Підтримати

Перше засідання з обрання керівника САП: підлеглий Авакова самоусунувся через невідповідність закону

13 жовтня відбулося перше засідання новоствореної Конкурсної комісії з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (надалі – Комісія). Комісія не визначилася з жодним рішенням через відсутність згоди щодо порядку їх прийняття та перенесла засідання. Один із членів Комісії Олексій Дрозд не приймав участі в обговоренні через сумніви у його відповідності вимогам закону. Однак подальша його участь в цій роботі ставитиме під сумнів всі рішення Комісії.

Засідання Комісії розпочалося із обговорення статусу Олексія Дрозда, який обраний до складу Комісії за квотою Верховної Ради та був делегований від фракції “Слуга Народу”. Члени Комісії підняли питання відповідності його вимогам закону, оскільки відповідно до інформації Національної академії внутрішніх справ він є чинним поліцейським, відрядженим до академії. Водночас стаття 8-1 Закону України “Про прокуратуру” забороняє бути членами Комісії особам, які є в тому числі працівниками правоохоронних органів.

Сам Олексій Дрозд заявив, що він відповідає вимогам закону, оскільки не займає посад в органах поліції. Він також вказав, що вважає себе законно обраним, оскільки Верховна Рада обрала його своїм рішенням. На запитання членів комісії про наявність спеціального звання в органах поліції, він відповів ствердно. Хоча і не уточнив, про яке саме звання йдеться. 

Через сумніви у частини Комісії Дрозд зрештою взяв самовідвід щодо участі в обговореннях та голосуваннях на цьому засіданні аби діяльність Комісії під час цього засідання не викликала сумнівів. Одночасно подальша участь Дрозда в засіданнях та роботі Комісії залишилася не вирішеною.

Нагадаємо, що посольства ЄС та США наголосили, що від прозорості процесу залежатиме подальша підтримка України.

Раніше на запит Центру протидії корупції в Національній академії МВС повідомили, що Дрозд отримує грошове забезпечення та компенсаційні виплати відповідно до Закону України “Про Національну поліцію”. Відповідні виплати також є і у електронній декларації Дрозда, що оприлюднена в реєстрі декларацій. Це, а також спеціальне звання, підтверджує, що Олексій Дрозд фатично будучи поліцейським щонайменше перебуває в підпорядкуванні керівництва поліції та повинен виконувати відповідні накази. Останнє є несумісним із діяльністю члена Комісії, який має бути повністю незалежним. 

Варто відмітити, що ряд обраних за квотою членів Комісії запропонували звернутися до правоохоронного комітету парламенту за роз’ясненнями щодо статусу Дрозда.Інша частина комісії заперечувала проти такого звернення, адже комітет, який рекомендував Дрозда до призначення, не зможе надати об’єктивної оцінки.

Таким чином, подальша участь Дрозда в роботі Комісії ставитиме під сумнів всю роботу Комісії. За законом звільнити Олексія Дрозда від повноважень члена Комісії може лише Верховна Рада.

Окрім того, за 5 годин роботи Комісія не визначилася з порядком прийняття рішень. Більшість членів Комісії, визначених за квотою Верховної Ради, наполягали на необхідності прийняття рішень простою більшістю голосів. Одночасно розглядалися варіанти прийняття рішень кваліфікованою більшістю голосів у вигляді 7, 8 або 9 голосів необхідних для прийняття рішення. 

Варто відмітити, що питання прийняття рішень саме кваліфікованою більшістю голосів Комісії за обов’язкового врахування голосів членів Комісії від парламенту та Ради прокурорів буде індикатором прозорого процесу та надасть довіри до рішень Комісії під час такого важливого конкурсу.

17 вересня Верховна Рада з третьої спроби змогла проголосувати своїх представників в конкурсну комісію з обрання керівника САП. Депутати 239 голосами проголосували за кандидатів, запропонованих Слугами народу, ОПЗЖ, Довірою та За майбутнє. Своєю чергою, від Ради прокурорів у комісії є чотири представники – міжнародні визнані експерти

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Венеційська комісія пропонує зобов’язати повторно подати декларації за 2020 рік, щоб уможливити покарання в’язницею за брехню у них
Рада підтримала в першому читанні ув’язнення за недекларування, рішення щодо чого раніше сфальшував Монастирський

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності