Комітет Ради фіналізував текст “реформи СБУ”: ключові зміни відкладаються до нового законопроєкту

Учора, 22 вересня, Комітет Верховної ради з національної безпеки, оборони та розвідки погодив до другого читання фінальний текст законопроєкту 3196-д щодо “реформи СБУ”. Ключовий показник реформи, тобто позбавлення служби слідства, залишився не реалізованим. Це можна змінити лише окремим законом, проєкт якого наразі навіть не внесено до парламенту.

У кінцевій версії законопроєкту, СБУ лише декларативно позбавляється правоохоронних функцій у вигляді слідства. Депутати визначили необхідність позбавлення СБУ слідства до початку 2025 року, проте конкретні зміни щодо цього в Кримінальний процесуальний кодекс не розглядалися і навіть наразі не внесені до парламенту.

“Забрати в СБУ слідство можливо лише, змінивши Кримінальний процес, цього законодавці поки уникають. На практиці це означає, що ключових очікувань реформа не досягне і слідство як ключовий елемент тиску і зловживань залишиться на невизначений термін. Це точно не те, що Президент обіцяв суспільству і не те, що наближатиме Україну до НАТО. Щоб це виправити Президент має негайно внести відповідний невідкладний законопроєкт до парламенту – лише це буде чітким підтвердженням бажання реальних змін”, – коментує експертка ЦПК Олена Щербан. 

Змінити кримінальний процес наразі можна лише окремим законопроєктом, який має розглядати вже інший комітет парламенту – правоохоронний. Проєкт 3196-д вимагає подачі від Президента змін до кримінального процесуального законодавства.

Згідно погодженої версії проєкту, після позбавлення слідства СБУ має сконцентруватися на контррозвідці, боротьбі з тероризмом, охороні державної таємниці. Водночас, доля слідчих функцій залежатиме від подальших кроків парламенту.

У сфері контррозвідки Рада наділяє службу рядом нових повноважень. Зокрема, правом блокування інформаційних ресурсів в судовому порядку, правом скерування офіційних застережень в тому числі фізичним особам, правом проводити спеціальні інформаційні операції та рядом інших повноважень.

Передбачається окремий процесуальний порядок для реалізації контррозвідувальних заходів, які передбачають втручання в приватне життя (такі як прослушка). Такі заходи будуть здійснюватися не за правилами кримінального процесу, а в спрощеному порядку. Ці зміни набудуть чинності після внесення змін до Закону України “Про судоустрій та статус суддів”.

“Ключова проблема цієї реформи в тому, що, надаючи нові повноваження та можливості, а слідство фактично із СБУ не прибирають. Кадри не очищують. Це тягне за собою величезні ризики, коли не очищена служба отримає ще більше повноважень”, – додає Щербан. 

Проєкт передбачає скорочення чисельності СБУ до 20 тисяч осіб, яке має відбутися до кінця 2024 року. Голова служби призначається на 6 років. Цей строк повноважень визначили і для чинного керівника Івана Баканова, який і буде реалізовувати реформу.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Заява ГО: Призначення голови Національної поліції має відбуватися виключно в результаті прозорого конкурсу
Рада наблизила Україну до виконання вимог щодо кандидатства в ЄС у протидії відмиванню коштів, проте залишися проблеми
ЦПК скаржиться на конфлікт інтересів прокурора, який зливав справу Татарова та гуляв на його вечірці

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності