Комітет Ради погодив як покарання за брехню в декларації на понад 9 мільйонів обмеження волі замість позбавлення

Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності вирішив подати окремий законопроєкт щодо відновлення відповідальності за брехню в декларації, текст якого має з’явитися сьогодні. Однак на комітеті озвучили ключові положення: депутати підвищують суму брехні до 9 мільйонів гривень та відмовляються встановлювати покарання за такий злочин у вигляді позбавлення волі, натомість  хочуть обійтися лише обмеженням волі. 

За таке рішення проголосувало 16 депутатів правоохоронного комітету з усіх фракцій, попри те що раніше фракції подавали власні законопроєкти, в яких пропонували покарання саме у вигляді позбавлення волі. Зокрема, за покарання у вигляді обмеження волі проголосував представник фракції Голос Андрій Осадчук, який вказав, що позиції фракції ще не знає. Так само за обмеження волі проголосував і Сергій Алєксєєв з фракції Європейської солідарності. Ряд депутитів від Слуги Народу також підтримали обмеження волі, хоча вказали, що підтримують і покарання у вигляді позбавлення волі.  

Раніше Європейська Солідарність реєструвала законопроект, який передбачає два роки позбавлення волі за брехню в декларації. Фракція Голос також раніше офіційно заявила, що вимагає повернення покарання у вигляді саме позбавлення волі.

Реєстрацію законопроєкту комітету планують провести сьогодні, а голосувати уже завтра. За словами голови комітету Дениса Монастирського така редакція є консенсусом усіх фракцій парламенту, що дозволить вже завтра винести це питання в зал для голосування за так званою прискореною процедурою ad hoc.

“Депутати хочуть пошити всіх у дурні та пропонують за брехню на понад 9 мільйонів гривень покарання у вигляді “обмеження” волі, назвавши це моделлю, яка працюватиме. Однак “обмеження” волі не лякатиме топчиновників із незадекларованими мільйонними статками та можливістю ними користуватися під час відбування цього покарання. Відповідальність за таке недолуге рішення несе особисто спікер Разумков, який спеціально загнав роботу над цим питанням в робочу групу аби покарання треба було узгоджувати з усіма фракціями, в тому числі ОПЗЖ та групою Коломойського”, – коментує голова правління ЦПК Віталій Шабунін. 

Окрім обмеження волі до 2 років альтернативними покараннями буде штраф від 51 тис. гривень до 85 тисяч гривень, а також громадські роботи з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Таке  покарання не матиме належного стримуючого ефекту і не відповідатиме позиції міжнародних партнерів. Наприклад, посли Великої сімки наголосили сьогодні, що “ важливо забезпечити, щоб покарання за неправдиві та неподані майнові декларації  ефективно стримували корупцію та не послаблювались”. Водночас, запропоновані депутатами санкції ще й за умови збільшення суми брехні є явним послабленням.

“Це фактично дозвіл топчиновникам і далі брехати в деклараціях, адже за це їм не загрожуватиме ув’язнення. “Обмеження волі” – це виправні центри, де живуть у гуртожитках, користуються гаджетами, за дозволом керівництва центру вільно його покидають, а через пів року можна почати жити повноцінним життям, повертаючись лише для реєстрації”, – додає Шабунін.

Більше того, поблажливе “обмеження волі” уряд пропонує відмінити вже найближчим часом. Тож “карати” чиновників та депутатів за мільйонну брехню в деклараціях не будуть навіть обмеженням волі.  

У цей же час реєстр судових рішень кишить рішеннями щодо ув’язнення для звичайних українців за крадіжки на кілька сотень гривень. Наприклад, дівчина вкрала куртку з манекена за 800 грн і їй загрожує позбавлення волі на строк до трьох років.  Чоловік вкрав 15 “кіндерів” на 373,76 грн і був засуджений до 1,5 років тюрми. Раніше він вже був судимий за крадіжку їжі: п’яти упаковок ковбаси, трьох пачок кави і 15 плиток шоколаду. 

Раніше депутатка від Слуги Народу казала про те, що начебто стаття 366-1 не працювала. Однак це не так і свідченням цьому стали вже винесені вироки ВАКС, так і понад сотня справ лише щодо топпосадовців, які НАБУ та ВАКС були змушені закрити через рішення КСУ. 

Фігуранти йшли на угоди зі слідством, визнаючи провину, аби отримати якомога м’якше покарання. Більше того, їм призначалися штрафи. Те, що позбавлення волі не застосовувалося до фігурантів, це прерогатива суду, і сам факт наявності цієї опції в суду і змушував фігурантів вину визнавати і мав стримуючий ефект, дозволяв визначити співмірне покарання у кожній конкретній справі залежно від її обставин. 

Покарання у вигляді обмеження волі коаліційний уряд пропонує відмінити вже найближчим часом, тобто для чиновників та депутатів за мільйонну брехню в деклараціях залишиться ще м’якше покарання. 

Нагадаємо, минулого тижня президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроект 4434, яким пропонує відновити відповідальність за брехню в декларації та її неподання чиновниками. Зеленський,однак, пропонує позбавляти волі чиновників, які брешуть у деклараціях на понад 4 млн грн. За недостовірне декларування на менші суми, від 1 до 4 млн грн, передбачена кримінальна відповідальність зі штрафом, громадськими роботами і позбавленням права обіймати певні посади до 3 років.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”
Третій день співбесід на посаду директора НАБУ: російські паспорти родичів кандидата та сумнівне походження готівки

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності