Рада проголосувала за зміну статусу НАБУ, забезпечивши незалежність органу

Верховна рада 304 голосами прийняла законопроєкт 5459-1, який приведе Закон про НАБУ у відповідність Конституції України, усуне прогалини в законі та невизначеність щодо чинного Директора Бюро, які виникли після минулорічних рішень Конституційного Суду.

Законопроєкт передбачає зміну статусу НАБУ на орган виконавчої влади, але при цьому закріплює гарантії незалежності Бюро від Уряду: чітко забороняє Кабміну втручатись в діяльність органу, забороняє скасовувати акти НАБУ, не дозволяє надавати вказівки чи доручення щодо діяльності Бюро чи конкретних кримінальних проваджень, звільнити Директора НАБУ Уряд зможе лише з чітко визначених підстав та за підтримки такого рішення 2/3 членів КМУ тощо. Зміна статусу НАБУ не потребуватиме ніяких додаткових рішень і Бюро зможе безперешкодно продовжувати свою роботу.

Також запроваджується нова процедура добору Директора НАБУ. Новий директор органу буде обраний на прозорому конкурсі, з визначальним голосом міжнародних експертів.

Комісія, яка обиратиме директора НАБУ складатиметься із 6 осіб, трьох з яких визначає Уряд, а ще троє є міжнародними експертами. Рішення прийматиметься 4 голосами, із яких принаймні 2 голоси міжнародних експертів. Однак, у разі рівного розподілу голосів та неможливості його подолати при наступних голосуваннях – вважатиметься прийнятим рішення, яке підтримали троє членів комісії, з яких принаймні двоє мають бути міжнародними експертами.

Аудит НАБУ має проводитись міжнародними експертами, які визначатимуть методику та критерії для такого оцінювання.

Чинний Директор НАБУ продовжить виконувати усі свої повноваження до призначення свого наступника, добір якого має розпочатись після набрання чинності законом, але не довше строку своїх повноважень, який спливає у квітні 2022 року.

“У цьому випадку президент та його партія виконали свою обіцянку – незалежність НАБУ збережено і закон дозволяє забезпечити прозорий добір наступного керівника органу. Далі ж має  бути ефективна імплементація цього рішення Ради. Попри десятки спроб проросійських сил, олігархів та підозрюваних у корупції підірвати незалежність НАБУ, це наразі не вдалося”, – коментує експерт ЦПК Антон Марчук. 

Нагадаємо, у вересні 2020 року Конституційний Суд України ухвалив рішення у справі за поданням 50 нардепів від ОПЗЖ та груп впливу олігархів щодо неконституційності деяких положень Закону про НАБУ. Верховна рада була зобов’язана внести зміни до закону.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”
Третій день співбесід на посаду директора НАБУ: російські паспорти родичів кандидата та сумнівне походження готівки

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності