Верховний Суд підтримав незаконну схему “зливу” справ топкорупції через Печерський суд

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду (ККС ВС) висловив позицію, згідно з якою Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду нібито не має права переглядати рішення Печерського чи будь-якого іншого районного суду у справах НАБУ. Йдеться, зокрема, про рішення, в яких Печерський суд незаконно зобов’язував передати справу НАБУ іншому органу розслідування.  

Рішення ухвалили судді Сергій Фомін, Ігор Іваненко та Юрій Луганський.

У прес-релізі Верховного суду зазначили, що якщо рішення формально ухвалено судом загальної юрисдикції (наприклад, Печерським райсудом – ЦПК), то його можна оскаржувати лише у апеляційному суді загальної юрисдикції. А в апеляції ВАКС нібито можна оскаржувати тільки ті рішення, які ухвалила, відповідно, перша інстанція ВАКС.

Але на практиці це означає, що Верховний Суд легалізував незаконний злив справ топкорупції. Адже слідчі судді Печерського суду, згідно із Кримінальним процесуальним кодексом, взагалі не мають права ухвалювати рішення у справах, які розслідують НАБУ і САП. Більше того, ці справи не можна передавати до інших органів слідства. 

Так, наприклад, Печерський райсуд раніше незаконно зобов’язав забрати у НАБУ справу заступника керівника Офісу президента Олега Татарова, підозрюваного у хабарництві. Офіс генпрокурора виконав це рішення і зараз ця справа просто злита (закінчилися строки розслідування). А прокурори Венедіктової заблокували всі спроби повернути її до НАБУ, відкликавши апеляційну скаргу з Антикрупційного суду.

Верховний Суд заплющив очі на те, що Печерський суд грубо порушував закон і просто допоміг підозрюваним, таким як Татаров, Вовк, ексміністр екології Злочевський, уникати правосуддя. Замість того, щоб заблокувати схему зі зливом справ через Печерський суд, Верховний Суд навпаки легалізовує її і нівелює роботу як нового Антикорсуду, так і НАБУ та САП”, — каже юрист Центру протидії корупції Вадим Валько. 

Примітно, що таку позицію Верховний Суд висловив у справі колишнього міністра екології часів Віктора Януковича Миколи Злочевського про рекордний хабар у 5 млн доларів. Раніше Печерський суд зобов’язав Офіс генерального прокурора забрати справу у НАБУ, після чого це рішення оскаржили як до Апеляційної палати ВАКС, так і до Київського апеляційного суду. Київська апеляція відмовилася відкривати провадження і сказала, що рішення Печерського суду оскарженню не підлягає. Після цього Верховний суд зробив усе можливе, щоб не допустити перегляду рішення у Антикорсуді.

Прикладом того, що ВАКС міг би рятувати справи від зливу є нещодавнє рішення його Апеляційної палати у справі ТЕЦ Дубневичів. Цим рішенням було скасовано незаконну ухвалу Печерського суду, якою генпрокурорку зобов’язували забрати справу у НАБУ. Судді Антикорсуду чітко визначили, що розгляд апеляційних скарг, поданих на будь-які судові рішення у межах справ, що підсудні ВАКС, може здійснюватися виключно Апеляційна палата ВАКС.

До речі, це рішення ухвалили судді Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, яка в подальшому буде переглядати у касаційному порядку усі вироки, ухвалені Вищим антикорупційним судом. 

Нагадаємо, що з 2020 року фігуранти справ НАБУ почали використовувати рішення слідчих суддів Печерського суду для того, щоб вивести свої справи з-під слідства НАБУ. Зокрема, таку схему використовували у справах: заступника керівника Офісу Президента Олега Татарова, плівок ОАСК, щодо хабара у 5 млн доларів для керівників НАБУ та САП, ТЕЦ Дубневичів та ВіЕйБІ банку.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
AntAC’s letter to Atlantic Council regarding Akhmetov’s funding
Заява громадськості щодо катастрофічних екологічних наслідків бездіяльності Верховної Ради
Громадські організації закликають Президента заветувати зміни до закону про фінансування партій

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності