У ВАКС розпочали допит екссудді Чауса, який розповів про “борг, а не хабар”, Корбана, Смирнова, а також свої навички бійця

У Вищому антикорупційному суді впродовж двох судових засідань колишній суддя Микола Чаус у вільній формі розповідав свою версію подій щодо справи про хабар у 150 тисяч доларів. Зі слів обвинуваченого, його підставили і вся справа про корупцію є провокацією.

Нагадаємо, у 2016 році детективи Національного антикорупційного бюро України викрили Чауса на вимаганні та отриманні 150 тисяч доларів США (понад 3,7 млн грн).

За версією НАБУ, хабар Чаус розділив на дві частини: 80 і 70 тисяч доларів. Першу частину поклав у 2-літрову банку і закопав біля забору однієї із ділянок, якою користувалася його дружина, а другу частину поклав у банку на 1,85 літра і залишив у машині Toyota Land Cruiser Prado (якою користувався сам Чаус, хоча за документами вона належала його матері-пенсіонерці) .

Ці кошти Чаус нібито отримав за винесення вироку в інтересах підсудної пенсіонерки Світлани Сасевич. Замість можливих 7 років позбавлення волі суддя призначив їй лише 5 років, звільнивши від відбування покарання з іспитовим строком у 1,5 роки.

За словами Чауса, почалося все ще у грудні 2015 році, коли на нього тисли під час розгляду питання продовження запобіжки щодо Геннадія Корбана: “Як я зрозумів, в суді за Корбана хтось взяв гроші і сума там немаленька. Мені казали і 300 тисяч, і 100 тисяч. Весь цей процес, коли передавались гроші, був зафіксований СБУ і НАБУ. І десь за півгодини, хвилин за 40 до закінчення терміну розгляду клопотання мені прийшли в кабінет і показали цей відеозапис, на якому люди нібито від мене брали гроші зі словами: “Чаус в курсі, Корбана ніхто не закриє, все буде харашо”. Після цього, відповідно, мені сказали: “якщо Корбан вийде із суду без наручників, то ти вийдеш в наручниках”.

Щодо 150 тисяч доларів хабаря, то Чаус вважає усю справу провокацією. Гроші він насправді нібито брав у борг, бо якраз починав будувати будинок: “Наша квартира знаходилась у будинку за 30 метрів від приміщення старої міської бані, де кожного місяця поліція знаходить трупи бомжів, крис. Коли починаються холоди, то криси з бані розбігаються по всьому району. Тому ми вирішили побудувати будинок і продати квартиру”.

Також Чаус заперечує, що клав гроші у банку:  “Ні в яку банку я їх, Ваша честь, не клав. Ніякі гроші на узбіччі дороги не закопував”. А банку з грошима в машину нібито могли підкинути: “Було близько двох випадків, коли я ставив машину на тому місці… Після того, як я пішов у суд, прийшла людина, відкрила машину і сиділа в моїй машині. Що вона там робила?! Таких випадків було аж два. Крім цього, був ще випадок. Біля Центральної виборчої комісії я в машині залишив портфель з документами. Коли я вернувся, машина була закрита, але портфеля не було”.

Після викриття на хабарі керівництво Дніпровського райсуду нібито надало Чаусу адвоката Андрія Смирнова – нині заступник керівника Офісу Президента. Зі слів Чауса, Смирнов брав участь в історії його виїзду з України у 2016 році: “Мене набрав Веремійчук адвокат, попросив вийти під під’їзд і не брати телефон. Потім ми сіли в таксі, а машині вже сидів Андрій Смирнов. Далі вони сказали, що я їду у відрядження на пару місяців і передали мене невстановленими особам на підземному паркінгу на Протасовому Яру. У мене забрали документи і далі події відбувалися проти моєї волі. Невстановлені особи утримували мене на зйомних квартирах, перевозили з одного місця на інше”

Згодом Чаус опинився у Республіці Молдова, де він прожив кілька років та просив політичного притулку, у якому було відмовлено. А у квітні 2021 року Чауса знову викрали: “було 15-20 осіб, запхали у мікроавтобус, потім пересадили у легковий автомобіль. Коли я намагався рухатися, то били по спині, тулубу, нирках. Виїхавши за місто, пересадили в іншу машину, зв’язали і дали укол в сідницю. Потім на резиновій лодці переправили в Україну”.

В Україні Чауса декілька місяців утримували у підвалі. Суддя розповідав, що від нього вимагали давати показання проти Петра Порошенка і екскерівника військової розвідки Василя Бурби, а також записувати відео для телеграм-каналу. Більшість часу він був із мішком на голові, який приніс на судове засідання у ВАКС. Охоронців в різний період було від 4-ох до 7-ми осіб: “Була тільки одна людина, яка нормально ставилася до мене, здоровалася за руку, коли приходила в кімнату. Він приніс мені еспандер. Тоді то я і зрозумів, що це натяк: тебе не випустять, тому займайся”.

На 126-й день прийшов охоронець і сказав: “йдем миться”. Я пішов помився в тазіку за біотуалетом. Потім мені сказали, що треба помитися другий раз, уже була 30-літрова каструля і тепла вода. Я зрозумів, що це буде мій скорий кінець. За день чи за два до того мене перший раз постригли під машинку”. 

Потім сказали збиратися і їхати здаватися у Вінницьке управління СБУ. Я сильно похудав, погано чув і бачив. Речі мені сказали не брать. Взяв тільки еспандер. Це було літо, я був у футболці, шортах і шльопанцях літніх. з мішком на голові. Мене вже не зв’язували, думали, що я як овощ. Вивели з мішком на голові, спершу посадили в легковий автомобіль між двома особами, їхали біля двох годин. Далі пересадили в мікроавтобус і їхали ще п’ять годин”.

В якийсь момент машина зупинилася біля водойми, де Чауса передали в руки двох осіб, яких він назвав бандитами. Один був здоровий, а інший малий. Вони усі сіли в резиновий човен і попливли від берега: “Більший сидів переді мною і тримав мої руки. Я думав, що везуть в Придністров’я, перевезуть через річку і десь там під кущем придушать і залишать, щоб республіка Молдова не виступала, конфлікт не влаштовувала. Це на той момент таке я думав”.

“За якийсь час малий положив весло і почав казати, що в нас лодка протікає чи шось таке. Ну я зрозумів, що зараз повинно щось відбутися, взяв цього великого за одяг і швидко потягнув на себе, він цього не чекав. А у зв’язку із тим, що той еспандер я кожен день на кожну руку по 1000-1500 разів вижимав та присідав по 1000 разів, коли була можливість, то швиденько його витягнув у воду. А я виріс на Десні, у нас там річки та болота, тому коли я попав у воду, мені було краще, ніж на суші. Коли я винирнув, оказалося, що здоровий не вмів плавати і тримався за човна та кричав малому, щоб той спіймав мене за футболку. Але я її зняв і кинув у воду, вдарив ногами більшого бандита, який тримався за човна, і поплив до берега, у сторону України.

На березі почало бігати 4 фонарики, бо здоровий їм кричав, що він поплив до вас. Там ще собаки гавкали і я зрозумів, що туди пливти не можна. Місяць зайшов за хмари і я поплив в ту сторону, куди мене везли. Намагався пливти тихо. Заліг в комиші, тихенько старався лізти, потім виліз на грунт. Лодка мене шукала. А я в цей час втратив свідомість, провал повний. Відкрив очі, коли появилися перші лучі сонця. По воді плавав жовтий човен чи катамаран. Потім по берегу пройшла людина із собакою, яку він називав Рекс. Шукали мене. Я став чекати, коли підніметься вітер”.

Що сталося далі і більш повний опис засідання читайте на Судовому репортері: https://bit.ly/3klF6ye

Наступне засідання відбудеться 24 січня о 10:00 ранку. На ньому прокурор і адвокати будуть ставити Чаусу свої запитання.

Поділитись новиною

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності