Підтримати

ЦПК виявив істотні проблеми з оприлюдненням переліків майна, що підлягає приватизації

Уряд вирішив, що від 28 квітня місцевим радам більше не треба публікувати відкриті дані про переліки об’єктів комунальної власності, які підлягають приватизації.

Так, Постановою Кабміну було передбачено, що органи місцевого самоврядування мають оприлюднювати у формі відкритих даних переліки об’єктів комунальної власності, які підлягають приватизації. Однак з 28 квітня 2021 року цей обов’язок чомусь виключили.

Відкриті дані – це публічна інформація, яка публікується на порталі Міністерства цифрової трансформації України у форматі, який може опрацювати програмне забезпечення без участі людини, як-то чат-боти.

Притому уся така інформація має чітку, однакову структуру, паспорт, інформацію про ПІБ та контакти особи, хто завантажив дані, час останнього оновлення тощо. 

Це дає можливість для автоматизованого збору та обробки даних за допомогою спеціальних програм. Тобто підвищує прозорість та доступність для аналізу рішень органів місцевого самоврядування про приватизацію майна міст.

На порталі Відкритих даних наразі є понад 33 тисячі наборів даних, які посортовано за розпорядниками, групами та тематиками. 

До 28 квітня серед такої інформації були і дані про об’єкти комунальної власності, які підлягають приватизації. Вони готувалися і оприлюднювалася органами місцевого самворядування. 

Це важлива інформація, бо показує, як та на яких умовах місцева влада планує продати майно. 

Тому наразі така інформація буде публікуватися, у кращому випадку,  на сайтах міських рад, а не на порталі відкритих даних. 

ЦПК спробував знайти переліки об’єктів комунальної власності, які підлягають приватизації, на веб-сайтах відповідних обласних центрів, однак це виявилося непросто:

 • у деяких міських рад є кілька сайтів, та потребує часу визначити, які з них є актуальними. 
 • на більшості сайтів, щоб знайти інформацію про об’єкти комунальної власності, які підлягають приватизації, потрібно витратити багато часу через не дуже коректний пошук сайту. 
 • інформація здебільшого опубліковнана не у машинозчитувальному форматі, а наприклад, у форматі PDF, що виключає можливість її збору за допомогою автоматизованих програм. 
 • відсутня стандартизована структура даних.
 • у декого така інформація розміщена в розділі “Приватизація”, у декого – “Рішення міської ради”, а декого й в інших розділах. Притому деякі рішення міських рад ухвалюються окремо щодо кожного об’єкту приватизації, тобто відсутній зведений перелік. 

З тих, де інформацію одразу вдалося знайти, були такі міста: Київ (є опція вибору за датою та номером рішення КМР), Львів, Чернівці, Житомир, Полтава, Черкаси, Чернігів, Маріуполь, Запоріжжя, Дніпро та Ужгород.

Станом на 22 червня на запити ЦПК до всіх інших обласних центрів відповіді надали лише:

 1. Суми, які надали посилання на розділ рішень міської ради. 
 2. Луцьк, які також надали посилання на розділ рішень ради. 
 3. Кропивницький,  надали посилання
 4. Миколаїв повідомив, що переліки об’єктів приватизації не затверджувалися та не оприлюднювалися. 
 5. Хмельницький, надали декілька посилань, зокрема на перелік.
 6. Харків, надали посилання на перелік. 
 7. Одеса, надали посилання на розділ рішень ради. 
 8. Рівне, надали посилання розділ сайту з управління комунальною власністю. 
 9. Тернопіль надав посилання на рішення міськради та на портал відкритих даних з переліком
 10. Івано-Франківськ, надали посилання на перелік.

Також ЦПК звернувся до Кабміну з питанням, чому з Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних було вирішено виключити переліки об’єктів комунальної власності, які підлягають приватизації. А також запропонували повернути такий обов’язок органів місцевого самоврядування їх публікувати. 

Цей матеріал був підготовлений Центром Протидії Корупції за підтримки проєкту USAID Економічний розвиток, управління та зростання підприємництва (EDGE) Діяльність з підтримки реформи державних підприємств (SOERR). Погляди авторів, висловлені в цьому матеріалі, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку чи уряду США.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
ЦПК виграв справу у Портнова у Верховному Суді
Верховна рада збирається поховати перевірку бенефіціарних власників в Україні
У Євросоюзі вважають проєкт ЦПК єдиним, що реально бореться з українськими олігархами

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності