Порядок проведення конкурсу на керівника САП. Аналіз основних етапів

25 січня розпочався процес відбору ключового антикорупційного прокурора в країні. Центр протидії корупції уважно проаналізував затверджені правила конкурсу, від прозорості та якості якого залежить доля антикорупційних розслідувань у найближчі 5 років та підтримка з боку міжнародної спільноти. 

Конкурс не буде простим та швидким – аналіз етапів та порядків підтверджує, що процес триватиме щонайменше 3-4 місяці. Тривалість може залежати від кількості кандидатів, а також від можливих епідемічних обмежень.

Конкурс на керівника САП починається від моменту його оголошення. Дається 21 день на прийом документів від кандидатів. Перелік документів вже оприлюднено на сайті Офісу Генерального прокурора. 

Згодом проводитиметься аналіз поданих кандидатур на відповідність вимогам і допуск або недопуск їх до конкурсу. Список допущених конкурсантів протягом 3 днів обов’язково оприлюднюється на сайті ОГП. 

Кандидатів, яких допустили до конкурсу, чекатиме тестування на знання законодавства. Перелік питань конкурсна комісія затверджує та оприлюднює щонайменше за тиждень до тестування, а також визначає прохідний бал. Тест складається 100 запитань, на які дається кандидатам 100 хвилин. Тестування анонімне та відбувається за спеціальним кодом. Результат кандидати отримують одразу і у цей же день вони оприлюднюється на сайті ОГП. До наступного етапу допустять перших 150 кандидатів, які подолали прохідний бар’єр і набрали найбільшу кількість балів. 

Опісля кандидатів тестуватимуть на загальні здібності, оприлюднивши за тиждень зразки тестів та встановивши прохідний бал. Тест складатиметься з 3 компонентів: вербального, абстрактно-логічного та математичного, які виконуються кандидатами послідовно (перелік завдань кожного блоку генерується автоматизованою системою для кожного кандидата). Результат тесту дорівнюватиме середньому балу за три блоки. Усі, хто пройде ці етапи повинні будуть пройти спеціальну перевірку у визначеному законом порядку.

Кандидатів, які пройшли тестування, перевірятимуть на поліграфі. Мета – отримання додаткової інформації про кандидата. Результати цього етапу не оприлюднюються та не розголошуються. Проте відмова від його проходження або самовільне припинення означає для кандидата зупинку участі в конкурсі.

Найважчими і найдовшими етапами будуть співбесіди щодо оцінки доброчесності та професійної компетентності. Комісія затвердила критерії оцінки та методологію такої оцінки. 

Так, співбесіда з оцінки доброчесності полягатиме в обговоренні з кандидатом матеріалів щодо його доброчесності з урахуванням результатів поліграфу і триватиме до 60 хвилин. До проведення співбесіди будь-хто може подавати Комісії будь-яку інформацію про невідповідність кандидата критерію доброчесності. Для проходження у наступний етап кандидату необхідно отримати щонайменше 7 голосів (за системою 5+2, де 5 – це кількість членів комісії від ВРУ, а 2 – міжнародники). Саме цей етап має забезпечити викидання з конкурсу сумнівних кандидатів – всі, хто не отримає 2 голосів від міжнародних екпертів опиняться за бортом.

Члени конкурсної комісії можуть висловлювати обґрунтовані сумніви щодо відповідності кандидата критерію доброчесності. Тобто для того, щоб визнати обставини доведеними, не потрібна 100% впевненість в певному факті, достатньо розумного сумніву члена комісії у відповідності кандидата критерію з урахуванням усіх фактів та аргументів. Кандидати, які не наберуть необхідної кількості голосів, припиняють участь у конкурсі. 

Тих, хто пройде далі, чекатиме виконання практичного завдання. Практичне завдання складається з двох блоків: перевірка володіння професійними практичними уміннями та навичками і перевірка наявності у кандидатів організаційних та лідерських якостей. Графік виконання завдання оприлюднюється не пізніше, ніж за 5 днів до його початку, а перелік завдань за запитом Комісії надає Тренінговий центр прокурорів України. Практичне завдання виконується на комп’ютері, а використання будь-яких джерел інформації (крім офіційних текстів НПА у паперовому вигляді) забороняється. Результати виводяться за методологією та критеріями оцінювання шляхом додавання всіх середніх балів кожного члена Комісії по кожному із критеріїв оцінки. Електронні копії відповідей практичних завдань в день їх виконання розміщуються на сайті ОГП.

Після практичного завдання та з його врахуванням відбуватиметься співбесіда з кандидатами щодо оцінки професійної компетентності. Вона полягатиме в обговоренні з кандидатом матеріалів щодо його професійної компетентності і триватиме до 60 хв. Кандидати також повинні будуть надати своє бачення і пропозиції щодо посилення незалежності і підвищення ефективності діяльності САП. Після завершення співбесіди члени Комісії у режимі онлайн-трансляції обговорюють її результати, а також виставляють кандидатам бали.

Фінал – визначення переможця та скерування його Генпрокурору для призначення.  Загальний результат визначається за сумою балів усіх етапів конкурсу: бали за анонімне тестування на знання законодавства + бали за анонімне тестування на загальні здібності та навички + бали за результатами практичного завдання + бали за результатами проходження співбесіди з метою перевірки професійної компетентності. 

Перший у рейтингу кандидат вважається відібраним на посаду керівника САП, а другий – на посаду його заступника. Відібраний кандидат на посаду керівника САП протягом трьох робочих днів після проходження спецперевірки та отримання допуску до державної таємниці подається на розгляд Генерального прокурора. 

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Рада наблизила Україну до виконання вимог щодо кандидатства в ЄС у протидії відмиванню коштів, проте залишися проблеми
У ВР хочуть зірвати конкурс на директора НАБУ і вчергове намагаються підірвати незалежність керівників антикорупційних органів

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності