Підтримати

Шабунін: Депутати хочуть узаконити “дозволи” на розслідування незаконного збагачення

Про це пише у своєму блозі голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

“У парламенті знайшли новий спосіб уникнути покарання за непояснені статки. Тепер депутати хочуть, щоб “дозволи” на розслідування незаконного збагачення НАБУ, Нацполіції та всім іншим правоохоронцям видавало НАЗК”, — пише Шабунін.

Такий законопроект №7315  зареєстрували народні депутати Яків Безбах та Костянтин Жеваго ще в листопаді минулого року.  Але після невдалої спроби скасування “незаконного збагачення” про цей законопроект у терміновому порядку згадали.

Уже завтра, 7 лютого, цей продукт страху політиків перед відповідальністю за корупцію розглядатиме комітет з правоохоронної діяльності під керівництвом пана Кожем’якіна.

Законопроектом №7315 пропонується дозволити розпочинати кримінальні провадження виключно “у разі наявності висновку щодо недостовірності задекларованих відомостей або наявності ознак незаконного збагачення, у рішенні центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, прийнятому за  результатами здійснення повної перевірки декларації (декларацій) осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Тобто кримінальне провадження щодо незаконного збагачення чи брехні в електронній декларації може бути розпочато лише у разі, якщо попередньо декларацію чиновника перевірило НАЗК і побачило у ній ознаки незаконного збагачення або недостовірної інформації.  “Це означає, що  фактично “дозволи” на розслідування незаконного збагачення та брехні в деклараціях руками НАЗК роздаватиме віднині Адміністрація Президента і виключно щодо непокірних депутатів та чиновників”, — стверджує активіст.

Так, станом на кінець 2017 року НАЗК спромоглося затвердити висновки щодо перевірки 143 декларацій із близько 1,2 млн.

Більше того, за рік роботи НАЗК самостійно виявила ознаки ймовірних злочинів лише у семи деклараціях (незаконне збагачення, брехня в декларації, неподання декларації). За аналогічний період НАБУ веде 66 розслідувань за фактом незаконного збагачення та брехні в декларації.

У багатьох випадках, у НАЗК не може зібрати голосів для прийняття елементарних рішень — так у 9 кейсах за зверненнями Центру протидії корупції НАЗК не змогло зібрати голосів для прийняття рішення про початок перевірки, відмову або ж затвердження її результатів.

Ухвалення законопроекту №7315 дозволить чиновникам отримувати повну амністію на невнесення коштовного майна в декларацію взагалі. Адже наразі НАЗК, відповідно до затвердженого ними порядку здійснення повних перевірок, перевіряють лише те, що внесено у декларацію, а не повний обсяг того, що підлягає декларуванню.

Це означає, що НАЗК самостійно не буде перевіряти інформацію про наявність  у чиновників незадекларованих офшорів чи закордонної нерухомості, але і не дозволить НАБУ чи Національній поліції розслідувати це в рамках кримінальної справи. Фактично, все, що НЕ задекларує чиновник, не буде перевірятися, а отже, і не зможе бути визнаним незадекларованим майном.

Привіт усім елітним лондонським квартирам, офшорам чи навіть незадекларованим будинкам тещ, сватів і братів під Києвом. Довести, що держслужбовець живе в ньому і їздить на Лексусі, оформленим на матір-пенсіонерку можна лише в рамках кримінального провадження та оперативно-розшукових дій, але ніяк не перевірки НАЗК”, — пише Шабунін.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Британська організація заявила про використання ІКЕА незаконно вирубаної української деревини
Канал “1+1” вісім років брехав Нацраді ТБ і радіо про частку Медведчука у власності і може бути позбавлений ліцензії
НАЗК перевірить голову СБУ Баканова через іспанську фірму

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності