Венеційська комісія пропонує зобов’язати повторно подати декларації за 2020 рік, щоб уможливити покарання в’язницею за брехню у них

6 травня Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо президентського законопроекту #4651 про посилення відповідальності за недекларування, який був ухвалений депутатами у першому читанні 15 квітня.

Венеційська комісія у висновку (п. 38) зазначила, що “прикрим” є застосування нових посилених санкцій лише до наступного періоду подання декларацій. Водночас, експерти запропонували спосіб, у який справедливе та пропорційне покарання за недекларування може бути застосоване до раніше поданих декларацій за 2020 рік: “… принцип заборони зворотної дії закону в часі не перешкоджає законодавцю вимагати подання додаткової декларації за новими правилами пізніше цього року (або підтвердження дійсності вже поданої декларації). Нові положення Кримінального кодексу зможуть бути застосовані до цих “додаткових” декларацій”.

Попри спроби нардепів уникнути справедливого покарання за недекларування Венеційська комісія запропонувала дієвий правовий механізм, який дозволить застосувати, зокрема, позбавлення волі за брехню у раніше поданих деклараціях за 2020 рік” – коментує експерт Центру протидії корупції Антон Марчук.

Також у висновку підтримані усі зміни, які початково були запропоновані у поданому Президентом законопроекті, включно з відновленням ув’язнення як покарання за умисне неподання декларацій або неправдиві відомості від 4,5 млн грн.

Венеційська комісія не вбачає у посиленні санкцій та поверненні санкції ув’язнення будь-яких суперечностей сумнозвісному Рішенню КСУ. Схвалення отримали й наслідки від посилення покарання – збільшення строків давності за цими правопорушення до 3 років.

Крім того, експерти підтримали включення недекларування до переліку корупційних правопорушень, що не дозволить звільняти посадовців від відповідальності, покарання або застосовувати м’якіші санкції, ніж передбачені. 

Майже немає сумнівів, що депутати спробують послабити норми законопроекту до другого читання через подані поправки, однак жодних аргументів на користь цього немає, адже Венеційська комісія не вказала на надмірність чи непропорційність запропонованих санкцій, у тому числі щодо відновлення ув’язнення як покарання за такі дії”, – додає Антон Марчук.

Наразі законопроект готується до розгляду у другому читанні: спочатку його має розглянути Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності і після цього – нардепи на пленарному засіданні Ради. Депутати затягували із розглядом законопроекту та навіть вдавались до фальшування офіційних документів, аби його не було ухвалено до завершення періоду подання щорічних декларацій за минулий рік, а відповідно не можна було отримати покарання у вигляді ув’язнення за неправдиві відомості у декларації.
Посилення покарання за неправдиве декларування обіцяли представники багатьох парламентських фракцій, також це є умовою для продовження співпраці України з Міжнародним Валютним Фондом.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”
Третій день співбесід на посаду директора НАБУ: російські паспорти родичів кандидата та сумнівне походження готівки

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності