Вища кваліфкомісія приховує від суспільства досьє майбутніх суддів Верховного суду – активісти

Сьогодні громадські активісти влаштували під стінами Вищої кваліфікаційної комісії суддів “марш невідомих”. Переодягнені в суддівські мантії та з масками на обличчях, вони показали, як Комісія обирає нових суддів до Верховного суду з “утаємничених кандидатів”, чиї досьє вона приховала від громадськості.

На площі навпроти центрального входу до ВККС активісти розклали порожні папки-досьє з надписами “цілком таємно” та “не ваша справа” – саме так, на переконання учасників акції, поступила кваліфкомісія з суддівськими досьє, які містять детальну інформацію про кандидатів, з поміж яких обирають суддів до найвищої судової інстанції в країні.

Відповідно до закону “Про судоустрій та статус суддів”, досьє кандидата на посаду судді має бути відкритим для загального доступу на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії. Утім, напередодні фіналу конкурсу – співбесід з кандидатами – кваліфкомісія не опублікувала жодного досьє та порушила закон.

Активісти пояснюють, що тільки суддівські досьє містять інформацію, яка дозволяє в повній мірі оцінити професійність та доброчесність судді, та може суттєво вплинути на його шанси одягти “червону мантію” і отримати довічну посаду у Верховному Суді.

На думку учасників акції, приховування цих даних ставить під сумнів добросовісність членів комісії та може свідчити про намір обрати до Верховного Суду суддів із заплямованою репутацію, керованих та лояльних до влади.

Саме в досьє є інформація, яка необхідна для підготовки Громадською Радою Доброчесності висновків щодо кандидатів на посади суддів – анкета, дані про родинні зв’язки, біографія, кар’єрний шлях, інформація про статки з декларацій за усі роки, скарги на суддів та їх пояснення, статистика розгляду справ тощо, – пояснює Роман Маселко, юрист з “Автомайдану” та член Громадської ради доброчесності (ГРД).

“Висновок Ради є єдиною можливістю громадського впливу на добір суддів. Без аналізу суддівських досьє висновки будуть неповні, а іноді – неможливі. Це неприпустимо, коли ключовий орган, який відповідає за реформу правосуддя, сам порушує закон та не дозволяє Громраді виконати свої функції”, – додає автомайданівець.

Громадська рада доброчесності – орган при Вищій кваліфікаційній комісії суддів, який має допомагати ВККС всебічно та неупереджено оцінювати та обирати нових суддів. Члени Ради готують власні висновки про професійність та доброчесність кандидатів на посади суддів, беруть участь у співбесідах.

Негативні висновки Ради по кожному кандидату мають бути враховані членами кваліфкомісії під час ухвалення остаточного рішення про призначення судді. Однак члени ГРД теж не мають доступу до суддівських досьє – Вища кваліфкомісія не надає інформації громадським діячам, які увійшли в Раду, говорить Маселко.

Голова ВККС Сергій Козьяков тричі відмовляв у доступі до досьє журналістам Радіо Свобода. У спілкуванні з програмою СХЕМИ Козьяков не приховує того, що ця, критично важлива для оцінки майбутнього складу Верховного суду інфоромація, буде оприлюднена у повному обсязі вже після завершення конкурсу, коли не матиме жодного значення та не вплине на результати відбору.

“Фактично ми обираємо котів у мішку, бо доступу до інформації про кандидатів у громадськості немає, – – стверджує Галина Чижик з руху ЧЕСНО, Фільтруй Суд!. – Як можна оцінити доброчесність, маючи у користуванні лише Google? ВККС має виконати закон та відкрити досьє, якщо хоче, аби громадяни довіряли їй та результатам цього конкурсу”.

Активісти упевнені, що ВКСС приховує суддівські досьє тому, що “переможці” прозорого та публічного конкурсу наперед відомі та узгоджені у найвищих кабінетах влади. “Розслідування журналістів показують величезні статки суддів та їх сімей, – пояснює Віталій Шабунін, голова правління “Центру протидії корупції”. Ми розуміємо, що за умов неупередженої перевірки та оцінки цих кандидатів, їх шанси стати суддями Верховного суду – мізерні. Саме тому, максимальне приховування інформації від громадськості та недопуск журналістів до цієї інформації є ключовим інструментом “протягти” потрібних суддів через комісію”.

Нагадаємо, нещодавно у медіа з’явився список начебто узгоджених із Банковою кандидатів, яких ВККС рекомендували призначити суддями Верховного суду за результатом конкурсу.

Довідково:

Наразі триває конкурс на зайняття 120 посад у 4 касаційні суди у складі Верховного Суду. Ці судді призначатимуться довічно та матимуть зарплату понад двісті тисяч гривень. 75% учасників конкурсу – чинні судді. Як і кого вони судили за часів Януковича та під час Революції Гідності – невідомо, оскільки їхніх повних досьє немає у відкритому доступі.

Громадська рада доброчесності (ГРД) – це постійно діючий орган при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, який складається з представників громадськості та оцінює відповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності перед кваліфікаційним оцінюванням судді чи обранням його. ромадська рада доброчесності складається з 20 членів, які обираються строком на 2 роки і працюють на волонтерських засадах.

Негативний висновок ГРД щодо кандидата чи діючого судді має стати підставою розгляду питання про призначення цього судді всім складом ВККС. Для того, щоб призначити суддю, на якого був негативний висновок ВККС має проголосувати 11 з 16 членів.

Контакти: 067 550 15 70, o.ustinova@antac.org.ua, 067 622 71 12, peklun@gmail.com

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Судова реформа на межі катастрофи: Етична рада пропускає до ВРП сумнівних кандидатів, блокує гідних і не пояснює своїх рішень
Роботу Вищої ради правосуддя слід відновити у конституційний спосіб та відповідно до судової реформи

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності