Мін’юст пропонує ефективне оновлення Вищої ради правосуддя

В Міністерстві юстиції розробили законопроєкт, який передбачає зміну складу Вищої ради правосуддя. Текст законопроєкту Мін’юст надав у відповідь на запит юриста Романа Маселка. 

Пропонується створення незалежної Експертної ради, яка буде оцінювати на доброчесність діючих та майбутніх членів ВРП.  Так, основне завдання Експертної ради – попередній відбір кандидатів до ВРП та їхня перевірка на доброчесність. Відповідно до тексту законопроєкту, лише ті кандидати, які успішно пройшли такий відбір, зможуть претендувати на місця у ВРП. Порядок призначення, визначений у Конституції, залишаєтсья без змін. 

Крім того, Експертна рада має провести одноразову перевірку на доброчесність чинного складу ВРП та ініціювати звільнення тих членів, до кого є питання. Повноваження членів ВРП, які були призначені з порушенням норм Конституції, мають бути припинені на підставі закону. Ідеться про Павла Гречківського та Олексія Маловацького, які в лютому 2019 року повторно були обрані до ВРП від з’їзду адвокатів, хоча Конституція забороняє можливість обрання двічі поспіль.

Сама Експертна рада складатиметься з 9 членів: троє суддів або суддів у відставці від Ради суддів; троє осіб, запропонованих Громадською радою доброчесності і троє міжнародних експертів, яких запропонували міжнародні/іноземні організації.

Нагадаємо, в січні 2020 року Вища рада правосуддя заблокувала реалізацію закону, який передбачав створення Комісії з питань доброчесності та етики. Ця комісія мала здійснити перевірку на доброчесність складу ВРП. Згодом Конституційний Суд визнав ці положення закону неконституційними з посиланням на те, що комісія як орган, залежний від ВРП, не може вирішувати питання щодо звільнення членв ВРП. 

Влітку цього року Україна підписала Угоди з МВФ та ЄС, в яких зобов’язалась створити незалежний орган для перевірки на доброчесність чинних та майбутніх членів ВРП.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про ліквідацію Ради суддів та посад голів судів
Закликаємо міжнародних партнерів не брати участі у фейковій реформі Конституційного Суду

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності