Підтримати

Міністр з активістами агітував нардепів голосувати за закон про відкриття власників рухомого та нерухомого майна

Сьогодні під Верховної Радою громадські активісти вимагали від депутатів включити в порядок денний сесії законопроект №2423, що дозволить зробити публічною інформацію про те, якими квартирами, будинками, земельними ділянками чи машинами володіє особа.

Учасники пікету вимагали від спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана не блокувати винесення до сесійної зали законопроекту, що вже пройшов перше читання.

В акції та пікеті громадських антикорупційних організацій взяли участь активісти та Міністр юстиції Павло Петренко.

DSC_5823

Це на думку авторів законопроекту, публічна інформація про власників рухомого та нерухомого майна з державних реєстрів дозволить будь-кому перевірити правдивість декларації кожного чиновника, що наразі зробити вкрай складно, не маючи доступу до цієї інформації. Такого роду інформація сьогодні публічна в більшості розвинутих країн, на відміну від України, де доступ до неї мають лише вузьке коло осіб, що породжує зловживання цим та корупцію.

“Жодна особа, яку винайняли на оплачувану роботу чи обрали для представництва своїх інтересів платники податків – від Президента до депутата районної ради, прокурора чи клерка в державному підприємстві – не зможе приховати своїх маєтків та автопарків за порожніми деклараціями”, – стверджує Павло Петренко, міністр юстиції України – Це дозволить громадськості отримати інструмент для перевірки більш ніж 300 тис. декларацій, які наразі публікуються он-лайн”.

Нагадаємо, що законопроектом №2423, який вже був підтриманий Верховною Радою у першому читанні, передбачається відкриття інформації про власників нерухомого майна, землі та автомобілів. Авторами законопроекту виступили депутати від різних політичних сил.

Фактично, будь-хто зможе, ввівши прізвище в програму, дізнатися якими квартирами, ділянками чи автомобілями володіє та чи інша особа. Тим не менше, законом захищені персональні дані громадян, а саме точна адреса квартири чи будинку, або номери автомобіля.

Акція під ВР_3

“Мова не йде про розкриття тих даних, які можуть бути використані шахраями – точної адреси будинку чи квартири, номерного знаку автомобіля. Але площі житла, ділянки, марки і обсягу двигуна буде достатньо, аби зрозуміти, чи живе той чи інший власник на ті кошти, які декларує”, – пояснює Павло Петренко, міністр юстиції України.

Інформація, яку отримає користувач, міститиме лише дані про те, в якій області розташовані квартира, будинок чи земельна ділянка, їх площа та коли вони були придбані. Аналогічно пошук триватиме і по автомобілях. Користувач зможе отримати інформацію щодо марки, року випуску та об’єму двигуна автомобіля, без номерного знаку власника.

Щоб переконати депутатів підтримати законопроект №2423 активісти наочно продемонстрували, що ховається під пустими деклараціями чиновників. На площі біля Верховної Ради вони розташували дорогі автомобілі та невеликі макети будинків, накривши їх банерами, які зовні виглядали як декларації, що заповнюють державні службовці. Кожна з цих декларацій була пустою, що символізувало, що ці «пусті» декларації покривали насправді дорогі автомобілі та будинки.

Акція під ВР_9

Корупція боїться прозорості. Результати голосування за законопроект, що відкриває власників майна та авто, яскраво продемонструє, кому з депутатів є що приховувати, – стверджує Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції. – Лише корупціонер, якому є що ховати, буде проти відкриття такого роду інформації”, – додає він.

Бутко Катерина, представниця “Автомайдану”, які теж долучилися до акції, вважає, що відкриття реєстрів з можливістю пошуку за прізвищем є ключовим елементом боротьбою з корупцією, особливо в регіонах.

“Ми майже щодня Автомайданом наносимо візити нашим чиновникам, які всі живуть в розкішних дорогих будинках з офіційною зарплатою у декілька тисяч гривень, – розповідає Катерина.  – Давши можливість активістам та журналістам спів ставляти їх реальні статки з деклараціями, ми дуже скоро отримаємо величезну кількість державних службовців, яких можна буде садити за грати”, – додає вона.

Хочемо нагадати, що завдяки нещодавнім змінам до Кримінального кодексу України, розміщення завідомо неправдивої інформації в декларації передбачає кримінальну відповідальність.

Акція під ВР_2

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності