Шанс для реальної судової реформи: Рада підтримала очищення Вищої ради правосуддя

У середу, 14 липня, Верховна Рада 259 голосами підтримала законопроєкт №5068 про реформу Вищої ради правосуддя – ключового органу в судовій системі. Він передбачає перевірку на доброчесність членів ВРП, а також змінює порядок притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. 

Так, основна перевага законопроєкту в тому, що він забезпечує перезавантаження ВРП за участі міжнародних експертів, які матимуть вирішальний голос. До цього  раніше закликали  міжнародні партнери та Венеційськаї комісія

“Сьогодні українці отримали шанс на справедливість через підтримку законопроєктів щодо реформи ВРП та Вищої кваліфкомісії суддів України.  Ці два органи є ключовими у судовій системі і від їхньої доброчесності залежить, чи збережуть різні Вовки суддівські посади, чи будуть ганебно звільнені”, – коментує експертка ЦПК Галина Чижик. 

Йдеться про створення незалежного органу – Етичної ради, яка оцінюватиме на доброчесність усіх кандидатів до ВРП незалежно від суб’єкта призначення (обрання), тобто суддів, адвокатів, прокурорів тощо. Самі суб’єкти призначення розглядатимуть лише ті кандидатури, які успішно пройшли перевірку Етичної ради. 

Жодне рішення Етичної ради не вважатиметься прийнятим, якщо за нього не проголосували щонайменше двоє міжнародних експертів, а у ситуації рівного розподілу голосів переважатиме і вважатиметься вирішальним голос двох міжнародних експертів. 

Депутати, однак, підтримали важливу  поправку №733, яка дозволяє очистити ВРП впродовж найближчого року та не чекати, коли закінчаться повноваження в негідних членів. Ця поправка пропонує зміни до порядку голосування на з’їздах суддів, адвокатів, прокурорів щодо звільнення членів ВРП. Відповідно до цієї поправки делегати з’їзду обов’язково мають ухвалити більшістю голосів одне з рішень – про підтримку рекомендації Етичної ради чи її відхилення. Якщо ж вони ухиляються та не приймуть жодного рішення протягом трьох місяців, тоді повноваження члена ВРП припиняються законом. 

Депутати також провалили поправку “слуги” Андрія Костіна №666, яка скорочувала термін залучення міжнародних експертів з шести років до трьох. Венеційська комісія раніше підтримала саме 6-річний термін залучення експертів. Таким чином, Етична комісія з міжнародними експертами в складі працюватиме 6 років і зможе повністю оновити  ВРП.


Нагадаємо, зараз Вища рада правосуддя – це головний орган в системі судової влади країни. У руках членів ВРП зосереджено фактично повний контроль за призначенням і звільненням суддів, їх захистом від неправомірних посягань та притягненням до відповідальності за порушення. До прикладу, саме завдяки ВРП майже всі судді, що забороняли мирні зібрання і переслідували активістів під час Революції Гідності, зберегли свої посади. ВРП також покриває суддів ОАСК та тисне дисциплінарними справами на суддів Вищого антикорупційного суду й відмовляється звільняти суддів, які брешуть в деклараціях, ухвалюють свавільні рішення чи сідають п’яними за кермо.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про ліквідацію Ради суддів та посад голів судів
Закликаємо міжнародних партнерів не брати участі у фейковій реформі Конституційного Суду
Закликаємо міжнародних партнерів не делегувати членів ДГЕ, а народних депутатів негайно змінити закон про КСУ

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності