ЄСПЛ розгляне справу незаконного засекречення вироку суду щодо грошей Януковича

Європейський суд з прав людини прийняв до розгляду заяву Центру протидії корупції щодо незаконного засекречення вироку Краматорського суду, яким сумнівно конфіскували 1,5 млрд доларів Януковича.

У жовтні 2017 Центр протидії корупції подав у суд на Генпрокурора Юрія Луценка та прокурора сил АТО Костянтина Кулика, які засекретили своїми рішеннями відомий вирок Краматорського суду.

“Ми вважаємо незаконними засекречення всього тексту вироку суду, та вимагаємо ці рішення скасувати, а сам вирок оприлюднити у Єдиному реєстрі судових рішень як того вимагає закон”, — зазначає виконавча директорка ЦПК Дар’я Каленюк.

“Ми переконані, що вирок незаконно засекретили, щоб приховати від суспільства те, як вкрали ці 1,5 млрд доларів за часів Януковича та хто з чинних та екс-високопосадовців був співучасником цього злочину”, — додає Каленюк.

Від вимог до генпрокурора Луценка ЦПК був змушений відмовитися. Вимогу до прокурора Кулика суди навіть відмовилися розглядати по суті.

Не дивно, адже вирок дуже скандальний — незаконно засекречений і приховує причетність соратників Президента Порошенка до схеми.

Суд відмовив ЦПК навіть у відкритті провадження щодо оскарження постанови прокурора Костянтина Кулика, якою вирок засекретили вперше.

Рішення залишили в силі й вищі інстанції, які мотивували це тим, що ЦПК не є стороною у кримінальному провадженні та не має підстав оскаржити рішення в адміністративному суді.

Не погодившись із такими висновками українських судів, Центр протидії корупції звернувся до Європейського суду з прав людини.

Слід зазначити, що конфіскацію 1,5 млрд доларів “грошей Януковича” Юрій Луценко вважає  одним з основних результатів своєї роботи на посаді Генпрокурора.

Про повернення в бюджет Луценком грошей, вкрадених організованим злочинним угрупованням Януковича, у Луценка навіть зняли “соціальну” рекламу, яку розмістили на національному телебаченні та радіо.

Проте сам текст судового рішення, яким конфіскували гроші, залишився за “сімома замками”.

Довідково:

28 березня 2017 Краматорський міський суд Донецької області у судовій справі №234/4135/17 ухвалив вирок, яким затвердив угоду про визнання винуватості громадянином Кашкіним А.П. у вчиненні відмивання коштів та створенні злочинної організації.

Згідно з повідомленнями у засобах масової інформації, а також повідомлень Генеральної прокуратури України цим же вироком застосовано спеціальну конфіскацію грошових коштів і облігацій внутрішньої державної позики України на загальну суму 1,5 млрд доларів США, шляхом їх зарахування до державного бюджету України.

Це був перший випадок спеціальної конфіскації в історії України з безпрецедентною сумою коштів.

Проте, текст скандального вироку не оприлюднили в Єдиному реєстрі судових рішень через його засекречення рішеннями військового прокурора сил АТО Кулика і пізніше рішенням Луценка щодо віднесення інформації у вироку до державної таємниці.

У жовтні 2017 Центр протидії корупції оскаржив до адміністративного суду низку рішень, якими цей вирок засекретили, та вимагав оприлюднити його у Єдиному реєстрі судових рішень.

Суд прийняв до розгляду всі позовні вимоги ЦПК, окрім однієї — оскарження постанови прокурора сил АТО Кулика, на підставі якої вирок не оприлюднили відразу.

Пізніше, уже в листопаді 2017 на першому ж судовому засіданні ЦПК довелося відмовитися від решти позовних вимог, а саме скасування рішення Луценка про засекречення повного тексту вироку, дій і бездіяльності державних інституцій (підприємства “Інформаційні судові системи” та Державної судової адміністрації) щодо його не оприлюднення.

Причиною відмови від вимог стало долучення до позову ЦПК судом представників офшорних компаній — номінальних власників конфіскованих грошей.

ЦПК переконаний, що компанії були долучені до процесу виключно з метою дискредитації громадських активістів,  тому організація була змушена відкликати свій позов.

У січні 2018 документ, який може бути вироком Краматорського суду, опублікував телеканал АльДжазіра.

У цьому документі фігурує компанія ICU, яка виконувала роль брокера у купівлі облігацій для офшорних компаній, на рахунках яких було арештовано, а згодом конфісковано 1,5 млрд доларів. На той час керівником компанії ICU була Валерія Гонтарєва.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Призначений Зеленським суддя КСУ міг вчинити правопорушення, пов’язане з корупцією. Заява до НАЗК від ЦПК
AntAC’s letter to Atlantic Council regarding Akhmetov’s funding
Заява громадськості щодо катастрофічних екологічних наслідків бездіяльності Верховної Ради

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності