Підтримати

В Україні створять Агентство з пошуку та управління злочинними активами

Представники Міністерства Юстиції та Генеральної прокуратури спільно з антикорупційними експертами презентували проект закону, яким утворюється новий для України орган – Агентство, яке займатиметься пошуком злочинних активів, їх поверненням та управлінням всередині країни.

Поява реально діючого Агентства з управління злочинними активами є вимогою в рамках Плану дій візової лібералізації (ПДВЛ), виконання якого необхідне для скасування візового режиму між Україною та ЄС.

За основу майбутнього органу розробники закону взяли румунську та французьку модель, що поєднує одразу дві функції: розшук та управління. Саме такий підхід, на думку антикорупційних експертів, враховує реалії України, де злочинне майно не знаходиться і не арештовується вчасно – на ранніх стадіях розслідування злочинів.

“За півроку до бюджету України повернуто корупційних активів на 7 тисяч 865 гривень та 77 копійок, хоча в Україні заморожено на рахунках та арештовано майна на сотні мільйонів. Це означає, що правоохоронна система не здатна ефективно шукати та повертати, а держава – управляти арештованим і конфіскованим майном і статками, набутими злочинним шляхом. Агентство не замінить правоохоронні органи, але допоможе їм вчасно виявляти злочинні активи і зніме зі слідчих тягар управління арештованим майном”, – пояснює потребу у створенні нового Агентства Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції.

Передбачається, що нове Агентство буде максимально незалежним, у ньому працюватиме не більше 100 осіб, обраних через прозорий публічний конкурс окремою комісією з суспільних авторитетів, делегованих Верховної Радою, Генеральною прокуратурою, міністерствами Юстиції та Фінансів, Антикорупційним бюро та Держфінмоном.

Гарантії незалежності голови майбутнього Агентства, вичерпний перелік підстав для його звільнення, як і високі оклади співробітників будуть закріплені на законодавчому рівні, що забезпечить неупередженість під час пошуку корупційних активів українських чиновників, прозору реалізацію  арештованого і конфіскованого майна, унеможливлять зловживання під час управління таким майном та активами.

“Агентство покликане вирішити проблему проведення професійної та своєчасної оцінки різних видів активів, збереження їх вартості, управління на етапі досудового і судового слідства, й після рішення про конфіскацію. Більш того, Агентство може забезпечити і реалізацію таких активів за ринковою ціною чи провести їх перепрофілювання для використання у соціальних цілях, чого наразі не відбувається”, – зазначає Наталія Севостьянова, перший заступник міністра юстиції.

Повернення у власність держави корупційних активів і їх подальше прозоре й ефективне використання для соціальних цілей є потужним превентивним механізмом проти великої політичної корупції, вважають розробники законопроекту.

“Окрім засудження корупціонера, обов’язковим покаранням для нього в Україні має стати конфіскація статків, здобутих ним злочинним шляхом. Механізм роботи нового Агентства здатний подолати безкарність високопосадовців при владі та втілити у життя принцип невідворотності покарання за корупційні злочини, – вважає Ганна Гопко, голова комітету ВР у закордонних справах, – “У Парламенті цей законопроект має бути розглянутий і проголосований якнайшвидше, адже необхідність створення агентства із повернення активів є одним із основних критеріїв виконання Україною Плану дій з лібералізації візового режиму з ЄС та вимог Міжнародного валютного фонду”, зазначає Гопко. Окрім виявлення та оцінки активів, одержаних злочинним шляхом, Агентство займатиметься управлінням арештованими активами вартістю понад 200 000 грн (200 розмірів мінімальних заробітних плат).

За погодженням з КМУ найбільш вартісні активи – понад 12 млн. грн. (12 тисяч мінімальних заробітних плат) Агентство, зможе продавати, переробляти або передавати в управління на основі прозорих конкурсів, аби зберегти їх ринкову вартість.

Арештовані гроші або доходи від управління повернутими активами зараховуватимуться на депозитні рахунки Агентства в державних банках або до Державного бюджету України – з них 25% до спеціального державного фонду. Розпорядником коштів цього Фонду буде саме Агентство, а гроші спрямовуватимуться на відшкодування витрат від управління активами, захист учасників кримінального судочинства та викривачів корупції.

Водночас, у разі наявності відповідного судового рішення кошти, одержані від реалізації арештованих активів, повертатимуться законному власнику.

Також законопроектом передбачено створення Єдиного державного реєстру активів, здобутих злочинним шляхом.

Віталій Касько, заступник генерального прокурора України: “За допомогою Агентства стане можливо арештовувати активи на ранніх етапах слідства та управляти ними до конфіскації. Ми пропонуємо зміни до кримінального та кримінально-процесуального законодавства, які розв’яжуть руки правоохоронцям, котрі зараз не можуть арештувати корупційні активи до оголошення особі підозри та у випадках, коли такі активи записані на підставних осіб”.

Агентство-з-повернення-активів_1 Агентство-з-повернення-активів_2

Довідково:

  • Президент України указом № №478/2015 від 18 серпня доручив Міністерству юстиції за участю Генеральної прокуратури підготувати та  подати у двотижневий строк до Кабінету Міністрів для внесення на розгляд Верховної Ради України законопроект про утворення державного органу з повернення активів.
  • Проект закону розроблений Міністерством юстиції спільно із Генеральною прокуратурою України за участю представників антикорупційних організацій, зокрема, експертів ініціативи «Реанімаційний пакет реформ», за підтримки проекту Організації економічного співробітництва та розвитку з протидії корупції в Україні.
  • Проект закону схвалений Міжвідомчою робочою групою з координації повернення в Україну коштів, одержаних злочинним шляхом колишніми високопосадовцями України, утвореною розпорядженням Президента України від 26 березня 2015 року №296.
  • Агентство повинно бути створене та розпочати свою роботу протягом трьох місяців з дня оприлюднення закону.
  • Аналогічні Агентства існують в країнах Європи та довели свою ефективність. Так, французьке агентство з менеджменту арештованих і конфіскованих активів (AGRASC) з 2011 по 2014 роки сплатило до бюджету 4,5 млн євро,  до фонду боротьби з наркотиками – 5,9 млн євро, 1,2 млн євро повернуто державним кредиторам, 23 млн євро відшкодовано особам. які потерпіли від злочинів. При цьому, агентство повністю забезпечувало свою  роботу за рахунок надходжень від менеджменту активами (3,6 млн євро за три роки: 2011-2014 рр.).
Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Британська організація заявила про використання ІКЕА незаконно вирубаної української деревини
Канал “1+1” вісім років брехав Нацраді ТБ і радіо про частку Медведчука у власності і може бути позбавлений ліцензії
НАЗК перевірить голову СБУ Баканова через іспанську фірму

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності