Судова реформа скасовується: під час новорічних свят комітет таємно переписав законопроєкт про ВККС. ДОКУМЕНТ

Члени Комітету з питань правової політики за період зимових свят змінили реакцію законопроєкту №3711, який передбачає перезапуск Вищої кваліфкомісії суддів (ВККС). Роль міжнародних експертів у відборі членів ВККС депутати звели нанівець, віддавши всю владу в руки нереформованої ВРП. Центр протидії корупції отримав текст  законопроєкту з власних джерел та детально проаналізував його зміст. 

5 листопада 2020 року, після критичного Висновка Венеційської комісії, Верховна Рада відправила президентський законопроєкт на доопрацювання. Однак замість того, аби покращити текст законопроєкту та врахувати рекомендації Венеційської комісії, народні депутати зробили навпаки – запропонували зміни, проти яких виступили експерти Венеційки та які суперечать міжнародним зобов’язанням України. 

Ось що пропонує комітет: 

  • Конкурсна комісія лише ветує недоброчесних кандидатів, а ВРП оцінює кандидатів і вирішує, кого призначити до ВККС;
  • Положення про конкурс затверджує ВРП;
  • Рішення конкурсної комісії мають рекомендаційний характер;
  • ВРП формує склад конкурсної комісії на власний розсуд, міжнародні експерти не мають впливу на рішення комісії та й взагалі можуть не потрапити до складу комісії; 
  • Конкурсна комісія не може мати власного секретаріату та повністю залежатиме в своїй роботі від ВРП.

Незважаючи на те, що експерти Венеційської комісії наголошували на неприпустимості нових повноважень для ВРП, поки не буде забезпечено доброчесність її членів, комітет пропонує, щоб саме ВРП обирала майбутніх членів ВККС. 

Це суперечить не тільки позиції президента, але і зобов’язанням України перед Європейським Союзом. Так, Меморандум з ЄС, який Верховна Рада ратифікувала 12.08.2020, передбачає “створення нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів України шляхом прозорої процедури відбору, що проводиться Конкурсною комісією з міжнародною участю”

Остання редакція законопроєкту відрізняється від тієї, яку члени комітету погодили в грудні під час обговорень, які тривали десятки годин. Натомість підготовка нового тексту, схоже, здійснювалась на закритих засіданнях, про які депутати всупереч закону не інформували громадськість. 

Примітно, що самі народні депутати не приховують, що нову редакцію законопроєкту узгоджували з Вищою радою правосуддя. На засіданні комітету 14 січня представники підкомітету Андрій Павліш та Михайло Новіков запропонували відкласти розгляд законопроєкту, оскільки в них виникли ще деякі питання, які їм “потрібно узгодити з Вищою радою правосуддя”.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про ліквідацію Ради суддів та посад голів судів
Закликаємо міжнародних партнерів не брати участі у фейковій реформі Конституційного Суду

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності