Підтримати

Розслідування схем банкрутства банків – не пріоритет для влади

За даними Національного Банку України протягом 2014‑2016 років з українського банківського сектору було виведено 82 банки, іще 78 з них сьогодні перебувають у стані ліквідації, а 4 – належать до категорії неплатоспроможних.

На початок 2014 року по кількості активів неплатоспроможні банки займали третину банківського ринку України. Виплати вкладникам цих банків Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) уже перевищили 80 млрд грн, а від погашення кредитів та реалізації активів цих банків було отримано лише 16 млрд грн.

Загальна сума збитків від банкрутства цих банків оцінюється в 179,91 млрд грн. 

ФГВФО подав до правоохоронних органів 3,214 заяв про вчинення злочину на загальну суму 256 млрд грн, з яких 376 стосувалися власників та топ‑менеджерів неплатоспроможних банків на загальну суму 187 млрд грн.

У результаті було винесено лише 2 обвинувальних вироки проти топ‑ менеджерів та власників банків.

Попри значні втрати, розслідування банкрутства банків та повернення грошей ошуканим вкладникам – не стали пріоритетом для влади та правоохоронних органів України.  

Третина банків в Україні протягом років використовувалися їхніми власниками та бенефіціарами, а також пов’язаними бізнес-партнерами, переважно для кредитування власних бізнес-структур, часто – з ознаками фіктивності. На такі банки покладалася функція акумулювання та легалізації капіталів, здобутих cумнівним шляхом, а також залучення вкладів від населення за низькими відсотковими ставками для фінансування ризикових та непрозорих бізнес-проектів.

На основі доступної у публічних джерелах інформації Центр протидії корупції виділив та описав кілька схем, що найчастіше використовувалися для виведення коштів з українських банків. Ці схеми стали токсичними не тільки для самих банків, але і для всієї економіки країни, спотворили роль банків як фінансових інституцій та призвели до їх банкрутства.

Наразі сума збитків сягає 179 мільярдів гривень, з яких 80 мільярдів гривень вже виплачені Фондом гарантування вкладів постраждалим вкладникам, кожен з яких має право на повернення до 200 000 гривень.

Фонд гарантування позичає гроші на ці виплати у Міністерства фінансів України, яке, у свою чергу, бере кредити у Міжнародного валютного фонду та інших міжнародних кредиторів, тягар виплат яких лягає на плечі кожного платника податків України.

Таким чином Україна грабується власниками збанкрутілих банків двічі – через виведення грошей, отриманих на рефінансування цих банків із державного бюджету, та через постійні позики Фонду гарантування вкладів – теж із бюджету держави.

Завантажити повну версію звіту у форматі .pdf

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Голосування щодо САП: Верховна Рада із схвалення Зеленського зробила крок до скасування безвізу та співпраці з МВФ
Загроза безвізу: правоохоронний комітет утретє вибрав членів у комісію з обрання керівника САП, які не відповідають закону

Читайте також

Всі новини
Семеро українських номіналів зазначені бенефіціарами більшої кількості компаній, ніж топ-олігархи — Звіт
90% препаратів з програми дорослої онкології сьогодні закуповують дешевше ніж 2014 року — звіт ЦПК
АНОНС — Презентація аналітичного звіту: наскільки ефективно Україна закуповує дороговартісне лікування для онкохворих

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності