Поза контролем: як відмивають мільйони на схемах під час тендерів та чому не працює Держаудитслужба

Протягом 2017 року активісти оскаржили близько 300 нечесних закупівель на понад 6 млрд грн. Центр протидії корупції презентував аналіз публічних закупівель за 2017 рік та перше півріччя 2018.

За період від січня 2017 до липня 2018 включно ЦПК добився скасування закупівель та розірвання договорів на загальну суму 290,2 млн грн, а також накладення Антимонопольним комітетом України штрафів на учасників за змову на торгах на суму 1,36 млн грн.

Система електронних закупівель Prozorro не є 100% запобіжником від зловживань під час тендерів, але дає можливість швидко їх виявляти. На жаль, цим інструментом наразі користується лише громадськість, у той час як найважливіший контролюючий орган не користується можливостями системи для контролю закупівель.

Перш за все бездіяльність Державна аудиторська служба дозволяє недобросовісним замовникам та учасникам порушувати закон і заробляти мільйони на тендерах.

Юристи ЦПК виділили ТОП-7 схем зловживань під час публічних закупівель.

Серед схем і антиконкурентні узгоджені дії між учасниками, і перемоги компаній із “чорного списку” Антимонопольного комітету, і “дроблення” закупівель задля того, щоб не проводити “європейські” тендери”, — коментує юрист ЦПК Денис Свириденко. — Все це дозволяє віддавати бюджетні кошти у руки недобросовісних чи навіть фіктивних компаній. А покарань за такі дії фактично немає”.

Один із органів, який мав би проводити перевірку закупівель, Держаудитслужба  не бачить очевидних порушень, а також гальмує початок роботи моніторингу закупівель.

“Ключовою метою моніторингу має бути оперативне виявлення недоліків та ризиків закупівлі. Натомість ДАСУ так і не перейшла на електронну систему та працює надзвичайно повільно, — зазначає юрист ЦПК Олексій Бойко. — Від початку 2017 року Центр протидії корупції оскаржив 300 нечесних закупівель. Саме до ДАСУ надіслали 177 звернень і лише у 53 з них орган почав перевірки”.

Юристи ЦПК проаналізували 288 судових рішень щодо адміністративної відповідальності за порушення під час торгів.

Із них за січень 2017 — червень 2018 року лише у кожному четвертому випадку суд наклав штраф на порушників.

В інших випадках  — порушники або отримали усні зауваження, або ж не отримали покарання через пропуск строків для притягнення до відповідальності, або неякісно підготовлені матеріали контролерами.

Аналіз вказаних судових рішень дає загальне уявлення про стан притягнення до відповідальності правопорушників. Ситуація м’яко кажучи невтішна. Майже у кожній п’ятій справі, винну особу притягують до відповідальності у вигляді штрафу та, на жаль, лише кожен шостий протокол про адмінправопорушення є результативним”, — коментує юрист ЦПК Олександр Литвин.

Показовішою щодо бездіяльності правоохоронної системи у сфері закупівель є ситуація із кримінальною відповідальністю за порушення.

Від початку 2017 року до липня 2018 — є лише 33 вироки щодо вчинення злочинів під час тендерів. З них кожен четвертий вирок є виправдувальним і кожен восьмий злочинець – амністований.

Переглянути звіт:

Автор — Христина Івасюк

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
ЦПК закликає відхилити законопроєкт, який суттєво збільшує верхній поріг для спрощених закупівель
Після звернень ЦПК “Охмадит” вирішив не купувати обладнання на 600 млн гривень у фірм з кримінальним шлейфом

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності