Рада дала можливість СБУ повернути “КГБістські” повноваження щодо антикорупції та економіки

Сьогодні на позачерговому засіданні Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт 5219 “Про критичну інфраструктуру”. Останній змінює чинний закон “Про Службу безпеки України” та надає останній повноваження щодо захисту об’єктів критичної інфраструктури. Запропоновані зміни до у редакції до першого читання фактично в завуальованій формі повертають можливість втручання СБУ в розслідування у сфері економіки та антикорупції.

Зокрема, законопроєкт має за мету “створення системи захисту критичної інфраструктури, яка має взаємодіяти із різними загальнодержавними і національними системами захисту інформації, об’єктів тощо.” Водночас, Службі безпеки надаються повноваження із захисту критичної інфраструктури. Зміни пропонуються саме до статті 2 чинного Закону України “Про Службу безпеки України”, яка визначає завдання СБУ. Саме з цієї статті нещодавно були вилучені повноваження СБУ щодо економіки та протидії корупції. Ці зміни мають набути чинності з моменту створення Бюро економічної безпеки.

“Такі зміни саме до статей чинного закону “Про СБУ” фактично можуть стати спробою відкотити вже прийняті парламентом рішення про позбавлення СБУ повноважень в сфері протидії корупції та економіки. Ми переконані, що це план СБУ: не допустити голосування реформи та одночасно повернути собі втрачені повноваження в чинний закон” – зазначає заступниця виконавчої директорки ЦПК Олена Щербан.

Власне визначення критичної інфраструктури в законопроєкті не надає чіткого розуміння переліку таких об’єктів, що може надалі дозволити фактично втручання в діяльність будь-яких підприємств. 

Більше того, пропонуються також зміни до чинного Закону України “Про оперативно-розшукову діяльність”, де всі без винятку підрозділи Служби безпеки отримують повноваження здійснювати оперативно-розшукову діяльність. А це заходи прослушки, контролю за фізичними особами, тобто є втручання в особисте життя осіб. Подібний підхід не узгоджується з концепцією реформи СБУ та прямо їй суперечить, розширюючи можливості служби у цій сфері. 

Такі широкі повноваження не є характерними для аналогічних спецслужб країн НАТО, натомість вони все більше наближають чинну СБУ до радянського КДБ.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Петиція за відновлення декларування чиновників та депутатів зібрала 25 000 підписів. Тепер її має розглянути президент
Рада наблизила Україну до виконання вимог щодо кандидатства в ЄС у протидії відмиванню коштів, проте залишися проблеми

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності