення та звільнення суддів.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Закликаємо не розглядати питання відставки Євгенія Аблова та інших суддів до розгляду скарг на них
Закликаємо Венеційську комісію і ЄС не штовхати Україну в бік надмірної концентрації влади
​Верховний Суд підіграв Ахметову, допомагаючи йому поховати перший епізод справи Роттердам+ на 18,9 млрд грн

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності