Перший день співбесід на директора НАБУ: несплачені податки кандидатів та «фані сторі»

Перший день співбесід на доброчесність серед кандидатів на директора НАБУ – все. Скажімо чесно – після співбесід у нас залишилося ще більше питань до доброчесності кандидатів, аніж до того. 

За майже 5 годин співбесід ми, на жаль, практично не почули від більшості кандидатів аргументованих відповідей. Натомість – почули багато історій про “сімейні традиції” та декілька “фані сторі” від кандидата 4.  

Загалом комісія встигла заслухати чотирьох кандидатів:

1. Юрій Бєлоусов, керівник Департаменту війни ОГП.

У декларації кандидат вказав, що у 2016 році продав автомобіль Opel Vectra за 49 тисяч грн. А вже в 2017 – за ті ж самі 49 тисяч купив Hyindai Grand Santa Fe 2015 року випуску.

Кандидат пояснив, що у декларації вказував так звану “оціночну вартість”, тому іномарка за 49 тисяч – це ок. Тим більше, платити податки з цієї вартості, відповідно до закону, він не мав.  За співпадінням долі, машина його дружини Mini Cooper 2012 року так само задекларована із вартістю 49 тисяч грн. Кандидат визнав, що така вартість автомобілів, вказана в декларації, не відповідає дійсності.

Бєлоусов у 2018 році зміг позичити 40 тисяч доларів двоюрідному брату. Пояснює він це зокрема тим, що з жовтня 2010 року по жовтень 2011 року, працюючи в МВС на зарплаті у 1000 доларів на місяць, він також отримував ще й 128 доларів на день як член миротворчої місії у Ліберії. Так, станом на 2016 рік родині вдалося заощадити близько 65 тисяч доларів, частина з яких зʼявилася після продажу квартири у Харкові. Водночас кандидат не відобразив заощаджень в своїй першій електронній декларації і визнав, що це через те, що він заповнював її фактично за правилами “для паперової”.

Відповідаючи на питання про те, за які кошти його теща придбала в Києві квартиру, в якій проживає Бєлоусов, кандидат зазначив: “Я знав, що вони заробляли доволі серйозно на реалізації цієї сільськогосподарської продукції”. 

До цього Кандидата в комісії було найменше питань.

2. Михайло Буртовий, старший детектив НАБУ.

Співбесіда кандидата тривала понад півтори години. Кандидат відзначився тим, що члени його родини володіють величезною кількістю земельних ділянок. Проте найкрасномовнішим її підсумком стала відповідь кандидата на питання про те, як йому вдалося заощадити значні статки. 

“Всі суми доходів і спосіб мого життя відповідає моєму вихованню і моєї дружини. Я народився у сільській місцевості, виріс в багатодітній родині, як і моя дружина. Відповідно раціональне використання своїх покупок та заощаджень – це притаманне з першого дня нашої родини”, – зазначив кандидат. 

Він додав, що заощадити також допомагають екологічно чисті продукти від родичів з села. 

“[Наші з дружиною] витрати на місяць зараз складають 40-50 тисяч грн. Це становить менше 50% від отриманого доходу. Дружина відповідно витрачає на життя ще менше, так як продукти харчування і екологічні чисті продукти ми отримуємо від наших батьків, які знаходяться в сільській місцевості і тримають здорове домашнє господарство. Це і птиця і тваринництво і рослинництво. Саме ці заощадження дозволяють накопичити вищевказані кошти”.

3. Олександр Вікул, прокурор, керівник відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин Вінницької обласної прокуратури.

Прокурор із Вінниці задекларував, що має 41 тисячу євро. При цьому отримав він їх від матері, яка з 2002 року без будь-якого офіційного працевлаштування працює в Норвегії, де офіційно зареєструвалася лише минулого року. Відповідно, підтверджуючих документів про заробітки матері в кандидата теж немає.

“Про декларування і сплату податків [з цих коштів] якось, відверто, думки не заходили”, – розказав кандидат. А зараз через роботу на держслужбі Вікул порекомендував матері “що у сестри немає таких забовʼязань, то ти з нею співпрацюй”.

Питання викликали і досить дивні дописи кандидата у Facebook. Наприклад, цей.Про повномасштабну війну Вікул написав, що “будь-який конфлікт можливий лише в тому випадку, якщо його допускають обидві сторони”. Кандидат пояснив, що Україна не проводила достаню інформаційну роботу з жителями країни-агресора, а могла б переконати їх у нашій позиції. 

У Вікула також задекларована машина вартістю 149 тисяч гривень – Mercedes-Benz E200 2007 року випуску. Пояснення цієї вартості він “скопіював” у суперника Бєлоусова, хоча купив її у юридичної, а не фізичної особи. 

4. Віталій Власюк, ексадвокат та заступник керівника Київської обласної державної адміністрації.

Усю співбесіду кандидат вирішив говорити англійською, бо, за його словами: “чим більше мов знає людина, тим вона краще”. Можливо таким чином кандидат хотів зменшити кількість запитань, проте цього не сталося. До того ж складні слова кандидату довелося згадувати, а деякі фрази у перекладі звучали досить дивно.

Наприклад, на питання про дорогий годинник Omega вартістю у кілька тисяч доларів, дорогоцінної ікони та інші коштовних предметів у своїй декларації кандидат у перекладі відповів: “Як ви бачите, я не людина, яка на собі особливо носить різні предмети”.

Багато питань стосувалися наявної у кандидата криптовалюти, у тому числі біткойнів. Кандидат не міг надати підтверджуючі документи про те, що дійсно купував обладнання для майнінгу, орендував приміщення, сплачував електроенергію та інші необхідні витрати. Відповідно підтвердити, що зароблені кошти у кілька мільйонів гривень дійсно від майнінгу фактично неможливо. Член комісії Карен Грінавей зокрема запитала, як Власюк міг “майнити” біткоіни, якщо у 2017 році НБУ вважав їх нелегальними. Проте кандидат на це розповів про обладнання, на якому майнив “крипту”.

Зі співбесіди ми також дізналися, як Власюк міг заробити мільйони гривень почавши карʼєру з відкриття ФОП ще у 16-річному віці. За словами кандидата, тоді вони з братом “збирали-розбирали” компʼютери. А також брали участь у сімейному бізнесі, отримуючи кошти від мережі аптек та забійного цеху. Примітно, що батьки кандидата – головлікарі. 

Попри це мати кандидата змогла дозволити собі купити дороговартісну квартиру в самому центрі Києва на вулиці Інститутській, походження коштів на яку не зрозуміле.

До речі, про “фані сторі”. Саме так Власюк описав той факт, що на нього діють довіреності “від друзів” на розкішні машини. Зокрема, на Mercedes-Benz s550

Наступна черга співбесід на доброчесність – вже сьогодні о 12:00. Сподіваємося, у другий день ми почуємо від кандидатів більш впевнені відповіді. Які можна підтвердити документами та фактами, а не “сімейними традиціями”. 

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Що має зробити влада, щоб отримати позитивну антикорупційну оцінку від ЄС: ЦПК розробив дорожню мапу виконання вимог Єврокомісії
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності