Підтримати

Рада зберегла фактичну недоторканність депутатів та частину “правок Лозового”

Верховна Рада України 330 голосами ухвалила в другому читанні законопроєкт №1009 щодо змін до Кримінального процесуального кодексу (КПК), за якими депутатська недоторканність та частина скандальних “правок Лозового” залишаються чинними.

Депутати залишили чинним фактичну депутатську недоторканність, незважаючи на скасування її в Конституції. Раніше комітет “викинув” всі норми, які цього стосувалися. Допоки норми щодо недоторканності будуть в КПК, Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Державне бюро розслідувань (ДБР) не зможуть обшукувати та прослуховувати народних депутатів без їхнього ж рішення. 

“З такими змінами до КПК, НАБУ не зможе прослуховувати та обшукувати депутатів без 226 голосів у Раді. Тобто скасування недоторканності в Конституції було популізмом і наразі нардепи не готові віддавати свій імунітет, хоча обіцяли це своїм виборцям”, — коментує голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін. 

Також депутати залишили в чинній редакції “правки Лозового”, якими залишаються в силі обмеження строків досудового розслідування. 

Це значно ускладнює розслідування, особливо складних економічних та корупційних злочинів. Крім того, значний час в таких випадках займають експертизи та отримання відповідей на запити від міжнародних правоохоронців. Все це унеможливлювало дотримання строків, а продовжити строки можна лише в слідчого судді, який може відмовити і “злити півторарічну роботу слідчих”.

“З таким обмеженням розслідувати корупцію у вищих ешелонах влади майже неможливо. Вони обмежують слідство в строках 1,5 роки до оголошення підозри. Однак іноді 2 роки можна лише чекати на інформацію запитів на міжнародну правову допомогу. Депутати фактично лише закріпили свій імунітет на рівні КПК, хоча виборцям обіцяли його скасувати”, — додає Віталій Шабунін. 

Окрім того, депутати залишили право скасовувати підозри через суд. Зауважимо, що це лише створює зайвий механізм затягування справи. Сенс підозри в тому, що під час її оголошення слідчий просто офіційно інформує особу про розслідування щодо неї. Ця ж особа може будувати стратегію захисту, знаючи, у чому її підозрюють. 

З позитивного те, що депутати не підтримали правку, яка знищувала незалежну прослушку для Національного антикорупційного бюро. 

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Бізнес у Франції, резиденції в Швейцарії, лижні курорти в Австрії: люксові західні статки “господарника своєї країни” Ігоря Палиці
ЦПК розцінює підпал будинку Віталія Шабуніна як посягання на його життя та членів його родини
АНОНС — Завтра відбудеться засідання щодо недостовірного декларування Труханова на 50 млн грн

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності