Підтримати

Слуги народу намагаються позбутися іноземних членів наглядових рад держпідприємств

На сайті Верховної Ради з’явився текст законопроєкту, яким пропонується зобов’язати іноземців, які входять до наглядових рад державних банків та підприємств, подавати майнові декларації та повідомлення про суттєві зміни у майновому стані. Це фактично матиме наслідком те, що іноземці відмовляться працювати у наглядових радах українських держпідприємств. 

Йдеться про законопроєкт 3355 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо уточнення переліку суб’єктів декларування». Його ініціатором став перший віце-спікер і представник Президента у ВР Руслан Стефанчук.

«Це шлях очистити наглядові від міжнародників. Крім обов’язку декларувати, є ще й відповідальність за це. Ніхто з незалежних іноземних експертів не захоче зв’язуватися з українськими банками чи держпідприємствами, розуміючи рівень корупції в країні. Цим інструментом олігархи швидко викинуть всіх неугодних членів наглядових рад, а суди їм допоможуть. Адже у справах, наприклад, ПриватБанку українські суди грають на руку Коломойському», – коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан. 

Законопроєктом частково повертається обов’язок декларування членами наглядових рад державних підприємств та банків, які є іноземцями. Такі норми були включені до Закону «Про запобігання корупції» у березні 2017 року сумнозвісними «поправками Чорновол».

Обґрунтування цих змін було сумнівним, адже законодавство адаптоване для України та не є релевантними для іноземців. На практиці виявилось неможливим подання декларацій іноземцями. 

По-перше, декларація подається особисто, але її форма є україномовною. Тобто без знання української, іноземці не можуть її заповнити. 

По-друге, в Україні надто обтяжлива і складна процедура отримання іноземцями електронного цифрового підпису, без якого неможливо подати декларацію.

Хоча законопроєктом пропонується запровадити декларування для іноземців у наглядових радах держбанків та держпідприємств лише щодо доходів, які отримані в Україні, практичні перешкоди нікуди не зникли. 

Зрештою, виконати цей обов’язок знову буде неможливо, а ці зміни ставлять під ризик подальше перебування іноземців у наглядових радах, наприклад, “Приватбанку” чи “Нафтогазу України”. 

Нагадаємо, восени 2019 року ВР прийняла запропоновані президентом Володимиром Зеленським зміни до закону та звільнила іноземних членів наглядових рад від обов’язку декларування.

Саме незалежні наглядові ради є ключовим запобіжником від корупційних схем та використання ключових держпідприємств та державних банків. Раніше норми щодо декларування іноземцями з наглядових рад наражалися на критику послів G7. Вони разом із фахівцями відзначали, що із запровадженням таких змін залучати іноземців до незалежних наглядових рад стане значно складніше.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Рада підтримала в першому читанні ув’язнення за недекларування, рішення щодо чого раніше сфальшував Монастирський
Комітет Ради рекомендував з подачі нардепа від Батьківщини знищити фінансовий контроль за топ-посадовцями

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності