Вища рада правосуддя хоче нівелювати роль міжнародних експертів у судовій реформі

Днями ЗМІ оприлюднили копію положення про проведення конкурсу до Вищої кваліфкомісії суддів (ВККС). Дуже ймовірно, що саме в такій редакції Вища рада правосуддя (ВРП) планує затвердити документ на засіданні у вівторок, 10 грудня. 

Цим самим ВРП поставить хрест на новій доброчесній ВККС та усій судовій реформі, ініційованій президентом.  

Що передбачає положення ВРП:

  • Незаконно вимагає у міжнародних експертів, щоб вони особисто підтверджували, що мають вищу освіту і професійний стаж; 
  • Нівелює повноваження конкурсної комісії обирати кращих кандидатів шляхом голосування, зокрема, змушує їх складати рейтинг, де 50% оцінки — результати тестування на знання права;
  • Зобов’язує конкурсну комісію використовувати лише офіційні джерела та доводити свою оцінку за стандартам кримінального процесу. Іншими словами, без вироку суду комісія не зможе поставити під сумнів кандидата, який приховує свої статки;
  • Судді-кандидати до ВККС отримують незаконні переваги на конкурсі;  
  • ВРП отримує право призначати до ВККС кого захоче, а не тих, кого рекомендувала конкурсна комісія. 

Таким чином, своїм положенням ВРП намагається повністю нівелювати роль міжнародних експертів у конкурсній комісії. 

“Фактично, рішення, кого призначати до ВККС, прийматиме ВРП, а міжнародники не будуть мати ніякого впливу на конкурс. За таким сценарієм членами ВККС найімовірніше стануть судді, контрольовані суддівськими кланами, а не доброчесні правники, які хочуть якісних змін в судовій системі. З таким положенням про конкурс можна ставити крапку на судовій реформі” —  коментує експертка Центру протидії корупції Галина Чижик. 

Із рубрики "А ми попереджали". Вища Рада Правосуддя (яка кришує недоброчесних суддів) збирається повністю нівелювати…

Опубліковано Центр Протидії Корупції Понеділок, 9 грудня 2019 р.

Більше того, навряд міжнародні експерти погодяться легітимізувати цей фарс своїм доброчесним іменем. Також малоймовірно, що доброчесні правники з репутацією захочуть взяти участь у цьому конкурсі. Такими своїми діями ВРП лише підтведжує необхідність свого власного перезавантаження та пришвидшує цей процес. 

Нагадаємо, що перезавантаження ВККС — один із ключових елементів змін у судовій системі, ініційованих президентом Володимиром Зеленським. Це реакція на провальне очищення судів і неспроможність попередньої ВККС обрати якісні кадри в судову систему. 

Президент запропонував, щоб нову ВККС обирали не залежні та корумповані судді, а конкурсна комісія з міжнародними експертами. Саме конкурсна комісія, за законом, має визначити 12 найкращих  кандидатів на місця 12 членів ВККС та надати цей список ВРП на затвердження.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про ліквідацію Ради суддів та посад голів судів
Закликаємо міжнародних партнерів не брати участі у фейковій реформі Конституційного Суду

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності