Верховний суд знову поставив під загрозу електронне декларування

28 січня 2020 року Верховний суд України залишив чинним рішення апеляційного суду Черкаської області, яке скасовує обвинувальний вирок інспекторці податкової за неподання електронної декларації через релігійні переконання. Такі рішення загрожують зривом процесу електронного декларування, а отже загалом становлять небезпеку для запобігання корупції в Україні, наголошують у Центрі протидії корупції.

Як стало відомо фахівцям ЦПК завдяки Реєстру судових рішень, працівниця Уманської податкової інспекції не подала електронну декларацію за 2016 рік, як того вимагає закон: її звинуватили у вчиненні злочину та направили справу до суду. 

Виявилося, що інспекторка свідомо відмовилася отримати електронний цифровий підпис (ЕЦП), необхідний для подання декларації. За її словами, подання декларації в електронному вигляді суперечить її релігійним переконанням, тож вона подала декларацію в паперовому вигляді.

Проте суддя Монастирищенського суду Черкаської області Даниїла Чорненька відкинула ці доводи та визнала інспекторку винною у злочині. Суддя дійшла висновку, що інспекторка  мала можливість отримати ЕЦП в альтернативний спосіб, що не порушуватиме її релігійні права, втім не зробила цього. 

Натомість Апеляційний суд Черкаської області скасував вирок, з чим погодився і Верховний суд. Висновки судів викликають питання, адже були взяті до уваги доводи про подання паперової декларації, яка не передбачена законом. Натомість не були враховані інші можливості подання е-декларації, про що було зазначено у вироку. 

“Це дуже небезпечна практика, адже фактично це рішення надає право безкарно не подавати електронну декларацію. Мета таких кроків  – вбити електронне декларування. Тож це важко назвати захистом прав людини. Видається, що за кожної можливості вбивається один із найдієвіших механізмів запобігання корупції”, – коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан  

Наголошуємо, свідома неподача декларації є кримінальним правопорушенням, передбаченим статтею 366-1 КК України. За це чиновникам загрожує максимально 2 роки позбавлення волі та заборона обіймати відповідні посади 2 роки. 

Це вже не перше подібне рішення Верховного суду. 10 вересня 2019 року ВСУ залишив чинним рішення апеляційного суду, який скасував обвинувальний вирок щодо інспектора поліції з Дніпра за неподання  декларації перед звільненням з посади. 

Своє рішення Верховний суд мотивував тим, що прокурор не надав доказів того, що експоліцейський знав про свій обов’язок подати декларацію в день звільнення. Хоча викликає сумніви, що офіцер-правоохоронець, який зобов’язаний знати законодавство та який щорічно подавав е-декларацію, міг не знати про подання такого документа перед звільненням.

Натомість Вищий антикорупційний суд наприкінці 2019 року ухвалив обвинувальний вирок за неподання декларації щодо екссудді апеляційного суду Дніпропетровської області Надії Посунсі. Вона свідомо не подала декілька річних за 2015-2018 роки, а також декларацію перед звільненням. 

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Що має зробити влада, щоб отримати позитивну антикорупційну оцінку від ЄС: ЦПК розробив дорожню мапу виконання вимог Єврокомісії
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”

Читайте також

Всі новини
Закликаємо не розглядати питання відставки Євгенія Аблова та інших суддів до розгляду скарг на них
Закликаємо Венеційську комісію і ЄС не штовхати Україну в бік надмірної концентрації влади
​Верховний Суд підіграв Ахметову, допомагаючи йому поховати перший епізод справи Роттердам+ на 18,9 млрд грн

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності