Шість відводів суддям і відеоконференція: в апеляції ВАКС відбулося засідання у справі Труханова

В Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду (ВАКС) відбулося засідання у справі про розкрадання одеським мером Геннадієм Трухановим зі спільниками 92 млн грн під час закупівлі міськрадою Одеси будівель заводу “Краян”. Суд вирішив проводити наступні засідання в режимі відеоконференції з Приморським райсудом Одеси.

Під час засідання адвокати по черзі заявили колегії суддів і особисто головуючому судді Панкуличу шість відводів. Суд відмовив в усіх шістьох випадках, бо жоден з відводів не був належним чином обґрунтованим. Серед причин захисники зазначали наступне:

  • суддя з колегії Панаїд нібито не має 5 років суддівського стажу (є вимога, щоб один із колегії був суддею із п’ятирічним стажем), бо здійснював правосуддя до ВАКС 4 роки і 11 місяців. Але адвокат чомусь не звернув увагу на те, що «здійснювати правосуддя» і бути суддею — різні речі. Також захисника не насторожило те, що Панаїд потрапив на роботу до апеляції ВАКС, де вимогою був стаж у 5 років для судді;
  • Антикорсуд нібито неконституційний, тож і колегія неконституційна;
  • головуючий суддя Панкулич нібито перебрав на себе повноваження секретаря, коли підписував судові повістки, хоча це й не свідчить про неупередженість. До того ж стаття 137 КПК вказує, що у повістці може бути підпис прокурора, слідчого, судді.

Також адвокати намагалися добитися заборони деяким ЗМІ проводити онлайн-трансляцію засідання. Аргументували це тим, що у Кримінальному процесуальному кодексі немає згадки про онлайн-трансляцію. Але суддя наголосив, що згідно з Конституцією України, дозволеним є те, що не заборонено. Такі транслції не заборонені, тож суд дозволив.

Ми зіштовхуємося з сумною, але вже поширеною практикою деяких адвокатів в Антикорупційному суді. Вони використовують всі можливості, аби затягувати процес, а деякі відверто хамлять суддям. Один із захисників, наприклад, сказав, що на суддів тисне якась “третя сила”. Але пощастило, що головуючий Віктор Панкулич не збирається терпіти цього і присікає зловживання”, — каже юрист Центру протидії корупції (ЦПК) Андрій Савін.

Також суд задовольнив клопотання обвинувачених про відеоконференцію з Приморського райсуду Одеси. Це передбачає, що обвинувачені будуть в Одесі, а майже всі їхні захисники у Києві. Але суддя одразу наголосив, що при першому ж намаганні затягнути процес поверне усіх до Києва. Він побоюється, що під виглядом необхідності особисто поспілкуватися з клієнтами адвокати будуть зривати засідання.

Нагадаємо, у липні 2019 року Малиновський районний суд Одеси повністю виправдав Геннадія Труханова і його спільників. Суд визнав майже усі докази Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) недопустимими.

Попри надмірну швидкість, з якою суд першої інстанції розглядав справу Труханова, апеляція Одеської області не встигла розглянути справу, бо почав свою роботу ВАКС. Тепер прокурори САП просять Апеляційну палату скасувати вирок і направити справу до першої інстанції Антикорсуду на новий розгляд.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Вищий антикорупційний суд засудив ексзаступника міністра Гримчака до 10 років ув’язнення з конфіскацією майна

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності