Верховний Суд руками КСУ хоче поховати судову реформу

Сьогодні, 8 жовтня, Пленум Верховного Суду розглянув звернення Вищої ради правосуддя щодо неконституційності судової реформи. Судді Верховного Суду (ВС) вирішили звернутися до Конституційного Суду України (КСУ), що означає початок скасування судової реформи. 

Подання підтримали 129 суддів Верховного Суду, і лише 15 виступили проти. Верховний Суд хоче, аби Конституційний Суд визнав норми закону про реформу ВРП неконституційними. Зокрема, в своєму поданні судді виступають проти: 

  1. відсторонення членів ВРП, які за висновком Етичної ради не відповідають критеріям доброчесності;
  2. оцінювання членів ВРП, які є суддями і раніше проходили кваліфікаціне оцінювання; 
  3. звільнення чинних членів Вищої ради правосуддя;
  4. порядку прийняття рішень Етичною радою.

Справа в тому, що судді Конституційного Суду України не можуть самостійно визнати певний закон неконституційним. Саме тому суддівська мафія через Верховний Суд вирішила звернутися до КСУ, аби ті зупинили судову реформу, яка нещодавно почалася. 

“У Верховному Суді є кілька впливових суддівських груп, які фактично керують всією  системою. Вони роками призначали своїх людей до ВРП і в такий спосіб контролювали систему. Створення Етичної ради для них означає втрату контролю за призначенням членів ВРП, а отже неможливість впливати на кар’єру лояльних суддів та карати нелояльних. Схоже, без змін до закону щодо судової реформи, суддівська мафія не дасть провести реформу. Крім того, в деяких суддів примітивні інтереси піти у відставку, і для цього їм потрібна ця ВРП, що працює”, — коментує експертка ЦПК Галина Чижик. 

Так, для того, аби суддям піти у відставку, їм потрібне рішення ВРП, яка повинна надати позитивний висновок. У разі роботи Етичної ради, яка очищуватиме ВРП, можлива ситуація, коли цей орган не працюватиме певний час. Очевидно, це не влаштовує чинну судову систему, яка може втратити контроль через реформу. 

“КСУ безсумнівно уже готовий знищити цю судову реформу і просто чекав формального звернення Верховного Суду. Адже півтора роки тому там уже скасували першу спробу Зеленського реформувати судову систему. Пізніше КСУ знищив електронне декларування чиновників, зокрема, і в своїх інтересах. Судова мафія зробить усе, аби уникнути змін та очищення. Кожен, хто проголосував за звернення до Конституційного Суду, грає в їхніх інтересах, але не в інтересах звичайних суддів. Бо для них всі спроби саботажу судової реформи закінчувались тим, що реформа поверталась в посиленому і радикалізованому вигляді. Так буде і цього разу”, — додає голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков. 

Нагадаємо, що члени Ради суддів відмовились делегувати своїх представників до Етичної ради, яка має перевіряти на доброчесність кандидатів та членів ВРП. Тобто Рада суддів саботувала судову реформу та виграла час для Верховоного Суду, щоб ті звернулися до КСУ щодо неконституційності реформи. 

У липні 2021 року Верховна Рада проголосувала за проведення судової реформи, де передбачила вирішальну роль міжнародних експертів. 

Міжнародні організації, які надають Україні допомогу у сфері судової реформи та протидії корупції, уже делегували експертів до конкурсної комісії, що обиратиме членів Вищої кваліфкомісії суддів, та Етичної ради, яка очищуватиме Вищу раду правосуддя. Подані експерти – еліта судової та юридичної систем США і ЄС, наприклад: судді Верховних судів найбільших штатів США, генпрокур Естонії та найбільшої федеральної землі Німеччини, міністр юстиції та МВС Словенії. 

У жовтні 2019 року Верховна Рада проголосувала за судову реформу, участь у якій також мали б брати міжнародні експерти. Це була перша спроба президента Зеленського та Слуг народу провести судову реформу. Однак тоді Вища рада правосуддя її заблокувала своїми положеннями, нівелювавши роль міжнародних експертів. Очікувано, що тоді міжнародні експерти відмовились легітимізувати своєю участю цей так званий конкурс та не номінували експертів до складу конкурсної комісії до встановленого дедлайну. Згодом КСУ виніс рішення про її неконституційність, чим остаточно поховав шанс на проведення реформу.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про ліквідацію Ради суддів та посад голів судів
Закликаємо міжнародних партнерів не брати участі у фейковій реформі Конституційного Суду

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності