Подати свою декларацію та розсекретити декларації решти керівників СБУ. ЦПК звернувся до нового керівника служби

Новий виконувач обов’язків Голови Служби безпеки України Іван Баканов повинен скасувати незаконний “секретний” порядок декларування керівництва СБУ, а також оприлюднити їхні декларації. Крім того він повинен задекларуватися й сам.

Центр протидії корупції звернувся до нового очільника СБУ з проханням виконати вимоги антикорупційного законодавства, яке зобов’язує всіх публічних співробітників СБУ подавати електронні декларації.

Указ про призначення Баканова першим заступником Голови СБУ був опублікований на сайті президента 22 травня. З того часу Баканов ще не подав свою декларацію кандидата на цю посаду.

За інформацією журналістів, голова СБУ Василь Грицак з 27 травня перебуває у відпустці, а обов’язки голови СБУ виконує Іван Баканов.

Ми просимо нового очільника не починати свої перші кроки в СБУ із продовження ганебної практики приховування декларацій керівництва СБУ від суспільства.

Щоб “розсекретити” декларації керівників СБУ, Баканов як тимчасовий очільник відомства крім подачі власної відкритої е-декларації повинен:

  1. Скасувати рішення державного експерта з питань таємниць №9/10456 від 20.10.2016 року про віднесення до державної таємниці інформації, що міститься у деклараціях особового складу СБУ та в повідомленнях про суттєві зміни майнового стану.
  2. Скасувати тимчасовий порядок отримання та зберігання електронних декларацій співробітників СБУ, затверджений заступником голови СБУ Олегом Фроловим 06.11.2016 року (можливо на даний час вже є якісь інший порядок щодо отримання та зберігання електронних декларацій).
  3. Зобов’язати подати електронні декларації голову СБУ та його заступників, а також решту керівництва, як того вимагає Закон.

Крім того, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) має затвердити порядок подання декларацій “таємними співробітниками”.

Відповідно до вимог Закону України “Про запобігання корупції”, електронні декларації повинні подавати голова СБУ та його заступники, начальники підрозділів Центрального управління СБУ та їхні заступники, начальники регіональних управлінь СБУ та їх заступники, слідчі та керівники слідчих підрозділів СБУ.  

Винятком є лише оперативні співробітники та їхні керівники, які безпосередньо займаються оперативною або контррозвідувальною роботою. Такі працівники СБУ мають подавати непублічні декларації у визначений НАЗК спосіб.

Підкреслюємо, що ЦПК просить відкрити декларації лише керівництва СБУ, імена якого відомі і не вимагають цього від секретних агентів чи людей, які воюють на Сході України.

Зараз у СБУ незаконно засекретили навіть публічну інформацію щодо керівництва та посадовців СБУ, імена та посади яких добре відомі суспільству та опубліковані в офіційних документах, наприклад, в указах президента.

Таку практику в СБУ запровадили за 10 днів до дедлайну подачі перших е-декларацій за 2015 рік. СБУ вирішило, що всі їх співробітники є “таємними” та не повинні подавати відкриті е-декларації.

Відомство незаконно створило свою так звану “власну систему” декларування, виділивши декілька комп’ютерів, до яких начебто подаються якісь декларації.

Засекречення декларацій та створення цієї системи були “погодженні” з НАЗК. Утім всі ці дії повністю суперечать вимогам як українського законодавства так і міжнародним нормам і практиці Європейського суду з прав людини.

Засекречення декларацій СБУ дозволило приховувати інформацію про свої статки, наприклад, колишньому першому заступнику голови Служби зовнішньої розвідки Сергію Семочку, який до того багато років працював на керівних посадах у СБУ та у якого журналісти знайшли лише нерухомості на понад 8 мільйонів доларів.

Уникав декларування скандальний попередник Баканова екс-перший заступник голови СБУ Павло Демчина. За фактом незаконного збагачення Демчини НАБУ розслідувало кримінальну справу та навіть підготувало підозру.

Центр протидії корупції подав до суду на СБУ через порушення вимог закону. Судови процес триває вже 2,5 роки. Верховний суд погодився з доводами організації, але відправив справу на новий розгляд.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Проти ексзаступника генпрокрора та друга Татарова Симоненка відкрили дисциплінарне провадження за зверненням ЦПК
Заява ГО: Призначення голови Національної поліції має відбуватися виключно в результаті прозорого конкурсу
Рада наблизила Україну до виконання вимог щодо кандидатства в ЄС у протидії відмиванню коштів, проте залишися проблеми

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності