Громадські організації закликають парламент не ухвалювати законопроєкт 3711-д про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів у нинішньому варіанті, оскільки добір на вакантні посади понад 2000 суддів та перевірка ще близько 2 000 діючих суддів по всій Україні опиниться під керівництвом нереформованої, наскрізь корумпованої Вищої ради правосуддя, підконтрольної одіозному Павлу Вовку.
У березні 2021 року парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт № 3711-д про правила формування ВККС — органу, що буде відповідальним за добір понад 2000 суддів на вакантні посади в судах по всій Україні. Стільки ж діючих суддів чекають перевірки на доброчесність. На погоджувальній раді 31 травня голова профільного комітету Андрій Костін заявив, що законопроєкт №3711-д “готовий до голосування в залі”.
У чинній редакції ключовий вплив на формування складу ВККС де-факто відводиться нереформованій, корумпованій Вищій раді правосуддя: передбачається, що саме за ВРП буде фінальне рішення щодо того, хто увійде до складу ВККС. Проєктом № 3711-д повністю нівелюється роль у доборі складу ВККС міжнародних експертів. Це суперечить і рекомендації Венеційської комісії, і домовленостям України з міжнародними партнерами — ЄС та США, ставить під ризик фінансування від МВФ.
Врятувати ситуацію може підтримка народними депутатами двох поправок — № 451 та № 453.
Поправка № 451 передбачає, що остаточний склад ВККС визначатиме конкурсна комісія, а не досі не реформована Вища рада правосуддя (ВРП). Таким чином, у нас з’явиться шанс отримати доброчесну, незалежну ВККС, яка зможе добрати 2000 доброчесних суддів.
Поправка № 453 регламентує, що незалежні міжнародні експерти у конкурсній комісії матимуть вирішальний голос при відборі кандидата до ВККС. Такий механізм вдало спрацював під час добору суддів ВАКС.
У разі ухвалення обох поправок Україна отримає реальний шанс на справжню судову реформу. Провал поправок та голосування за чинну редакцію законопроєкту №3711-д означатиме повний крах судової реформи, ініційованої президентом Зеленським.
З огляду на це, громадські організації закликають депутатів підтримати поправки №447 та №449 до законопроєкту 3711-д та забезпечити старт реальної судової реформи замість підпорядкування залишків судової системи України недоброчесній суддівській корпорації.
Фундація DEJURE
Центр протидії корупції
ВО “Автомайдан”
Довідково:
- Щодо чинного варіанту законопроєкту 3711-д:
Членів ВККС добиратиме конкурсна комісія. Комісія складатиметься з 6 членів: троє — чинні судді або судді у відставці, троє — незалежні міжнародні експерти. Для перемоги у конкурсі кандидат до ВККС повинен отримати схвалення щонайменше двох суддів-членів конкурсної комісії. Це дасть можливість суддям заблокувати призначення реальних агентів змін до ВККС. Разом з тим, міжнародні експерти не мають переважного голосу у конкурсній комісії до ВККС, що було головною вимогою громадських організацій та однією з передвиборчих обіцянок партії більшості. Фінальне рішення щодо складу ВККС залишиться за нереформованою Вищою радою правосуддя, оскільки Конкурсна комісія повинна буде подати по 2 кандидатури на кожну вакансію у ВККС. Навіть якщо доброчесні кандидати пройдуть відбір у Конкурсній комісії, їх зможе відсіяти вже недоброчесна Вища рада правосуддя.
- Щодо ставлення українців до судової реформи:
Березневе опитування соцгрупи “Рейтинг” свідчить, що 63% респондентів вважають судову реформу частково чи повністю провальною і лише 5% – частково чи повністю успішною. 40% українців виступають за накладення міжнародними партнерами санкцій на українських політиків, якщо не буде перезапущено Вищу раду правосуддя (ВРП) – один із найважливіших органів суддівського врядування, відповідальний за призначення та звільнення суддів.