Президент підписав закон, який перезавантажує НАЗК та відкриває декларації керівництва СБУ

Президент України Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції”. Це один з найважливіших антикорупційних законів, який перезавантажує Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Важливі зміни стосуються і декларацій керівництва  Служби безпеки України та інших силовиків. 

Відтепер всі посадовці СБУ, інші силовики та розвідники,  які призначаються публічними актами Президента або Ради, мають подавати відкриті декларації. 

Закон фактично звільняє чинне керівництво НАЗК та змінює модель управління органом з колегіальної на одноособову. 

Впродовж тижня закон набирає чинності, а це означає, що уряд має забезпечити проведення конкурсу на нового керівника протягом наступних двох місяців. 

Зауважимо, що конкурсна комісія буде складатися з шести осіб визначених Кабміном, троє з яких мають бути міжнародними експертами, яких уряду рекомендують  донори України в сфері протидії корупції. До обрання нового керівника агентством буде управляти тимчасовий виконувач обов’язків, визначений урядом.

“Верховна Рада виконала свій обов’язок і тепер доля агентства та верифікації декларацій чиновників залежить від уряду та конкурсної комісії”, — коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан. 

Закон також містить норми, які відтепер унеможливлюють приховання декларацій керівниками СБУ та інших силових структур. Тобто декларації звичайних оперативників та розвідників, які виконують важливі таємні завдання і далі можуть бути закритими. Але закон прямо вказує на неможливість закриття декларацій публічного керівництва СБУ, розвідки та інших силовиків.

“Відтепер керівники СБУ зобов’язані подавати відкриті декларації та повідомлення про зміни у майновому стані. Будь-які спроби уникнути виконання цих норм чинним керівництвом СБУ означатимуть пряме ігнорування закону та волі Президента, який це керівництво і призначає»,  — додає Олена Щербан. 

Нагадаємо, що Центр протидії корупції майже три роки добивався відкриття декларацій керівників СБУ  в судах. Тепер публічні особи СБУ не зможуть безкарно приховувати багатомільйонні статки.

Раніше засекречення декларацій СБУ дозволило приховувати інформацію про свої статки колишньому першому заступнику голови Служби зовнішньої розвідки Сергію Семочку, у якого журналісти знайшли лише нерухомості на понад 8 мільйонів доларів.

Уникав декларування також скандальний експерший заступник голови СБУ Павло Демчина, якого навіть розслідувало НАБУ. За фактом незаконного збагачення Демчини НАБУ розслідувало кримінальну справу.

Крім того закон надає право НАЗК розробити та прийняти особливий порядок декларування для таємних співробітників, без погодження порядку з СБУ.  

Нагадаємо, що у вересні 2016 року НАЗК запустило систему електронного декларування, але не спромоглося узгодити порядок подання та подальшої перевірки декларацій осіб, посади яких є державною таємницею.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Рада наблизила Україну до виконання вимог щодо кандидатства в ЄС у протидії відмиванню коштів, проте залишися проблеми
У ВР хочуть зірвати конкурс на директора НАБУ і вчергове намагаються підірвати незалежність керівників антикорупційних органів
ВАКС стягнув 3,6 млн грн з голови Васильківського суду Максима Ковбеля у справі про цивільну конфіскацію

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності