Уряд винен у провалі створення агентства із запобігання корупції

Реанімаційний пакет реформ та антикорупційні організації звернулися з відкритим листом до Прем’єр-міністра України та міжнародних інституцій із закликом переоголосити конкурс на керівний склад Національного агентства з питань запобігання корупції, яке перевірятиме майнові декларації чиновників та фінансування політичних партій.

Активісти звинувачують Уряд в свідомому провалі запуску Агентства.

Зокрема, у своєму зверненні вони стверджують, що за допомогою маніпуляцій Конкурсна комісія, де більшість мали представники влади, протягнула на керівні посади близьких до Прем’єра чиновників, викинувши з конкурсу представників громадськості. “Голосування, як мінімум, за двох з трьох членів НАЗК відбулося у нелегітимний і сумнівний спосіб,  – йдеться в заяві громадськості.

“Так, наприклад, двоє представників від громадськості, які увійшли до фіналу, були «завалені» комісією без будь-яких на то об’єктивних пояснень, – стверджує експерт РПР Ярослав Юрчишин, – Серед них – співавтор закону про люстрацію та учасник АТО Федір Веніславський, а також адвокат Автомайдану, борець за очищення судової системи та член Ради громадського контролю Антикорупційного бюро, Роман Маселко. В противагу цим двом кандидатам, представники влади протягнули до НАЗК непрямого підлеглого Арсенія Яценюка – заступника голови Нацдержслужби Олександра Скопича, та екс-викладачку Прем’єра – Наталію Корчак”.

Слід зауважити, що замість п’яти членів, з яких мав бути сформований керівний орган Агентства, комісія обрала трьох.

Це – унеможливлює обрання голови НАЗК та відкладає запуск роботи Агентства на невизначений термін – йдеться у заяві антикорупційників.

Голову НАЗК, згідно закону, обирають з-поміж п’яти членів трьома голосами. Тому, у складі лише трьох членів НАЗК не зможе обрати свого голову, оскільки кандидат на цю посаду не зможе голосувати сам за себе (таке голосування відбудеться за наявності конфлікту інтересів).

Влада занадто боїться, щоб агентство запрацювало і громадськість отримала максимальний доступ до інформації з декларацій чиновників – Шабунін

Для прийняття будь-якого рішення НАЗК потрібно мінімум три голоси. Без Голови НАЗК неможливо призначити працівників апарату, затвердити кошторис органу, підписати рішення НАЗК, зокрема щодо введення в дію нової системи електронного декларування, тощо. “Орган було створено в такому “кастрованому” вигляді аби відзвітуватися перед ЄС, але не дати йому змогу запрацювати, – стверджує Віталій Шабунін, голова правління “Центру протидії корупції”. – Влада занадто боїться, щоб агентство запрацювало і громадськість отримала максимальний доступ до інформації з декларацій чиновників”.

Активісти вимагають або терміново дообрати склад НАЗК, аби він став збалансованим, а орган дієздатним, або ж взагалі скасувати результати конкурсу, та переоголосити його наново.

Довідково:

  • Створення Національного агентства з питань запобігання корупції є однією з умов отримання Україною безвізового режиму з ЄС, а також отримання нею фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду.
  • Однією з найбільш важливих функцій НАЗК стане створення відкритого онлайн-реєстру декларацій чиновників та їх перевірка.
  • Після оголошення НАЗК про роботу такого реєстру подання чиновниками неправдивих відомостей у декларації буде каратися позбавленням волі на строк до двох років.
Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Що має зробити влада, щоб отримати позитивну антикорупційну оцінку від ЄС: ЦПК розробив дорожню мапу виконання вимог Єврокомісії
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності