Підтримати

Коронавірусна криза не повинна стати виправданням для призупинення досягнень реформ – Вера Юрова

23 червня в рамках серії онлайн-дискусій Zero Corruption Talks, які відбуваються в рамках підготовки до Zero Corruption Conference_, ГО “Центр протидії корупції” у медіапартнерстві з Hromadske International провели обговорення «Час для реальної реформи судової влади в Україні». Із залученням міжнародних експертів та громадянського суспільства ми обговорили, що може допомогти досягти успішної судової реформи та забезпечити доброчесність судової гілки.

Із головною промовою виступила пані Віцепрезидент Єврокомісії з питань цінностей та прозорості Вера Юрова. Наводимо текст її промови повністю.

Вера Юрова

Сьогодні у мене є два основних меседжі: по-перше, Україна є ключовим партнером для ЄС, по-друге, продовження судової та антикорупційних реформ є вкрай важливим.

Це залишається незмінним з часів мого останнього візиту [в Україну] 2015 року.  Обидві реформи – і судова, і антикорупційна, – важливі для відносин Україна-ЄС, і, перш за все, вони важливі для громадян України, які хочуть жити в сучасній демократичній європейській країні.

Реформи в Україні від 2014 року були безпрецедентними, так само як і підтримка ЄС. Я кажу про 15 млрд євро, виділених на підтримку України від 2014 року. Чіткий акцент завжди був на посиленні стійкості України. Без стійкої України не може бути стійкої Європи. Стійкість вимагає реальних глибинних реформ. І ми хочемо працювати разом з Україною для повного виконання Угоди про асоціацію, Угоди щодо зони вільної торгівлі, для забезпечення реалізації всіх їхніх переваг для громадян.

ЄС продовжує допомагати Україні у проведенні структурних реформ та розбудові інституцій. Наприклад, успішна Антикорупційна Ініціатива ЄС [найбільша програма з боку ЄС у сфері запобігання та протидії корупції в Україні].

А також ЄС солідарні з зусиллями України щодо боротьби з пандемією COVID-19. Я думаю, потрібно було б почати з цього сильного послання, що ми підтримуємо український народ і бажаємо вам вийти з кризи в хорошій формі, міцному здоров’ї та з гарною економічною перспективою, що зараз є великим викликом для всіх країн ЄС. У контексті цієї пандемії COVID-19 ЄС швидко мобілізував пакет у розмірі 190 мільйонів євро, і ці гроші повинні бути використані для підтримки сектору охорони здоров’я, надзвичайних потреб, вирішення економічних та соціальних наслідків пандемії та підтримки найбільш вразливої частини населення. У рамках реагування на кризу COVID-19 ЄС вирішив надати доступну додаткову програму макрофінансової допомоги для України у розмірі до 1,2 млрд євро, щодо яких зараз ведуться переговори про умови. ЄС включить умови, що стосуються верховенства права та антикорупційних реформ. Критично важливо для України залишатися на шляху реформ, особливо це стосується верховенства закону та антикорупції. Коронавірусна криза не повинна стати виправданням для призупинення досягнень реформ чи для того, щоб віддати все на поталу олігархічним інтересам.  

Дозвольте сказати декілька слів загалом про реформи.

Від Революції Гідності шість років тому Україна досягла безпрецедентного прогресу в реформуванні країни. Важливо, щоб уряд продовжував здійснювати амбітну програму реформ, щоб зробити її незворотною та сталою. Я вітаю ініціативу президента Зеленського у прагненні виконати попередні дії на виконання програми Міжнародного Валютного Фонду. Це також дозволило ЄС надати понад 500 мільйонів траншів поточної програми макрофінансової допомоги.

Я також хочу наголосити на важливості продовження реформи верховенства права в Україні. Як я вже говорила, верховенство права безпосередньо впливає на життя кожного громадянина. Це є необхідною умовою забезпечення рівності перед законом, задля запобігання зловживанню владою державними органами та притягнення до відповідальності осіб, які ухвалюють рішення. Повага до верховенства права є важливою для забезпечення довіри населення до державних інституцій. Також важливо підтримувати економічне зростання, створити прозоре правове поле та покращити бізнес та інвестиційний клімат в Україні. Боротьба з корупцією та неправомірним впливом на ЗМІ, економіку та політику є важливим елементом зміцнення верховенства права.

Дозвольте зазначити ключову роль громадянського суспільства та незалежних ЗМІ в цьому контексті. Вкрай важливо, щоб і організації громадянського суспільства, і журналісти могли б виконувати свою роботу, не боячись насильства чи залякування.

ЄС не тільки сподівається, що Україна проведе реформи верховенства права, але також працює над зміцненням верховенства права в ЄС та його державах-членах. Комісія створює всебічний європейський механізм верховенства права, який охоплює всі держави-члени з об’єктивною щорічною звітністю Європейської Комісії. Звіт стосуватиметься системи правосуддя, боротьби з корупцією, плюралізму в ЗМІ та інших інституційних питань, що стосуються стримування та противаг. Отож, як бачите, ми багато акцентуємо увагу на державах-членах, і прагнемо виконати домашні завдання. Цей звіт про верховенство права (перша редакція) буде оприлюднено у вересні цього року.

Про реформу судової влади. Однією з історій успіху України є створення Вищого антикорупційного суду у вересні 2019 року. Цей суд має виносити обвинувальні вироки у справах про корупцію посадовців високого рівня. Зараз важливо забезпечити незалежність суду, в тому числі за рахунок відповідних бюджетних ресурсів та постійного приміщення.

Пам’ятаю, у 2015 році було багато сумнівів, чи це відбудеться, чи будуть установи достатньо сильними, щоб продовжувати розслідування корупційних справ, де будуть задіяні великі політичні та економічні інтереси та люди. Мушу сказати, що я розглядаю це як потужний прогрес.

Я також вітаю наміри завершити судову реформу, оголошені під час інавгурації президента Зеленського в травні минулого року. Однак я стурбована тим, що реформа фактично заблокована вже багато місяців. Це проблематично, оскільки з минулого вересня не вдалося набрати нових суддів, щоб заповнити понад 2000 вакансій у країні. Необхідно якомога швидше розблокувати реформу. Без спроможності, без обізнаних людей, без професійних суддів, які виконають усі вимоги щодо професіоналізму, доброчесності та високої кваліфікації, реформа правосуддя в Україні не може працювати. Ви не можете зробити це без кваліфікованих людей.

Знову нам потрібно побачити блок прийнятих реформ, що вносять зміни відповідно до Конституції України та рекомендацій Венеціанської комісії. Прийняття законодавства про реформу судової системи має настільки принципове значення, що і МВФ, і ЄС поставили його умовами відповідних меморандумів про взаєморозуміння.

Для досягнення стійкої реформи судової влади важливо не лише забезпечити принцип незалежності судової влади та безпеку судового майна, але й інтегрувати її до судового корпусу. Для цього потрібна реформа органів судового управління, відповідальних за вибір, призначення та дисциплінарну відповідальність суддів, а саме тут я говорю про Вищу раду правосуддя.

Отже, щодо реформи правосуддя я спробую завершити на позитивній ноті – ЄС продовжить надавати підтримку реформі судової системи в Україні.

Важливо сказати кілька слів про боротьбу з корупцією. Постійне виконання антикорупційних орієнтирів було ключовим у рішенні про надання громадянам України безвізового доступу до ЄС. Тому прогрес в Україні ретельно контролюється та повідомляється Комісією в рамках регулярного звітування про механізми припинення дії віз.

Позитивні зрушення відбулися, наприклад, початок роботи Вищого антикорупційного суду, повернення покарання за незаконне збагачення та надання Національному антикорупційному бюро права незалежного прослуховування.

Але мене турбує посилення політизації роботи антикорупційних установ. Важливо зберегти незалежність та ефективне функціонування всіх антикорупційних органів. Це також включає забезпечення конкурентних процедур відбору та на основі заслуг, що проводяться деполітизованою відбірковою комісією на керівні посади в антикорупційних установах, і чіткі гарантії їхньої незалежності. Звільнення керівництва антикорупційних установ має відбуватися лише відповідно до чинного законодавства. У цьому контексті дозвольте мені висловити свою стурбованість щодо звітів про можливі зміни керівництва в НАБУ.

Я високо оцінюю прогрес в напрямку ефективної та автоматизованої перевірки декларацій електронних активів, зокрема, надання Національному агентству з питань запобігання корупції доступу до всіх відповідних реєстрів та баз даних. Водночас я хотіла би висловити занепокоєння ЄС щодо частих змін законодавчої бази щодо електронних декларацій, які запроваджуються без достатнього аналізу та консультацій з відповідними органами. Я також хочу ще раз зазначити, що ЄС готовий надати необхідну допомогу Україні у сфері антикорупції.

Останнє у черзі, але не за важливістю. Дозвольте ще раз наголосити на важливості залучення експертів громадянського суспільства та наукових кадрів та забезпечення максимально можливої ​​прозорості реформ. Це має вирішальне значення для справжніх реформ, що може зміцнити довіру громадян до установ, які повинні їм служити.

Пані та панове, дуже дякую за увагу. Дякую.

Дивіться повне відео за посиланням

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Комітет правової політики включив до порядку денного проєкт Юрчишина щодо реальної судової реформи

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності