Справу ТЕЦ Дубневичів намагаються незаконно вивести з-під юрисдикції Антикорупційного суду

Завтра в Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду відбудеться чергова спроба вибити з підсудності ВАКС одну з топсправ щодо ТЕЦ Дубневичів. Мова йде про провадження за обвинуваченням ексдиректора ТОВ “Енергія-Новояворівськ” Олександра Олексюка.

Захист хоче, щоб справу віддали Миколаївському райсуду на рідній для Дубневичів Львівщині. Адвокати аргументують це тим, що справа нібито не підсудна ВАКС, бо посада обвинуваченого не належить до переліку посад, щодо яких справи мають слухатися Антикорсудом, а стан здоров’я Олексюка не дозволяє йому їздити на засідання в Київ.

Це вже далеко не перша спроба вибити справу із Антикорсуду.

На початку цього року фігуранти спробували піти по “схемі Татарова” і незаконно забрати у НАБУ розслідування. Обламати схему вдалося завдяки суддям Апеляційної палати ВАКС Михайленку, Глотову і Павлишину. 

Судді апеляції ВАКС вже неодноразово ставали на заваді спробам вивести справу ТЕЦ з-під їхньої юрисдикції і давно визначилися з тим, чи підсудна вона Антикорсуду:  

На переконання колегії суддів, заподіяння майнової шкоди державі, в особі ПАТ НАК Нафтогаз України, на загальну суму 1 425 737 709,22 грн., охоплюється поняттям абз.2 п.3 ч.5 ст.216 КПК України, відповідно до якого злочином було заподіяно тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам. Суд вважає, що справу належить розглядати у Вищому антикорупційному суді.

Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи клопотання захисника, що кримінальне провадження надійшло до Вищого антикорупційного суду з порушенням правил предметної підсудності та наявна необхідність його направлення до Миколаївського районного суду Львівської області. Кримінальне провадження належить розглядати у Вищому антикорупційному суді.

Апеляційна палата ВАКС вже визначила, що обидва кримінальні провадження, які були об’єднані, є підсудними ВАКС. Факт об’єднання двох підсудних ВАКС кримінальних проваджень в одне не може мати наслідком те, що вже об’єднане провадження стане непідсудним ВАКС. 

Суд апеляційної інстанції не погоджується з доводами, викладеними в клопотаннях захисників щодо непідсудності провадження Вищому антикорупційному суду та необхідності направлення до іншого суду за підсудністю. Вищий антикорупційний суд є належним судом, у відповідності до вимог КПК, а тому кримінальне провадження належить розглядати у Вищому антикорупційному суді.

Оскільки апеляція блокує всі незаконні спроби вивести справу із Антикорсуду, то довелося залучати навіть Верховний суд. Нещодавно захисту підіграли судді ВС Фомін, Булейко та Іваненко, які у мотивувальній частині cвоєї ухвали незаконно втрутилися у виключну компетенцію апеляції Антикорсуду і піддали сумніву минулі правові висновки апеляції. Ба більше, в окремій думці судді Глотова із ВАКС сказано, що колегія Верховного суду “підірвала повагу до попередніх остаточних рішень Апеляційної палати від 28.01.2020, 25.02.2020 та 10.08.2021, а отже, порушила принцип остаточності рішення суду, яке набрало законної сили”.

Втім, потворне рішення ВС не завадило суддям ВАКС Боднару, Глотову, Калугіній і Семенникову знову завадити черговій спробі вивести справу із Антикорсуду. У своїй ухвалі від 24 грудня 2021 року вони зазначили:

“Питання про підсудність даного кримінального провадження вже вирішено ухвалами Апеляційної палати ВАКС. Прийняття даного рішення узгоджується, в тому числі, із судовою практикою Верховного Суду, а також практикою ЄСПЛ ( п.93 рішення ЄСПЛ у справі “Салов проти України”)”.

Єдиною суддею, яка повелася на недолугу спробу Верховного суду втрутитися у  виключну компетенцію апеляції ВАКС стала ніхто інша, як голова цієї самої Апеляційної палати Даниїла Чорненька. Вона не підтримала своїх колег, спробувала прикритися рішенням Верховного суду і підтримала адвокатів у їхньому прагненні віддати справу в суд на рідній для Дубневичів Львівщині.

Завтрашнє засідання призначене на 13:30. Клопотання розглядатимуть та ж Даниїла Чорненька (вона буде головувати на засіданні), Сергій Боднар, Андрій Никифоров, Микола Глотов та Ігор Панаід

Враховуючи те, що судді Боднар, Глотов, Панаід і Никифоров вже висловлювалися про те, що справу належить розглядати у Вищому антикорупційному суді, особливих проблем завтра не мало б бути. Але враховуючи рішення ВС та дивну окрему думку судді Чорненької, певні ризики залишаються.

Крім того, виведення цієї справи з підсудності ВАКС може стати небезпечним прецедентом, який будуть використовувати для того, щоб забрати із ВАКС десятки інших подібних справ.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Труханов під вартою. Меру Одеси обрали запобіжний захід у справі заводу «Краян»

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності