Підтримати

Суд виніс фінальне рішення за позовом Мартиненка проти ЦПК

Печерський суд повністю задовольнив позов екс-нардепа Миколи Мартиненка до Центру протидії корупції. Колишній депутат вимагає видалити всю інформацію та згадки про нього з сайту проекту ЦПК – pep.org.ua. Активісти вважають рішення суду наступом на свободу слова та планують оскаржувати його.

“Рішення Печерського суду створює прецедент подавати аналогічні позови й на журналістів, які висвітлюють те чи інше судове засідання у кримінальних справах відносно пана Мартиненка (або будь-якого іншого). Вони тепер стають потенційними “мішенями” і їх теж можна буде зобов’язати видалити згадки публічних осіб з публікацій”, — зазначає виконавча директорка ЦПК Дар’я Каленюк.

“Законодавство України чітко встановлює, що будь-хто може вільно використовувати та поширювати публічну інформацію у формі відкритих даних з посиланням на джерело, що й робить Центр протидії корупції у реєстрі публічних осіб pep.org.ua”, — говорить адвокат ЦПК Олексій Бойко.

Микола Мартиненко звернувся до Печерського районного суду Києва з позовом до громадської організації «Центр Протидії Корупції» про захист немайнових прав на використання імені та недоторканності ділової репутації у червні 2018 року.

У позові Мартиненко звинувачує ЦПК у нібито незаконному використанні його імені в контексті розслідувань кримінальних правопорушень та корупційних оборудок, де його вина чи участь ще не встановлені судом.

Йдеться про досьє Мартиненка, розміщеного у відкритому Реєстрі національних публічних діячів — базі даних, розробленій громадською організацією.

Вона допомагає банкам ідентифікувати публічних діячів серед своїх клієнтів і містить понад 30 тисяч документально підтверджених записів, зокрема, про українських політиків, керівників органів прокуратури, голови та судді Конституційного та Верховного судів, голів апеляційних судів та високопоставлених силовиків.

У позові політик наводить цитати з фабул судових ухвал про його зв’язки з офшорними компаніями, через які, як встановлено детективами НАБУ, здійснювалися фінансові оборудки.

Це, на думку колишнього нардепа, паплюжить його ділову репутацію. Тому він вимагає видалити його досьє та заборонити ЦПК публікувати інформацію про кримінальні провадження або інформацію про корпоративні права зі згадкою його імені.

Юристи ЦПК  пояснюють, що причин ображатися на своє досьє, розміщене в Реєстрі публічних діячів, у Мартиненка немає і його позов є абсолютно безпідставним.

Європейський суд з прав людини у своїх численних рішеннях неодноразово висловлював чітку позицію про те, що обираючи свою професію, політики повинні бути відкритими до суворої критики та пильного нагляду з боку громадськості. Це той тягар, який вони мають прийняти в демократичному суспільстві.

Інформація, зібрана у досьє ЦПК або підтверджена документами, наприклад, судовими ухвалами чи витягами з державних реєстрів, або вже публічно відома широкому загалу з численних журналістських розслідувань та його ж власних коментарів, а власне його справа вже слухається в суді.

Більше того, саме НАБУ та САП вже неодноразово оприлюднювало інформацію стосовно ходу досудового розслідування справи Мартиненка.

Сам Мартиненко особисто давав інтерв’ю стосовно кримінальних проваджень щодо нього. З правової точки зору це можна розцінювати, фактично, як дозвіл особи використовувати своє ім’я в такому контексті.

Нагадаємо, що наразі триває судовий процес у кримінальній справі проти екс-нардепа Миколи Мартиненка щодо розкрадання 695 млн грн на двох держпідприємствах. Справа розглядається у Шевченківському суді і її активно висвітлює ЦПК, що очевидно також створює незручності для екс-нардепа.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Британська організація заявила про використання ІКЕА незаконно вирубаної української деревини
Канал “1+1” вісім років брехав Нацраді ТБ і радіо про частку Медведчука у власності і може бути позбавлений ліцензії
НАЗК перевірить голову СБУ Баканова через іспанську фірму

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності