У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про ліквідацію Ради суддів та посад голів судів

10 січня у Веховній Раді зареєстровано законопроєкт №8342.

Законопроект передбачає такі зміни:
скасування Ради суддів як окремого суддівського органу та передання її повноважень Вищій раді правосуддя (ВРП);
скасування адміністративних посад в судах із передачею повноважень голови суду зборам суддів чи керівнику апарату суду. Посада Голови Верховного Суду зберігається.

На думку Центру протидії корупції (ЦПК), такі зміни є виправданими. Адже на сьогодні ані голови судів, ані Рада суддів фактично не виконують повноважень, які б не могли бути передані іншим гравцям у судовій системі. Натомість саме завдяки ним зберігає вплив так звана “судова мафія”.

“Як голови судів, так і Рада суддів за останнє десятиліття стали ефективним інструментом тиску на суддів та збереження кругової поруки в судовій системі. Приміром, саме через Раду суддів та голів судів судді отримували вказівки щодо того, як голосувати на з’їздах та кого обирати до Вищої ради правосуддя чи Конституційного Суду”, – зазначає експертка ЦПК Галина Чижик.

Згідно із законопроєктом, повноваження Ради суддів проводити зʼїзд суддів буде передано ВРП. Цей крок відповідає рекомендаціям Венеційської комісії, яка послідовно радить Україні спростити систему органів суддівського врядування. Більшість організаційних та адміністративних повноважень голови суду зможе виконувати керівник апарату суду.

Водночас 11-13 січня Рада суддів має провести зʼїзд суддів. На ньому мають обрати 8 нових членів ВРП. Лише за умови обрання усіх 8 членів можливо буде відновити роботу ВРП та продовжити судову реформу в Україні.

Отже, наразі саме від Ради суддів залежить доля судової реформи. Її успішне проведення є однією з семи умов, які має виконати України для відкриття переговорів про членство в ЄС.

ЦПК та інші громадські організації продовжать слідкувати за цим процесом та сподіваються, що за результатами зʼїзду судді розблокують подальше проведення судової реформи в Україні.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Закликаємо міжнародних партнерів не брати участі у фейковій реформі Конституційного Суду
Закликаємо міжнародних партнерів не делегувати членів ДГЕ, а народних депутатів негайно змінити закон про КСУ

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності