Вища рада правосуддя блокує судову реформу

7 листопада набрали чинності ініційовані президентом зміни до закону “Про судоустрій і статус суддів”, які передбачають повне перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) та створюють ефективний інструмент для очищення Вищої ради правосуддя (ВРП).  Однак реформування судової влади зараз під загрозою через саму ВРП, яка блокує реалізацію закону. 

Саме ВККС та ВРП провалили очищення та оновлення суддівського корпусу, що було їх основним завданням після Революції Гідності. Ці органи, більшість в яких складають судді, обрані суддями, натомість, утверджували кругову поруку та безкарність в судовій системі.

Тому одним із перших президент подав до Парламенту законопроект про реформування цих органів за участі міжнародних експертів, які раніше відіграли ключову роль під час добору суддів Вищого антикорупційного суду.  Так, міжнародні експерти складатимуть половину від складу 

  • Конкурсної комісії, яка проводитиме відкритий конкурс до нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС); і 
  • Етичної комісії при ВРП, яка матиме повноваження звільнити недоброчесних членів ВРП.

Склад цих комісій має затвердили ВРП, а до Етичної комісії ще й делегувати трьох членів. На це закон виділив 90 днів. Більше того, за цей же час Конкурсна комісія має оцінити кандидатів до ВККС, а ВРП –  затвердити новий склад комісії. 

Для того, щоб у ці надзвичайно стислі строки встигнути сформувати комісії і провести конкурс до ВККС, ВРП повинна якнайшвидше затвердити два документи:

  • Положення про конкурс до ВККС;
  • Порядок обрання членів Етичної комісії, який є складовою Регламенту ВРП.

Від моменту, коли закон набрав чинність, вже минуло два тижні, а ВРП досі навіть не внесла зміни до власного Регламенту, не делегувала членів у Етичну комісію та не розпочала процедури з формування нової ВККС. Така мовчанка ВРП відверто насторожує. Цей час, натомість, ВРП використала для того, щоб зробити свою діяльність ще менш публічною і прозорою, і скасувала відеотрансляцію пленарних засідань та проігнорувала вимогу закону щодо відкритості прийняття рішень на пленарних засіданнях. 

Гальмуючи створення незалежних комісій, ВРП, очевидно, намагається не допустити звільнення своїх членів. Проте члени ВРП мають пам’ятати, що незалежно від свого ставлення до закону, вони мають його неухильно виконувати. Не ухваливши вчасно зазначені рішення, ВРП повністю заблокує оновлення органів суддівського врядування, тому уся відповідальність за можливий провал чергового етапу судової реформи лежатиме саме на ВРП. 

Громадськість застерігає ВРП від умисного блокування процесу створення Етичної та Конкурсної комісій та вимагає:

  • без зволікання перейти до обговорення та прийняття рішень, які розблокують процес формування Етичної комісії при ВРП та Конкурсної комісії з добору членів ВККС;
  • забезпечити максимальну прозорість цього процесу та публічне обговорення проектів рішень;
  • делегувати до Етичної комісії трьох членів, які відповідають критеріям доброчесності. 

Фундація DEJURE

Центр протидії корупції

Автомайдан

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Закликаємо не розглядати питання відставки Євгенія Аблова та інших суддів до розгляду скарг на них
Закликаємо Венеційську комісію і ЄС не штовхати Україну в бік надмірної концентрації влади
​Верховний Суд підіграв Ахметову, допомагаючи йому поховати перший епізод справи Роттердам+ на 18,9 млрд грн

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності