Скасування судової реформи Зеленського: аналіз рішення Конституційного Суду

11 березня Конституційний Суд України скасував  судову реформу Володимира Зеленського. Фактично своїм рішенням Суд визнав неконституційними найголовніші зміни, які мали бути спрямовані на реформу органів суддівського врядування. 

Так, 16 жовтня 2019 року Верховна Рада проголосувала за судову реформу, яку ініціював Володимир Зеленський. Її ключовими пунктами стали перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) та очищення Вищої ради правосуддя (ВРП). 

Також пропонувалося скорочення кількості суддів Верховного Суду з 200 до 100 та новий добір з акцентом на на доброчесності. Конституційність закону у листопаді 2019 року саме через це і піддали сумніву судді Верховного Суду. 

Більше того, Верховний Суд посягнув і на Комісію з питань доброчесності і етики (Етична комісія), яка за законом може ініціювати звільнення недоброчесних членів ВРП, ВККС та самих суддів Верховного Суду. 

Конституційний Суд, очікувано, погодився майже з усіма аргументами Верховного Суду. 

“Конституційний Суд виносить доленосні для країни рішення і може фактично скасувати будь-яку реформу. Учора своїм рішенням він задекларував небажання оновлювати судову систему і законсервував кругову поруку судових еліт. Більше того, це рішення – чергове нагадування про необхідність реформи самого Конституційного Суду. Наступне слово за президентом, який має подати до Верховної Ради законопроєкт, щоб розблокувати реформу і виконати передвиборні обіцянки”, – коментує експертка Центру протидії корупції Галина Чижик. 

Неконституційність очищення ВРП

Етична комісія мала складатись із трьох членів ВРП та трьох міжнародних експертів. Рішення про звільнення недоброчесних членів ВРП, ВККС та Верховного суду мало прийматись на спільному засіданні ВРП і Етичної комісії. Перевагу за законом мали саме міжнародні експерти.  

Конституційний Суд скасував усі положення, які стосуються діяльності Етичної комісії, обґрунтовуючи це тим, орган при ВРП не можна наділяти контрольними функціями щодо ВРП. При цьому, Конституційний Суд нічого не сказав про склад Етичної комісії чи порядок прийняття рішень про звільнення. 

Це означає, що Парламент може прийняти новий закон, за яким Етична комісія буде незалежним органом, який здійснює перевірки на доброчесність членів ВККС і ВРП та може приймати рішення про їх звільнення. Логічно замінити представників ВРП в комісії, приміром, на представників Ради суддів.

Неконституційність (без пояснень) кількості членів ВККС

Закон також докорінно змінив спосіб формування ВККС. Якщо раніше членів комісії було 16 і вони призначались/обирались суддями, адвокатами, науковцями без будь-яких конкурсів, то тепер мали бути обрані на відкритому конкурсі комісією з міжнародними експертами у складі. 

Конституційний Суд, ніяким чином не пояснюючи, як новий підхід суперечить Конституції, скасував положення про те, що членів ВККС має бути 12 і їх призначає ВРП. 

При цьому, основна стаття закону, яка визначає склад та повноваження конкурсної комісії, а також порядок проведення конкурсу, залишається чинною. 

Це означає, що нова ВККС за існуючим законом може бути сформована не інакше як на конкурсі, проведеному конкурсною комісією, але такий конкурс має бути проведено на 16 вакантних посад. 

Очищення Верховного суду 

Самі судді Верхоного Суду поки зберігають свої посади, оскільки Конституційний Суд визнав неконституційними норми про скорочення їх кількості та нове оцінювання. Більше того, оскільки Етична Комісія неконституційна також, то і ініціювати дисциплінарні провадження за незадекларовані маєтки і п’яне водіння суддів Верховного Суду буде нікому. 

Отже, Конституційний Суд визначив, що положення про діяльність Етичної комісії, скорочення та новий добір до Верховного Суду і норма про кількісний склад ВККС втрачають чинність і діють попередні редакції. Також КСУ рекомендував Верховній Ради внести зміни до закону, які враховують це рішення.

Поділитись новиною

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності