Підтримати

Кожен другий — з-поза судової системи. Хто подався на конкурс до Антикорсуду?

На сайті ВККС опублікували інформацію про 128 кандидатів, які подали документи на посади суддів Вищого антикорупційного суду. Майже половина із них — не є суддями. 89 кандидатів боротимуться за посади антикорупційних суддів першої інстанції і 39 — апеляційної палати.

Прийом документів закінчився 14 вересня і станом на зараз на сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка проводить конкурс, опубліковано дані 128 кандидатів.

Проте кількість потенційних суддів може збільшитися, оскільки надсилати документи звичайною поштою можна було до 14 вересня включно.

Серед кандидатів до Вищого антикорупційного суду першої інстанції 46% (41 особа) є суддями або суддями у відставці, 38,2% (34 особи) — адвокатами та адвокатами із досвідом наукової роботи, 8,9% (8 осіб) — науковцями. Досвід ще 6 кандидатів наразі неможливо встановити за оприлюдненими ВККС даними.

“Велика кількість кандидатів з-поза судової системи — це шанс на якісно новий суд. Проте, як показує досвід конкурсу до Верховного Суду, Вища кваліфкомісія суддів може усунути значну кількість кандидатів-адвокатів ще на етапі перевірки документів. Натомість, для суддів ризик бути дискваліфікованими значно менший, адже від них вимагали меншу кількість підтверджувальних документів”, — зазначає експерт Центру протидії корупції Анастасія Красносільська.

Більшість кандидатів-суддів, які подалися до першої інстанції антикорсуду, з місцевих загальних судів першої інстанції, а 8 — з адміністративних та господарських.

Більше кандидатів із суддівським досвідом подалося на посади суддів апеляційної палати  — 58,9% (23 особи), тоді як адвокатів — 25,6% (10 осіб), а науковців — 15,4% (6 осіб).

Двоє кандидатів-суддів до апеляційної палати працювали у вищих судах і ще 6 — в апеляційних.

Серед кандидатів є колишня суддя Вищого господарського суду України Мальвіна Данилова, яка вже брала участь у конкурсі до Верховного Суду і отримала негативний висновок Громадської ради доброчесності.

Данилова має значний досвід участі у розгляді одіозних питань землевідведення. У 2013 році вона у складі колегії суддів підтвердила законність відведення землі для житлового будівництва в охоронній зоні собору Софії Київської, фактично проігнорувавши вимогу ЮНЕСКО.

У 2016 році суддя Данилова у складі колегії суддів скасувала рішення про повернення  Біличанського лісу громаді Києва, підтвердивши передачу зеленої зони приватному забудовнику, начебто пов’язаному із колишнім народним депутатом Василем Хмельницьким.

Інший кандидат на посаду судді апеляційної палати Вищого антикорупційного суду  Ігор Штульман — колишній суддя Вищого адміністративного суду України.

У 2015-2016 роках Штульман допоміг уникнути відповідальності одразу двом суддям, які ухвалювали свавільні рішення проти учасників Революції Гідності.

У складі колегії суддів він скасував рішення про відсторонення судді Царевич, підозрюваної ГПУ в ухваленні завідомо неправосудного рішення, а також скасував подання Вищої ради юстиції про звільнення судді Васильєвої, яка ухвалювала незаконні рішення щодо учасників Революції Гідності.

Негативний висновок громадськості раніше також уже отримав інший кандидат до апеляційної палати Іван Дядечко — суддя Крюківського районного суду  Кременчука.

Цей суддя “забував” вказати у деклараціях прогулянковий катер, на який він мав безстрокову довіреність, а також автомобіль TOYOTA LandCruiser та квартиру на 104 кв.м, набуту у шлюбі з колишньою дружиною.  

Кандидат на посаду антикорупційного судді першої інстанції Андрій Мікулін, колишній суддя Ірпінського суду, має досвід звільнення корупціонерів від відповідальності.

У 2015 році він у складі колегії суддів виправдав колишнього ректора Національного університету державної податкової служби України Петра Мельника, упійманого на хабарах 40 та 80 тисяч гривень. Пізнішення це рішення скасував суд апеляційної інстанції.

Крім того, батько Мікуліна — колишній член ВККС та екс-ректор академії СБУ, а тепер заступник голови Закарпатської ОДА, який дивним чином уникнув люстрації.

14 кандидатів до Вищого антикорупційного суду брали участь у конкурсі до Верховного Суду.  

Наступним кроком у конкурсі буде перевірка Вищою кваліфікаційною комісією суддів документів кандидатів та допуск їх до іспитів.

Експерти ЦПК проводять аналіз кандидатів, які подалися до нового Вищого антикорупційного суду, а також будуть моніторити всі подальші етапи конкурсу.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Депутат від ОПЗЖ наплагіатив докторську дисертацію і просуває разом зі Слугами свого наукового керівника у комісію з відбору наступника Холодницького

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності