Підтримати

“Венеційка”: антикорупційних суддів мають обирати за участі міжнародників

Венеціанська комісія (Європейська комісія “За демократію через право” при Раді Європи) опублікувала повний текст рішення щодо створення в Україні антикорупційного суду. У рішенні йдеться про чіткі  настанови стосовно незалежності суду та особливого добору антикорупційний суддів.

Так, Венеціанська комісія рекомендує Президенту України оперативно подати законопроект про антикорупційний суд, передбачивши залучення міжнародних донорів до добору антикорупційних суддів.

“Тимчасово, міжнародним організаціям та донорам, які надають Україні допомогу для антикорупційних програм, має бути надана вирішальна роль в органі, який здійснюватиме добір антикорупційних суддів”, – вказала Комісія.

У рішенні підкреслено, що це виправдано “специфічною ситуацією в Україні”. На думку експертів Комісії, включення в процедуру добору антикорупційних суддів додаткових елементів “є виправданим і потрібним з огляду на те, що антикорупційні судді вирішуватимуть дуже дражливі справи, у тому числі  проти інших суддів”.

Комісія не підтримала ідею участі Президента, Парламенту та Міністра юстиції у формуванні комісії для добору антикорупційних суддів, оскільки вбачає в цьому вплив інших гілок влади на судову систему.

“Мають бути запроваджені додаткові гарантії незалежності органу, який ухвалюватиме рішення щодо призначення (антикорупційних – ред.) суддів, від виконавчої та законодавчої гілок влади” – йдеться в рішенні Венеційки. Для цього експерти Комісії запропонували Україні два варіанти. Перший – створити спеціальний орган для добору антикорупційних суддів, частину членів якого номінуватиме Вища кваліфікаційна комісія суддів, а другу частину – міжнародні донори. Другий – включити експертів, рекомендованих міжнародними донорами, в якості позаштатних членів до ВККС, і надати їм вирішальну роль у доборі антикорупційних суддів. 

Комісія звернула увагу на те, що спеціальні правила добору мають бути застосовані для всіх антикорупційних суддів, тобто до суддів як першої, так і апеляційної інстанції.

Експерти Комісії також акцентували доцільність встановлення для антикорупційних суддів вищих зарплат, ніж для суддів загальної юрисдикції.

Крім того, Комісія вказала на недоцільність створення антикорупційних судових органів (палат чи спеціалізації суддів) у існуючих місцевих та апеляційних судах.

Як відомо, на своєму засіданні 6 жовтня Венеціанська комісія розглядала два законопроекти про антикорупційний  судовий орган на предмет їх відповідності стандартам Ради Європи. Це законопроекти №6011 про антикорупційні суди та №6529 про антикорупційну спеціалізацію суддів (палати).  

Важливо відмітити, що незважаючи на критику низки політиків та експертів ідеї створення Антикорупційного суду в Україні, Венеційка, посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини, підкреслила, що для боротьби із корупцією можуть бути застосовані спеціальні механізми та процедури.

Венеціа́нська комі́сія (також Венеційська комісія) — дорадчий орган Ради Європи з питань конституційного права, котрий надає висновки про відповідність проектів законодавчих актів європейським стандартам та цінностям. Офіційна назва — Європейська комісія за демократію через право.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності