Венеційcька комісія терміново виступила за вирішальну роль міжнародних експертів у реформі української ВРП

Венеційська комісія оприлюднила терміновий висновок на президентський законопроєкт №5068 щодо конкурсного добору і перевірок на доброчесність членів  Вищої ради правосуддя.

Експерти Венеційської комісії наголосили на тому, що міжнародні експерти мають бути наділені вирішальною роллю у процесі відбору майбутніх членів ВРП та перевірки на доброчесність чинного складу. 

Так, законопроєкт №5068, поданий Володимиром Зеленським у лютому цього року на виконання угоди з МВФ, передбачає створення Етичної ради, трьох членів якої має номінувати Рада суддів України, а ще трьох – міжнародні та іноземні організації, які надають Україні допомогу у судовій реформі та боротьбі з корупцією. Завдання Етичної ради – попередній добір кандидатів до ВРП та перевірка на доброчесність чинного складу органу. Раніше громадськість критикувала цей проєкт, оскільки він не забезпечував головного – вирішальної участі міжнародних експертів у процесі оновлення ВРП. Її представники висловлювали думку, що делеговані судді не дадуть голосів за призначення до ВРП незалежних і чесних фахівців, тож сумнівний склад органу лишиться незмінним.

Венеційка наголосила на тому, що саме незалежні експерти, номіновані міжнародними партнерами України, а не судді, мають мати визначальний вплив на рішення Етичної ради. Так, рішення мають ухвалюватися більшістю голосів, при цьому, підтримка щонайменше двох міжнародних експертів є обов’язковою. Окрім цього, у випадках, коли голоси розподілятимуться три на три, перевага має бути за тією позицією, яку підтримують щонайменше двоє міжнародних експертів. 

“Така позиція Венеційської комісії, яка зазвичай відстоює ідею суддівського самоуправління, є реакцією на численні факти негідної поведінки представників судової влади України. Лише у березні з’їзд суддів обрав чотирьох нових членів Вищої ради правосуддя без будь-яких конкурсів чи перевірок на доброчесність. Троє з чотирьох обраних були включені до так званого списку наперед узгоджених кандидатів, про що стало відомо напередодні суддівського голосування. Це вкотре засвідчило залежність українських суддів та нездатність до чесного самоврядування”, – коментує експертка “Центру протидії корупції” Галина Чижик.


Нагадаємо, Вища рада правосуддя – це головний орган в системі судової влади країни. У руках членів ВРП зосереджено фактично повний контроль за призначенням і звільненням суддів, їх захистом від неправомірних посягань та притягненням до відповідальності за порушення. До прикладу, саме завдяки ВРП майже всі судді, що забороняли мирні зібрання і переслідували активістів під час Революції Гідності, зберегли свої посади. ВРП також покриває суддів ОАСК та тисне дисциплінарними справами на суддів Вищого антикорупційного суду й відмовляється звільняти суддів, які брешуть в деклараціях, ухвалюють свавільні рішення чи сідають п’яними за кермо.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Народні депутати зривають реформу КСУ під час війни та всупереч умовам членства в ЄС
Закликаємо президента Зеленського негайно позбавити громадянства суддю з російським паспортом Богдана Львова
Закликаємо народних депутатів врахувати рекомендації Венеційської комісії в законі про процедуру призначення суддів Конституційного Суду

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності