Підтримати

У Раді зареєстрували законопроєкт, який становить загрозу конкуренції на закупівлях

На розгляді Верховної Ради України перебуває  законопроект про внесення змін до статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (щодо проведення процедур закупівель в умовах загрози виникнення надзвичайної ситуації) 3392 від 24.04.2020.

Законопроєктом пропонується доповнити статтю 40  Закону України «Про публічні закупівлі» фактично ще однією умовою для проведення замовником неконкурентної переговорної процедури закупівлі (без відкритих торгів).

Якщо зараз однією з таких умов є цілком логічна причина – закупівля потрібна для негайної ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, то законопроектом пропонується також додати до переговорної процедури загрозу надзвичайних ситуацій.

Пояснювальна записка зазначає, що саме у період загрози виникнення надзвичайної ситуації необхідність у оперативному проведенні процедур закупівель стає очевидною. При цьому питання часу має дуже велике значення для недопущення значних збитків економіці, рятування людей та інших наслідків, яких можна позбутися своєчасно зреагувавши на загрозу. Наводиться і приклад епідемії COVID-19.

Ми вважаємо, що це є нічим іншим, як черговою спробою притиснути чесну конкуренцію  в Законі «Про публічні закупівлі», прикриваючись «добрими» намірами.

Законопроект жодним чином не регулює, що слід розуміти під такою загрозою, хто та як її оцінюватиме, і чи потрібно обґрунтовувати наявність такої загрози та хто повинен це робити.

За логікою автора законопроекту, будь-яку закупівлю можна буде провести за переговорною процедурою, адже завжди існують гіпотетичні загрози надзвичайних ситуацій – від землетрусів до падіння метеориту.

Питання внесення будь-яких змін, які зменшують чи усувають конкуренцію при закупівлях, є дуже чутливими. Тому навіть зміни в законодавство про закупівлю товарів та послуг для боротьби з епідемією COVID-19 поза конкурентною процедурою розроблялись хоча і оперативно, але за участі як представників Міністерства фінансів, ДП «Прозорро», так і експертів та представників громадських організацій. 

У разі прийняття цього законопроєкту у недоброчесних замовників з’явиться нова можливість для зловживань, а у державних аудиторів побільшає роботи.

Закликаємо Комітет ВРУ з питань економічного розвитку відхилити вказаний законопроект.

Публікацію підготовлено експертами Центру протидії корупції в межах ініціативи з поліпшення доступу бізнесу до ринку публічних закупівель, що реалізовується за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Понад 250 млн грн до держбюджету: Рада відновила велику приватизацію
Меблі замість ліків, “велике будівництво” та завищені ціни. ЦПК проаналізував рік ковідних закупівель
Недобросовісні замовники більше не зможуть приховувати від аудиторів інформацію про своїх працівників-порушників

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності