Наступного керівника САП всупереч закону обиратиме підлеглий Авакову поліцейський

Проголосований Верховною Радою член конкурсної комісії з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Олексій Дрозд є поліцейським. Це означає, що він не може бути членом конкурсної комісії через пряму законодавчу заборону.

Так, 17 вересня Верховна Рада голосами Слуг Народу, ОПЗЖ, Довіри та За Майбутнє з третьої спроби проголосувала за своїх представників в конкурсну комісію з обрання керівника САП. 

Серед них виявився делегований від фракції “Слуга Народу” Олексій Дрозд — начальник відділу докторантури та ад’юнктури Національної академії внутрішніх справ України. 

Однак на запит Центру протидії корупції із академії відповіли, що Олексій Дрозд також є поліцейським.

Проте, у статті 8-1 Закону України “Про прокуратуру” зазначено, що не можуть бути членами конкурсної комісії державні службовці або особи, які займають політичні посади, депутати Верховної Ради України та місцевих рад, військовослужбовці, працівники правоохоронних органів, а також члени політичних партій. Національна поліція є правоохоронним органом, а отже працівникам поліції прямо заборонено бути членом конкурсної комісії.  

Окрім того, за положеннями Закону України “Про Національну поліцію” (статті 71 та 17), відрядження поліцейського до іншого органу не означає втрату статусу поліцейського, хоча і означає звільнення з займаної посади. 

Відповідно до електронної декларації Олексій Дрозд отримує компенсаційні витрати та грошове забезпечення, визначене для поліцейських.

“Ця особа має бути негайно звільнена з комісії, оскільки подальша участь, попри пряму заборону, ставитиме під сумнів увесь конкурс і всі ухвалені за його участі рішення. Законодавець встановив таку пряму заборону, щоб унеможливити потрапляння до комісії осіб, підпорядкованих керівництву будь-якого правоохоронного органу. По-перше, бо такі правоохоронні органи підслідні НАБУ і САП. По-друге, аби ніхто із керівництва правоохоронних органів не міг давати будь яких вказівок членам комісії. Але в результаті ми маємо в комісії діючого поліцейського з системи МВС Авакова, який сам неодноразово потрапляв під слідство НАБУ”, — коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан.

Раніше ЦПК писав, що у Дрозда відсутній антикорупційний досвід, залишилися питання до доброчесності та, відповідно, високих моральних якостей та суспільного авторитету.

Під час саміту Україна-ЄС президенту Володимиру Зеленському намагалися донести, що без проведення чесного конкурсу на антикорупційного прокурора та без збереження незалежності НАБУ Україна не отримає 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги, обіцяної Брюсселем.

Для виділення цих коштів ЄС чекатиме сигналу від МВФ, що проводить детальну оцінку антикорупційних змін в Україні.
Нагадаємо, що напередодні голосування за конкурсну комісію свої застереження висловив посол ЄС, нагадавши про те, що доброчесна комісія для обрання керівника САП є умовою безвізу та макрофінансової допомоги ЄС на суму 1.2 млрд євро. Його підтримали посли Великої сімки. Своє занепокоєння висловили ряд впливових європейських депутатів. Також таке голосування заморожує співпрацю з Міжнародним валютним Фондом, зокрема, наступний транш в розмірі 1.6 млрд доларів.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Петиція за відновлення декларування чиновників та депутатів зібрала 25 000 підписів. Тепер її має розглянути президент
Рада наблизила Україну до виконання вимог щодо кандидатства в ЄС у протидії відмиванню коштів, проте залишися проблеми

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності