Народні депутати зривають реформу КСУ під час війни та всупереч умовам членства в ЄС

Учора, 28 листопада, парламентський Комітет з питань правової політики затвердив до другого читання текст законопроєкту щодо так званої реформи Конституційного Суду, яка загрожує політизацією відбору його суддів. Це прямо суперечить умовам, які були висунуті Україні для членства в Європейському Союзі. Та найголовніше, що депутати свідомо пішли на підрив реформи Суду, який захищає основний закон України, під час війни з росією.

Верховна Рада уже в цей четвер, 1 грудня, може проголосувати за законопроєкт №7662. Які саме ризики він містить:

  • У складі Дорадчої групи експертів, яка оцінюватиме кандидатів, не буде представників громадськості, а міжнародні експерти не матимуть значного впливу на її рішення 
  • Рішення Дорадчої групи експертів будуть необов’язковими, тож парламент, президент та з’їзд суддів і надалі зможуть призначати до КСУ ручних суддів.  Гарантій непризначення у майбутньому персон на кшталт Олександра Тупицького у суспільства жодних.
  • Членами Дорадчої групи експертів зможуть стати лише особи старші 45 років, таким чином, відбиратиме майбутніх конституційних суддів покоління, яке зростало та формувалося професійно в СРСР

“Крім того, що депутати правового Комітету фактично вирішили ошукати ЄС зривом реформи КСУ, вони свідомо руйнують фундамент державності України. Адже законопроєкт №7662 цементує практику політичних призначень до Суду, який покликаний захищати Конституцію та дотримання конституційного порядку. Це не просто суперечить нашим зобов‘язанням перед Євросоюзом. Це відтягує Україну від верховенства права до традиційних російських цінностей – тотальної корупції та монополії на владу. Тож словом «реформа» ці депутати свідомо прикривають можливість зайти до КСУ колаборантам та корупціонерам. І це особливо цинічно під час війни, коли тил має укріплювати інституції”, – наголошує юристка, експертка ГО “Центр протидії корупції” Галина Чижик.

Вона пояснила, що справжня реформа КСУ полягатиме, зокрема, в залучені громадськості до формування суддівського складу КСУ. Це продемонструє відкритість та незалежність відбору. Дорадча група експертів має включати представників громадянського суспільства  та міжнародних експертів, які матимуть достатньо повноважень для ухвалення рішень про відповідність кандидатів на посади суддів КСУ високим моральним якостям та вимогам щодо рівня компетенцій. Рішення експертів мають бути обов’язковими для органів, які призначають суддів Конституційного Суду, аби суддею зміг стати лише той кандидат, який отримав позитивну оцінку. 

Хоча комітет і пропонує залучити до оцінювання кандидатів у судді КСУ одного представника від громадських організацій, це може відбутися лише через шість років, тим паче, в законопроєкті немає жодних гарантій, що такий представник буде незалежним та доброчесним, крім того, у нього не буде реальних важелів впливу на рішення Дорадчої експертної групи. 

ЦПК обов‘язково оприлюднить імена всіх, хто проголосує за законопроєкт № 7662, адже українці мають знати, хто розвертає їх від демократії, верховенства права, членства в ЄС – до росії. 

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про ліквідацію Ради суддів та посад голів судів
Закликаємо міжнародних партнерів не брати участі у фейковій реформі Конституційного Суду

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності