ЦПК подали в суд на СБУ через утаємничення е-декларацій – документи

Антикорупційна організація Центр протидії корупції подала до суду на Службу безпеки України через засекречення інформації з декларацій співробітників СБУ.

Визнання керівництвом СБУ інформації з декларацій – державною таємницею, подачу декларацій не до НАЗК, а у власну закриту систему невідомого походження, доступ до якої мають тільки в Службі, активісти вважають незаконним.

Свій судовий позов громадська організація оприлюднила сьогодні під час прес-брифінгу – напередодні першого судового засідання у справі, запланованого на 14:15 6 березня в Окружному адміністративному суді Києва.

Антикорупціонери мають намір в судовому порядку змусити СБУ розсекретити інформацію з декларацій і відомості про зміни майнового стану керівництва та слідчих, а також – визнати незаконними створення Службою власної системи обробки та зберігання декларацій.

За підрахунками ЦПК, станом на сьогодні знайшлося всього “8 спартанців”, які наважилися подати свої електронні декларації в публічний реєстр НАЗК. Серед них – сім з обласних управлінь СБУ і лише один співробітник Центрального апарату.

“Фактично через рішення СБУ ті одиниці посадовців, які виконали вимоги закону тепер можуть бути притягнуті до відповідальності за порушення державної таємниці просто через те, що прилюднили інформацію про власні доходи та видатки”, – пояснює Олена Щербан, юрист Центру протидії корупції.

Також активісти хочуть визнати незаконною бездіяльність керівництва Нацагентства з протидії корупції, яке мало розробити порядок подання декларацій для “секретних держслужбовців”. Утім, як стверджують активісти, такого порядку розроблено не було, і доступ до державної таємниці у НАЗК іще не отримали – а це, за словами антикорупціонерів, єдиний спосіб перевіряти “цілком таємні декларації”, що за законом і мають робити в Нацагентстві.

Справа “ЦПК проти СБУ” слухається в Окружному адміністративному суді Києва за адресою: вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1, зала №32. У результаті автоматичного розподілу справа “ЦПК проти СБУ” потрапила до судді Руслана Арсірія, якого раніше ЗМІ викрили в любові до дорогих подорожей на невстановлені кошти.

Схема із “фейковим” поданням деклараці СБУшників мимо НАЗК планувалася заздалегідь, не могла відбувалася без погодження з головою СБУ та бути реалізована без його сприяння. Ось що говорять документи, долучені активістами до позову:

  • Ще до запуску системи електронного декларування рішенням від 20.06.2016 року за підписом заступника голови Служби безпеки України Пояркова (відповідає за секретку), до державної таємниці віднесено інформацію, що міститься у деклараціях особового складу СБУ, повідомленнях про суттєві зміни майнового стану. На частину цієї інформації накладено гриф «цілком таємно», на частину – «таємно». При цьому, незаконно засекречено навіть публічну інформацію щодо керівництва та посадовців СБУ, імена та посади яких добре відомі суспільству та опубліковані в офіційних документах, наприклад, в указах президента.
  • У серпні 2016 року НАЗК запускає систему електронного декларування та не визначає спеціального порядку подання декларації для осіб, посади яких віднесено до державної таємниці. Тоді як за законом, всі СБУшники, навіть таємні “агенти” (такі, як голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль, який перебуває на посаді як контррозвідувальник СБУ, а не керманич області, і тому звільнив себе від подачі декларації), мали б подати декларації в систему НАЗК відповідно до розробленого Агентством порядку. Таємні декларації мали б подаватися у спосіб, який унеможливлює розсекречення, а решта декларацій співробітників, включаючи керівництво СБУ, мали б бути публічними та оприлюднені в Реєстрі.
  • У НАЗК знали про проблему з подачею декларацій утаємниченими держслужбовцями задовго до її виникнення, але самоусунулися від розробки необхідної процедури і, фактично, переклали свої функції на СБУ. Тепер схема приховування декларацій, вигадана в СБУ та проковтнута НАЗК, може бути використана будь-яким державним органом, який має секретні відділи або спірвобітників – від Нацполіції до РНБО чи Державної фіскальної служби.
  • Вже після запуску електронного Реєстру декларацій НАЗК, у жовтні 2016 року, Служба безпеки запровадила безпосередньо в Центральному управлінні СБУ власну автоматизовану інформаційну систему обробки інформації, призначену для накопичення та зберігання електронних декларацій усіх суб’єктів декларування в СБУ.
  • Заступник голови СБУ Поярков листом поінформував співробітників Служби про те, що декларації утаємничені і створена власна система для їх подачі. Після чого всі працівники СБУ: ті, чиї посади є дійсно таємними, і ті, які є абсолютно публічними, подали декларації у систему СБУ, а не НАЗК. Це відбулося за чотири дня до дедлайну подачі декларацій в Реєстр, установленого законом.

Аналіз норм закону про запобігання корупції свідчить про те, що закон надає право на особливий порядок подання та оприлюднення декларацій виключно тих працівників СБУ, основною функцією яких є здійснення оперативно-розшукової, контрозвідувальної та розвідувальної діяльності.

Таким чином, подання декларацій Головою та заступниками СБУ, начальниками підрозділів Центрального управління, їх заступниками та начальниками регіональних органів СБУ, їх заступниками, слідчимиСлужби не підлягають особливому порядку виконання вимог розділу VII цього закону, оскільки перебування вказаних осіб на своїх посадах не становить державної таємниці в силу закону. Всі ці посадовці на сьогоднішній день мають бути притягнуті до відповідальності за неподання декларацій.

Документи:

  1. Позов ЦПК до СБУ та НАЗК.
  2. Відповідь начальника управління внутрішньої безпеки СБУ Саппа О. про прийняття державним експертом з питань таємниць рішення №9/10456 про віднесення до державної таємниці інформації, яка може міститись в електронних деклараціях усіх співробітників СБУ з грифом “цілком таємно” та за окремими показниками з грифом “таємно”.
  3. Відповідь голови НАЗК Наталії Корчак, в якій вона підтвердила “запровадження СБУ власної автоматизованої системи накопичення та зберігання електронних документів”.
  4. Відповідь голови НАЗК Наталії Корчак про результат отримання НАЗК доступу до державної таємниці.
  5. Відповідь начальника департаменту інформаційно-аналітичного В.Безверхого про відсутність у НАЗК доступу до державної таємниці та іще багато цікавого.
Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Що має зробити влада, щоб отримати позитивну антикорупційну оцінку від ЄС: ЦПК розробив дорожню мапу виконання вимог Єврокомісії
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності