У Раді спотворили закон, який дозволяє повертати виведені з банків активи. Що це означає для вкладників

30 червня Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт 4547, який передбачав зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей пред’явлення Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) цивільних позовів у кримінальних провадженнях в інтересах вкладників збанкрутілих банків. Цей закон є однією з умов для продовження співпраці між Україною та Міжнародним валютним фондом.

Цей законопроєкт мав на меті збільшити шанси для повернення вкрадених з банків коштів для повернення вкладникам, однак через одну поправку ця ідея зійшла нанівець.

Утім, ключову норму цього законопроєкту депутати вихолостили між першим та другим читанням. Цю поправку ініціювали депутати від “Слуги народу” Юлія Яцик, Максим Бужанський, Микола Галушко, нардепи від групи “За майбутнє” Сергій Мінько та групи “Довіра” Володимир Арешонков. 

Під час пленарного засідання цю поправку поставили на підтвердження і її підтримали 226 депутатів.

Якщо початкова редакція законопроєкту передбачала право ФГВФО  подавати цивільні позови в інтересах тих вкладників, які висунули вимоги щодо повернення своїх активів із збанкрутілого банку, то до другого читання була врахована поправка яка дозволяє Фонду пред’являти такі позови лише “за дорученням таких осіб”. 

У виграші від такої поправки опиняються не власники коштів та активів у збанкрутілих банках і не Фонд гарантування вкладів фізосіб, який намагається повернути ці кошти, а лише власники банків, які незаконно виводили з них мільярди гривень та довели їх до банкрутства”, – коментує експерт ЦПК Антон Марчук. 

Це означає, що для пред’явлення цивільного позову у кримінальному провадженні ФГВФО має спочатку отримати доручення від вкладника, який висунув вимоги щодо повернення наявних у збанкрутілому банку активів. Лише після цього ФГВФО зможе подати цивільний позов про відшкодування завданих збитків. 

На практиці це вимагатиме звернень ФГВФО до сотень і тисяч осіб, які висунули вимоги щодо повернення втрачених у банку активів, аби ті надали Фонду доручення подати відповідні позови.

Це також ускладнить дотримання черговості задоволення вимог кредиторів, яка встановлена законом, й створить невиправдані преференції для тих осіб, які надали доручення ФГВФО щодо подачі цивільного позову у кримінальному провадженні.

Поправка також може загальмувати судові процеси проти власників та менеджерів збанкрутілих банків, адже кількість учасників у цих процесах може істотно збільшитись, якщо замість одного ФГВФО цивільні позови будуть подавати також і окремі вкладники, які не дали Фонду доручення щодо подання позову.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Українські ГО закликають лідерів західного світу не допустити масштабної гуманітарної катастрофи в Україні
ЦПК вимагає ветувати закон, яким Верховна Рада хоче знищити фінмоніторинг для топпосадовців за пропозицією нардепа від ОПЗЖ
Призначений Зеленським суддя КСУ міг вчинити правопорушення, пов’язане з корупцією. Заява до НАЗК від ЦПК

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності