Підтримати

ЦПК вимагає закрити чорну діру для брудних грошей на ринку цінних паперів

24 листопада вступає в силу закон, який дасть можливість інвесторам анонімно купувати українські цінні папери. Центр протидії корупції закликає  Національну комісії з цінних паперів та фондового ринку виконати вимогу закону та зобов’язати номінальних утримувачів розкривати інформацію про кінцевих бенефіціарних власників цінних паперів.

Так званий закон про номінального утримувача ухвалили у травні 2018. Він спрощує для іноземних інвесторів придбання українських цінних паперів, запроваджуючи концепцію номінального утримувача.

Іноземні інвестори зможуть купувати цінні папери в Україні через іноземні фінансові установи. Проте такі інвестори зможуть залишатися анонімним для України.

Українські банки позбавляються обов’язку ідентифікувати реальних власників цінних паперів, якщо їх представлятимуть закордонні банки — номінальні утримувачі.

Цим зможе скористатися будь-хто із санкційного списку або нечистих на руку чиновників з метою легалізації злочинних капіталів. Формально закон говорить, що особи із санкційного списку не зможуть скористатися інститутом номінального утримувача, але наразі немає реального механізму розкриття кінцевих бенефіціарних власників цінних паперів, придбаних номіні”, — пояснює виконавчий директор ЦПК Дарія Каленюк.

Вирішити проблему ”чорної діри” в національній системі протидії легалізації доходів мала би Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).  

Саме вона має встановити чіткий обов’язок для номінальних утримувачів повідомляти українським депозитарним установам детальну інформацію про встановленого кінцевого бенефіціара – їхнього клієнта, а також строки надання такої інформації на запит правоохоронних органів.

Однак наразі такі положення відсутні у проектах актів, опублікованих НКЦПФР для публічного обговорення.

Саме тому Центр протидії корупції подав офіційні пропозиції для НКЦПФР усе ж таки виконати своє завдання та зобов’язати номінальних утримувачів розкривати інформацію про кінцевих бенефіціарних власників придбаних ними цінних паперів за запит українських правоохоронців.

Крім того, це також обіцяв уряд у травні 2018, коли вперше виявили ознаки чорної діри в національній системі протидії відмиванню грошей.

Слід зазначити, що саме великі міжнародні банки дуже часто є й найбільшими відмивачами грошей.

Нещодавно один з найбільших світових банків, Deutsche Bank, оштрафували на рекордні 630 мільйонів доларів за відмивання 10 мільярдів доларів російських олігархів.

Також потрібно згадати, що у свій час структури цього банку у своїх схемах відмивання коштів використовував Олександр Янукович.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Zero Corruption: Центр протидії корупції оновив бренд та розширює коло діяльності
У Києві відбудеться Zero Corruption Conference –  незалежний міжнародний форум з пошуку антикорупційних рішень
Вища рада правосуддя не звільнила суддю Аблова, який 6 років тому зобов’язав беркут розігнати Майдан

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності