Справедливість не для всіх: Рада віддала судову реформу у руки недоброчесних суддів

У середу, 3 березня, народні депутати кількістю 227 голосів підтримали в першому читанні за законопроєкт №3711-д, який віддає формування нової Вищої кваліфкомісії суддів (ВККС) в руки нереформованій Вищій раді правосуддя (ВРП). 

ВККС – це суддівський орган, який відповідає за добір та оцінювання суддів.

ВРП, своєю чергою, є ключовим органом в судовій системі, що приймає остаточне рішення щодо суддівської кар’єри. Наразі до ВРП багато запитань та громадські активісти вимагають негайної реформи цього органу.  

Згідно із проголосованим сьогодні законопроєктом, відбір членів ВККС буде здійснювати не конкурсна комісія з міжнародними експертами, а дискредитована ВРП.  Конкурсній комісії у цьому процесі відводиться лише роль попереднього фільтра. 

Голосування законопроєкту у такому вигляді – це плювок в обличчя українцям, які минулого тижня проводили тисячні протести у Києві. У той час, коли недовіра до судів складає 77%, Верховна Рада віддає реформування судової системи найогиднішим її представникам – Вищій раді правосуддя. Ключова ідея реформи була знищена у профільному комітеті Костіна, де участь міжнародних експертів зробили формальною. Під дудку ВРП міжнародні експерти не будуть танцювати і відмовляться від участі в такому конкурсі”, – коментує експертка ЦПК Галина Чижик.  

Законопроєкт №3711-д передбачає здійснення відбору у два етапи: спочатку  конкурсна комісія відсіює кандидатів, що не відповідають критеріям доброчесності, а потім ВРП відбирає майбутніх  членів ВККС. Проблема у тому, що конкурсна комісія не зможе відсіяти недоброчесних, а ВРП при цьому повністю контролюватиме її роботу. 

По-перше, судді у складі конкурсної комісії зможуть заблокувати будь-яке її рішення. Конкурсна комісія складатиметься з трьох суддів, яких делегує Рада суддів, та трьох міжнародних експертів, делегованих міжнародними та іноземними організаціями. При цьому, рішення у комісії приймаються більшістю (4 голосами з 6). Це означає, що для підтримки будь-якого рішення потрібен хоча б один голос від суддів, який вони не дадуть задля саботажу реформи. 

В минулому Рада суддів уже делегувала суддів з сумнівною репутацією до складу конкурсної комісії: вони були причетні до ухвалення сумнівних рішень, корупційних злочинів та приховували статки. Крім цього, Рада суддів повністю провалила перевірку на доброчесність кандидатів до Конституційного Суду – усі рекомендовані кандидати не відповідають вимогам Конституції. 

По-друге, ВРП повністю контролюватиме роботу конкурсної комісії. Законопроєкт №3711-д визначає, що правила проведення конкурсу та оцінювання кандидатів, зокрема, і за критеріями доброчесності, визначаються правилами, які затверджує ВРП. Крім цього, ВРП також затверджує персональний склад конкурсної комісії. 

Минулого року ВРП уже блокувала формування конкурсної комісії до ВККС, затвердивши положення про конкурс, яке порушувало вимоги закону та встановлювало додаткові вимоги до експертів. Таким чином, ці норми законопроєкту дозволяють ВРП повністю контролювати рішення конкурсної комісії. 

По-третє, міжнародних експертів взагалі можуть викинути з процесу. Так, законопроєкт №3711-д визначає, що замість міжнародних та іноземних організацій членів конкурсної комісії можуть делегувати Рада адвокатів, Рада прокурорів та Національна академія правових наук. Зважаючи на те, що ВРП може встановити штучні вимоги до експертів та ігнорувати пропозиції міжнародних організацій, як вже робила це в минулому, є великий ризик, що міжнародні експерти взагалі не увійдуть до складу конкурсної комісії. 

Нагадаємо, восени 2019 року парламент ухвалив законопроєкт про судову реформу авторства президента Зеленського. Проте, жодних змін закон не приніс: спочатку реформу заблокувала Вища рада правосуддя, а в березні Конституційний Суд скасував ключові її положення. 

У червні 2020 року Зеленський подав до Ради законопроєкт №3711, щоб розблокувати створення ВККС. Венеційська комісія критично оцінила текст законопроєкту, і наголосила на неприпустимості наділення ВРП повноваженнями ВККС. Після цього Верховна Рада вирішила доопрацювати законопроєкт,  однак Комітет з питань правової політики проігнорував усі застереження Венеційської комісії. 

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про ліквідацію Ради суддів та посад голів судів
Закликаємо міжнародних партнерів не брати участі у фейковій реформі Конституційного Суду
Закликаємо міжнародних партнерів не делегувати членів ДГЕ, а народних депутатів негайно змінити закон про КСУ

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності